Stefanović: Razotkrili smo Miškovića, Bogićevića, pljačku RBV-a
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je u Srbiji u 2017. godini bilo 12 presuda za pranje novca, čime se malo koja vlast u regionu može pohvaliti.
Odgovarajući na kritike poslanika SRS-a Miljana Damjanovića da je 2012. i 2014. godine obećao hapšenje Dragana Đilasa i to nije učinio, Stefanović je kazao da vlast SNS-a jedina sme da pominje tajkune poput Miroslava Miškovića, Bogićevića, kao i sve one „koji su opljačkali Razvojnu banku i sumnjiče se za ogromnu štetu načinjenu državi”. Istakao je da naprednjaci nisu ti „koji imaju kontakte s kriminalcima i druguju s njima, niti smo napravili štetu Srbiji” i da iza njih stoji „ozbiljan rad ozbiljnih ljudi”.
– Mi smo imali hrabrosti da ih pomenemo i privedemo pravdi, da im se zapleni imovina i da danas pravosudni organi odlučuju o tome da li su oni krivi ili nisu, ali i da razotkrijemo sve ono što je rađeno na štetu građana Srbije – mislim da je to ono što građani veoma dobro znaju – rekao je Stefanović.
Dodao je da svoj posao ministra unutrašnjih poslova obavlja u skladu sa zakonom, te da se hapšenja vrše po zakonu, na zahtev Tužilaštva i u skladu s dokazima koji su obezbeđeni za taj proces..
Rasprava o amandmanima na predložene zakone i juče je bila burna u Skupštini Srbije, pa su predsedavajući morali povremeno da se posluže oprobanom taktikom – dvominutnom pauzom da bi se smirile političke strasti.
Poslanik SNS-a Aleksandar Marković zahtevao je od potpredsednika parlamenta Vladimira Marinkovića (SDPS) da počne poslovničko kažnjavanje poslanika opozicije, pri čemu je kod njega prva na spisku bila radikalka Nataša Jovanović zato što je prokomentarisala da su amandmani poslanika vlasti „besmisleni i da izvrgavaju parlament ruglu”.
– Trebalo je odmah da ih prekinete. Zbog čega su nervozni, da li zbog toga što je Vladimir Orlić dirnuo u osinje gnezdo kada je spomenuo da su radikali s Draganom Đilasom učestvovali u vlasti u Beogradu, kada su bili u ljubavi i delili upravne i nadzorne odbore? – podsetio je Marković.
Radikal Milorad Mirčić smatra da je dobro što postoji, kako je kazao, sukob u SNS-u jer vidi da kritikuju DOS, što znači Gorana Vesića i Sinišu Malog.
– Samo tako nastavite! – preporučio je Mirčić.
Replicirao je Vladimir Orlić (SNS), naglašavajući da, ako je radikalima problem da se „spominje Đilas, evo im Šapića danas, neka priznaju i neka dušu olakšaju”. Po Orlićevim rečima, „rezultati beogradskih izbora govore o tome ko je kome mera i ko je kome megdan, a njima je to Beli Preletačević, izmišljeni lik koji nema nikakvu politiku”.
Na samom startu jučerašnjeg zasedanja šefu poslaničkog kluba SDS-a Marku Đurišiću izrečena je opomena zbog narušavanja dostojanstva Narodne skupštine. On je u diskusiji rekao da se nada da će „žiri u sastavu Nebojša iz Beograda sa saradnicima, imati razumevanja za poslanike koji su pre dva dana pokušavali da ostave dobar utisak”. Pošto mu je predsedavajući Veroljub Arsić isključio mikrofon i pozvao ga da se s poštovanjem obraća kolegama i ministrima, Đurišić je dobacio da on govori o „Nebojši iz Beograda koji se javio na telefon”. Arsić mu je poručio da nije u temi i da govori o nekim ljudima o kojima niko ništa ne zna, pošto, kako sam kaže, ne misli na ministra.
– Eto, to je prilika da ministar otkrije ko je Nebojša iz Beograda i ko su fantomi iz Savamale – rekao je Đurišić, koji je i nakon poziva predsedavajućeg da govori o amandmanu, nastavio da priča o „žiriju” i zaradio opomenu.
Predsednik Pokreta „Dveri” Boško Obradović optužio je i juče vlast za opstrukciju parlamenta zbog više stotina podnetih amandmana, i zatražio ostavku predsednice parlamenta Maje Gojković. Poručio je da „ovo nije dom vlasti, već da jednaka prava imaju i poslanici iz redova opozicije”.
Izvinjenje
Poslanik SNS-a Aleksandar Marković juče kasno po podne zamolio je potpredsednika parlamenta Vladimira Marinkovića da prenese onima koji nisu u sali, aludirajući na opoziciju, njegovo izvinjenje što je podneo amandman.
– Preneću, naravno – odgovorio je Marinković.
Poslanik DS-a Dejan Nikolić procenio je da niko ne želi da sluša „literarne radove” poslanika vladajuće koalicije, i upozorio na to da, „ako ovako nastave, dovešće u pitanje učestvovanje opozicije u takvim sednicama”.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković je kazao i da drugi poslanici koriste priliku da, govoreći o amandmanima, promovišu uspehe akteuelne vlasti. On je ocenio i da među svim tim poslanicima ima „vrlo talentovanih koji su propustili da budu članovi amaterskih glumačkih trupa”, ali i istakao da svako ima pravo da na svoj način tumači svoje obaveze kao poslanika.
Kenina tri budžeta
Poslanik SNS-a Željko Sušec pitao je ministarku Nelu Kuburović šta se dešava s krivičnim prijavama protiv bivšeg predsednika opštine Smederevska Palanka Radoslava Milojičića Kene (DS). Kako je rekao, Milojičić je uspeo da zaduži Smederevsku Palanku „za tri buyeta”. Zbog njegovog bahatog vođenja opštine, istakao je, građani su ostali i bez ulične rasvete.
S druge strane, Arsić tvrdi da opoziciju niko ne sprečava da govori u Skupštini Srbije već opozicija hoće da vladajuću većinu spreči da učestvuje u debati, dodajući da se oni „ne bave svojim programom i radom, bave se nama i hoće da nas ućutkaju”. Primetio je da bi možda neka imena „trebalo staviti u amandmane Ustava da bi njihov mandat bio zagarantovan” jer, ocenio je, „bez njih će biti jako dosadno ovde u Narodnoj skupštini”. Kao ideju, naveo je da se „možda razmisli o tome da se smanji cenzus na jedan, jedan i po, dva procenta, ne znam, valjda će im to biti dovoljno da uđu u parlament”.
– Poslanici DOS-a nikako da nauče da izbore gube baš zbog načina na koji se ponašaju u parlamentu. Nikako da nauče da su na prvom mestu izgubili izbore 2012. godine, pa zatim 2014, pa 2016, zatim predsedničke 2017. godine i sada 2018. beogradske izbore – podsetio je Arsić.
Smatra da opoziciju iz političkog života izbacuje „politička hajka na predsednika Srbije Aleksandra Vučića”.
S. Stanković