Srpska zastava i grb iz 1848. godine položili test
Odbor za ustavnopravni položaj Skupštine Vojvodine većinom glasova juče je prihvatio Predlog odluke o izgledu i korišćenju simbola i tradicionalnih simbola Pokrajine. Za Predlog su glasali svi predstavnici
stranaka u tom skupštinskom telu, osim Lige socijaldemokrata Vojvodine. Time su stvoreni preduslovi da dokument dobije dvotrećinsku podršku u utorak, 17. marta, na sednici Skupštine Vojvodine, koja je zakazana za 10 sati. Izvestilac Predloga na sednici Skupštini Vojvodine biće član Odbora dr Slobodan Orlović, jedan od autora dokumenta.
Predsednik Odbora za ustavnopravni položaj i pokrajinskog parlamenta Ištvan Pastor, izražavajući zadovoljstvo što su političke stranke uspele da se slože o Predlogu o simbolima, najavio da je će poslanici Saveza vojvođanskih Mađara u utorak podržati taj dokument.
– To što su Srbi i Mađari 1848. godine bili na različitim stranama, ne znači da i danas treba da budu u suprotnim taborima – kazao je Pastor.
Suština Predloga odluke o simbolima, koji su pripremili članovi Odbora profesori novosadskog Pravnog fakulteta Slobodan Orlović i Branislav Ristivojević je u tome da će se u Vojvodini, osim zvaničnih državnih i pokrajinskih simbola, ubuduće isticati i tradicionalna znamenja – grb srpskog vojvodstva iz 19. veka i srpsku trobojku. Predlogom se nalaže i da se odgovorna lica koja ne ističu obe zastave i ne koriste oba grba, prekršajno kazne s 50.000 do 500.000 dinara. Oba grba uporedo će se koristiti u zgradama Pokrajinske skupštine, Vlade, lokalne samouprave, zatim u sastavu pečata pokrajinskih organa i ustanova čiji je osnivač Pokrajinska vlada, kao i na poveljama, diplomama, svedočanstvima obrazovnih ustanova na području Vojvodine.
Potpredsednik Skupštine Vojvodine i šef poslaničke grupe LSV-a Dušan Jakovljev je novinarima posle sednice Odbora rekao da LSV nije podržao Predlog jer nije podržao ni Statut u kojem su inkorporirani ti simboli. On je kazao da su simboli koji su predloženi kao tradicionalni, predloženi samo na osnovu „opšteg utiska predlagača”.
S druge strane, član Odbora i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Galić, inicijator ideje o utvrđivanju tradicionalnih simbola i njihovom unošenjem prvo u Statut Vojvodine, a kasnije i u pokrajinsku skupštinsku odluku o njihovom korišćenju, rekao je novinarima da je SNS, kao i on lično, zadovoljan kako stvari teku. Galić je izrazio očekivanje da će oni koji su glasali za Statut, glasati i za pokrajinsku skupštinsku odluku o izgledu i načinu korišćenja simbola i da će Predlog dobiti potrebnu dvotrećinsku podršku na sednici Skupštine Vojvodine.
– Smatram da je mnogo značajnije to što se utvrđivanjem i korišćenjem istorijskih simbola Vojvodine i njihovim usvajanjem od ove Skupštine poništavaju svi autonomaški kvazimitovi o nastanku Vojvodine i o samoj suštini ideje o njenoj autonomiji – kazao je Galić. – Autonomija Vojvodine je stvar koja je utvrđena Ustavom Republike Srbije i ne može biti arčena u dnevnopolitičke svrhe. Ovi simboli najbolje govore u prilog tome – dodao je on.
Eržebet Marjanov
U petak sednica parlamenta o sremskokameničkom institutu
Ištvan Pastor je najavio da će iduće nedelje Skupština Vojvodine imati još jednu sednicu, u petak, 20. marta. Ona je zakazana na inicijativu poslaničke grupe SNS-a o sprovođenju tendera za nabavku medicinske opreme za potrebu Instituta za onkologiju i Instituta za plućne bolesti Vojvodine. Pastor je u vezi sa sednicom parlamenta na kojoj se odlučuje o Predlogu odluke o izgledu i korišćenju simbola i tradicionalnih simbola rekao da očekuje da će dokument dobiti podršku dve trećine poslanika.
– Pokazalo se da važi pravilo da tiha voda breg roni i da je moguće upornošću složiti rogove u vreći. Naime, u vezi sa simbolima i tradicionalnim simbolima mislim da je bilo ozbiljnih pokušaja strančarenja, korišćenje te tematike za utvrđivanje dnevnopolitičkih poena – kazao je Pastor novinarima. – Uspeli smo da tu situaciju prevaziđemo i da napravimo atmosferu za konstruktivni razgovor. Mislim da će to uroditi plodom u utorak. To je dokaz da je i o značajnim političkim pitanja moguće postići široki konsenzus.