Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Susret Vučića i Bajdena signal za američke investitore

14.09.2015. 21:26 13:33
Piše:

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić započeo je trodnevnu posetu SAD, tokom koje će razgovarati s visokim zvaničnicima te zemlje, privrednicima i predstavnicima

međunarodnih organizacija. Kako je saopšteno iz njegovog kabineta, Vučić posetu Vašingtonu počinje danas susretom s potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom, nakon kojeg se sastaje i s potpredsednikom američkog Saveta za bezbednost za Evropu i Centralnu Aziju Sirilom Milerom. Srpski premijer će se prvog dana posete sastati i s predsednikom Svetske banke Džimom Kimom, a imaće i niz sastanaka s predstavnicima vodećih američkih kompanija. Drugog dana posete, u sredu, predviđeni su razgovori Vučića s kongresmenima i senatorima SAD, kao i sastanak s državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem, a potom i s predsednikom Instituta „Brukings” Strobom Talbotom. Posetu Vašingtonu premijer srpske vlade završava odvojenim susretima s generalnim sekretarom Organizacije američkih država Luisom Almagrom, direktorkom MMF-a Kristinom Lagard i zamenikom sekretara za trgovinu SAD Brusom Endrusom.

Na pitanje šta možemo očekivati od premijerovog boravka u Vašingtonu, politički analitičar Dragomir Anđelković objašnjava za „Dnevnik” da je to putovanje nastavak junske posete.

– Naprosto, zbog porodične tragedije u porodici Bajden, prošla poseta je na neki način prošla na nivou nižem od očekivanog – konstatovao je Anđelković. – Znači, ovo je samo dopuna prošle posete da bi se zadovoljilo sve ono što je u junu bilo predviđeno. Ukratko, ne treba očekivati prevelike poteze preko noći. A ovo jeste doprinos kontinuitetu poboljšanja srpsko-američkih odnosa poslednjih godina. Od ove posete konkretno možemo očekivati određene američke investicije jer susret na samom vrhu, do kojeg će doći sada, jeste neka vrsta signala investitorima da je neka zemlja poželjna destinacija. Što se tiče drugih tema, one će biti u klasičnom domenu – od slučaja braće Bitići do energetske saradnje. No ne treba očekivati velike pritiske, kao, s druge strane, što ne treba očekivati velike rezultate preko noći. Ali možemo da zaključimo da će ipak rezultat ove posete biti unapređenje političkih odnosa sa SAD i sigurno značajnije unapređenje ekonomske saradnje.

Povodom dileme o tome šta znači unapređenje političkih odnosa i da li je to udaljavanje od Rusije, Anđelković je kategoričan da se ne radi o tome. Srbija, kako kaže, ima vitalan interes da ostane u dobrim odnosima s Rusijom, kao što joj je vitalan interes i da poboljša odnose s Amerikom.

– To znači samo to da će Amerika u većoj meri respektovati takav naš stav. Mi smo duže navikavali Zapad na to da pod pritiscima popuštamo i da činimo sve što se od nas očekuje pa su mislili i da ćemo se tako lako okrenuti od Rusije. Mislim da je već i na Zapadu sazrelo shvatanje da Srbija neće prekinuti odnose s Rusijom. Mislim da će, posle izvesnog zahlađenja zbog toga, ovo biti ponovo uvod u normalan nivo odnosa sa SAD, kao pre ukrajinske krize – procenjuje sagovornik „Dnevnika”.

Pošto se pretpostavlja da će biti reči o odnosu Srbije i NATO-a, Anđelković ukazuje na to da Srbija ima visoku saradnju s tom alijansom, bez obzira na to što je vojno neutralna država.

– U tom statusu, kao što je, na primer, i Austrija, imamo mnoge mogućnosti da se uključimo i u mirovne misije i da na drugi način sarađujemo s vojnim faktorima kao što je NATO, ili ODKB. Tako da prostor za saradnju s NATO-om postoji ne samo u okviru „Partnerstva za mir” već i na druge načine. Mislim da će o tome biti priče, ali u tom domenu ne treba očekivati prevelike pomake, niti da će nas neko terati da promenimo svoju politiku vojne neutralnosti – navodi Anđelković.

Svetlana Stanković

 

Lepa reč Vašingtona

Na pitanje da li će tema biti naše evropske intergacije, Anđelković ističe da će Srbija svakako pokrenuti to pitanje jer, za evrointegracije, koliko je značajan Berlin, toliko je bitan i Vašington.

– Lepa reč Vašingtona svakako može doprineti bržem toku evrointegracija – naglašava Anđelković.

Kako dodaje, za malu zemlju kao što je Srbija nije dobro da je iko smatra „zdravo za gotovo svojim”.

– Nije dobro da nas tako vidi ni EU, ni Vašington, ni Moskva. Ta vrsta saradnje sa svima unapređuje odnose čak i s onima na drugoj strani jer nekako dižemo sebi cenu – smatra on. 

 

Načelno o izborima

Povodom spekulacija o tome da bi se u Beloj kući moglo razgovarati i o vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji, Anđelković primećuje da bi Vučić i Bajden mogli o tome govoriti u okviru „neke načelne priče o političkoj situaciji”.

– Mislim da nije dobro za Srbiju da se o našim vanrednim parlamentarnim izborima mnogo priča u inostranstvu, niti da se tamo odlučuje o njima. Ali, verovatno će se u okviru nekog šireg političkog konteksta i to spomenuti – primećuje naš sagovornik.

Na molbu da pojasni da li to znači da SAD neće biti neko ko će preseći Gordijev čvor naših izbora, Anđelković je izričit da bi bilo „porazno za Srbiju, pa i sramno, da bilo koja strana sila bude ta koja će presecati Gordijeve čvorove vezane za našu unutrašnju politiku na taj način”.

– Jedna je strana medalje kada se strane sile mešaju u izbore pa nekoga podržavaju. U slabim državama to je moguće. Ali ipak, u nekim okolnostima kao što su sadašnje, kada političke strasti nisu previše uzburkane, ne bi bilo dobro da o raspisivanju izbora odlučuje ma koja strana sila – kategoričan je Anđelković.

Piše:
Pošaljite komentar