Сусрет Вучића и Бајдена сигнал за америчке инвеститоре
Председник Владе Србије Александар Вучић започео је тродневну посету САД, током које ће разговарати с високим званичницима те земље, привредницима и представницима
међународних организација. Како је саопштено из његовог кабинета, Вучић посету Вашингтону почиње данас сусретом с потпредседником САД Џозефом Бајденом, након којег се састаје и с потпредседником америчког Савета за безбедност за Европу и Централну Азију Сирилом Милером. Српски премијер ће се првог дана посете састати и с председником Светске банке Џимом Кимом, а имаће и низ састанака с представницима водећих америчких компанија. Другог дана посете, у среду, предвиђени су разговори Вучића с конгресменима и сенаторима САД, као и састанак с државним секретаром САД Џоном Керијем, а потом и с председником Института „Брукингс” Стробом Талботом. Посету Вашингтону премијер српске владе завршава одвојеним сусретима с генералним секретаром Организације америчких држава Луисом Алмагром, директорком ММФ-а Кристином Лагард и замеником секретара за трговину САД Брусом Ендрусом.
На питање шта можемо очекивати од премијеровог боравка у Вашингтону, политички аналитичар Драгомир Анђелковић објашњава за „Дневник” да је то путовање наставак јунске посете.
– Напросто, због породичне трагедије у породици Бајден, прошла посета је на неки начин прошла на нивоу нижем од очекиваног – констатовао је Анђелковић. – Значи, ово је само допуна прошле посете да би се задовољило све оно што је у јуну било предвиђено. Укратко, не треба очекивати превелике потезе преко ноћи. А ово јесте допринос континуитету побољшања српско-америчких односа последњих година. Од ове посете конкретно можемо очекивати одређене америчке инвестиције јер сусрет на самом врху, до којег ће доћи сада, јесте нека врста сигнала инвеститорима да је нека земља пожељна дестинација. Што се тиче других тема, оне ће бити у класичном домену – од случаја браће Битићи до енергетске сарадње. Но не треба очекивати велике притиске, као, с друге стране, што не треба очекивати велике резултате преко ноћи. Али можемо да закључимо да ће ипак резултат ове посете бити унапређење политичких односа са САД и сигурно значајније унапређење економске сарадње.
Поводом дилеме о томе шта значи унапређење политичких односа и да ли је то удаљавање од Русије, Анђелковић је категоричан да се не ради о томе. Србија, како каже, има виталан интерес да остане у добрим односима с Русијом, као што јој је виталан интерес и да побољша односе с Америком.
– То значи само то да ће Америка у већој мери респектовати такав наш став. Ми смо дуже навикавали Запад на то да под притисцима попуштамо и да чинимо све што се од нас очекује па су мислили и да ћемо се тако лако окренути од Русије. Мислим да је већ и на Западу сазрело схватање да Србија неће прекинути односе с Русијом. Мислим да ће, после извесног захлађења због тога, ово бити поново увод у нормалан ниво односа са САД, као пре украјинске кризе – процењује саговорник „Дневника”.
Пошто се претпоставља да ће бити речи о односу Србије и НАТО-а, Анђелковић указује на то да Србија има високу сарадњу с том алијансом, без обзира на то што је војно неутрална држава.
– У том статусу, као што је, на пример, и Аустрија, имамо многе могућности да се укључимо и у мировне мисије и да на други начин сарађујемо с војним факторима као што је НАТО, или ОДКБ. Тако да простор за сарадњу с НАТО-ом постоји не само у оквиру „Партнерства за мир” већ и на друге начине. Мислим да ће о томе бити приче, али у том домену не треба очекивати превелике помаке, нити да ће нас неко терати да променимо своју политику војне неутралности – наводи Анђелковић.
Светлана Станковић
Лепа реч Вашингтона
На питање да ли ће тема бити наше европске интергације, Анђелковић истиче да ће Србија свакако покренути то питање јер, за евроинтеграције, колико је значајан Берлин, толико је битан и Вашингтон.
– Лепа реч Вашингтона свакако може допринети бржем току евроинтеграција – наглашава Анђелковић.
Како додаје, за малу земљу као што је Србија није добро да је ико сматра „здраво за готово својим”.
– Није добро да нас тако види ни ЕУ, ни Вашингтон, ни Москва. Та врста сарадње са свима унапређује односе чак и с онима на другој страни јер некако дижемо себи цену – сматра он.
Начелно о изборима
Поводом спекулација о томе да би се у Белој кући могло разговарати и о ванредним парламентарним изборима у Србији, Анђелковић примећује да би Вучић и Бајден могли о томе говорити у оквиру „неке начелне приче о политичкој ситуацији”.
– Мислим да није добро за Србију да се о нашим ванредним парламентарним изборима много прича у иностранству, нити да се тамо одлучује о њима. Али, вероватно ће се у оквиру неког ширег политичког контекста и то споменути – примећује наш саговорник.
На молбу да појасни да ли то значи да САД неће бити неко ко ће пресећи Гордијев чвор наших избора, Анђелковић је изричит да би било „поразно за Србију, па и срамно, да било која страна сила буде та која ће пресецати Гордијеве чворове везане за нашу унутрашњу политику на тај начин”.
– Једна је страна медаље када се стране силе мешају у изборе па некога подржавају. У слабим државама то је могуће. Али ипак, у неким околностима као што су садашње, када политичке страсти нису превише узбуркане, не би било добро да о расписивању избора одлучује ма која страна сила – категоричан је Анђелковић.