Stanić: Srpsku istoriju i kulturu nemoguće zamisliti bez KiM
BEOGRAD: Nemoguće je zamisliti srpsku istoriju i kulturu bez Kosova i Metohije i o tome moramo neprestano voditi računa, kaže profesor Dragan Stanić, predsednik Matice srpske i član tima koji će pisati Deklaraciju o opstanku Srba.
"To je naša polazna tačka koja je markirala tip sveukupne srpske kulture. U tom smislu se mi Kosmeta ne možemo odreći i ne postoji niko ko bi to u ime Srba smeo da učini", rekao je Stanić za "Novosti".
Prema njegovim rečima, taj prostor je zaista okupiran, a ako neko očekuje da se izrekne pristanak na čin okupacije, on to, eventualno, može da dobije od nekih drugih naroda ali od Srba bolje da to i ne traži.
"Ono o čemu treba da razgovaramo jeste kako najcelishodnije da branimo taj istorijski, mitski, kulturni, politički, ekonomski, državni prostor. Dužni smo, pre svega, da obezbedimo dostojanstven opstanak Srba na prostoru Kosmeta", kaže Stanić.
On ističe da bi Deklaracija za očuvanje srpskog kulturnog identiteta mogla da naznači neke važne probleme i imenuje neka opštija rešenja. Kako kaže, nakon njene izrade predstoji mnogo teži posao, a to je da se obezbedi što širi konsenzus oko najvažnijih pitanja celog srpskog društva.
"Ako stvari prvo ne rašsčistimo u glavi, nećemo znati kuda treba da idemo", kaže Stanić.
Govoreći o očekivanjima od prve Nacionalne strategije o kulturi koja će biti usvojena krajem godine, Stanić kaže da bi na osnovu nje trebalo da znamo koja bi pitanja u narednih desetak godina trebalo rešavati kako bismo uspostavili pouzdan, kreativan i podsticajan kulturni sistem sposoban da odgovori na izazove našeg vremena.
"U tom pogledu je suštinski važna svest o srpskom jeziku i pismu, o književnom korpusu, o istoriji, folkloru, umetničkom nasleđu, arheološkim slojevima, mentalitetskim osobenostima i sl.", navodi on.
Sve to, dodaje, treba čuvati u pamćenju i u praksi negovati kako bi se učvrstila svest o neprekinutim nitima postojanja srpskog naroda.
On smatra i da treba raditi na podizanju nivoa kulturne samosvesti svakoga od nas.
"Ukoliko znamo da su tokom istorije okupatori srpskog naroda redovno u javnom prostoru, ukidali pravo korišćenja srpskog jezika i ćiriličnog pisma, zabranjivali delatnost SPC i čak ubijali sveštenstvo, likvidirali viđene i uticajne intelektualce, onda bismo sami morali da postanemo svesni koliko upravo te tekovine srpske istorije treba da čuvamo u našem pamćenju i u našoj svakodnevici", kaže Stanić.
Ukoliko sebi i drugima jasno stavimo do znanja da tvrdo držimo do identitetetskih fenomena, onda će to biti jasna poruka da nećemo lako odustati od sebe samih, zaključuje on.