Srce Rusiji, EU racionalan izbor
Da je početkom decembra 2015. godine raspisan referendum o ulasku Srbije u Evropsku uniju, oko 62 odsto građana Vojvodine bi se pozitivno izjasnilo na referendumsko
pitanje, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja „Ipsos strateyik marketinga” o procesu evrointegracija Srbije.
– Istraživanje, koje je sprovedeno u 39 lokalnih samouprava u Vojvodini od 3. do 10. decembra prošle godine na uzorku od 1.820 ispitanika, pokazalo je da građani Srbije nisu dovoljno informisani o procesu evropskih integracija, dok ih dve trećine smatra da treba sprovesti neophodne reforme čak i da ne uđemo u EU, da bi Srbija postala bolje društvo – kazao je direktor „Ipsos strateyik marketinga” za odnose s javnošću Marko Uljarević.
On je rekao da, po istraživanju, postoji bitan raskorak u tome kako građani ocenjuju brzinu evropskih integracija i šta bi oni želeli. Dominantno je mišljenje da će se Srbija suočiti s mnogo većim izazovima tokom procesa integracija nego što je to bio slučaj sa zemljama u okruženju koje su postale deo evropske porodice. Takođe, trenutna brzina pridruživanja Evropskoj uniji je manja od brzine koju želje građani.
Primetno je i smanjenje optimizma u vezi s trenutkom kada će Srbija postati članica EU.
– U odnosu na 2014. godinu, kada je 46 odsto građana Vojvodine očekivalo da će se to desiti od 2020. do 2025, sada je to 33 odsto, a raste broj onih koji očekuju da će se to desiti nakon 2025. godine – s pet odsto na 18 – kazao je Uljarević.
– Iako građani Vojvodine imaju najpozitivnije mišljenje o Rusiji – 57 odsto, koliko je Evropa racionalan izbor pokazuje i to što je na pitanje da li bi za svoje dete želeli da živi u Evropi ili Rusiji, gotovo dve trećine građana Vojvodine odgovorilo da je to neka od zemalja Zapadne Evrope – naglasio je Uljarević.
Oko polovine građana Vojvodine smatra da bi se situacija u zemlji poboljšala kada su u pitanju putovanja i smanjenje stope nezaposlenosti, a gotovo 60 odsto ispitanika navodi da bi članstvo Srbije u EU donelo nove probleme poljoprivrednicima te da bi porasle cene namirnica (47 odsto) i troškovi života (52 procenata). Kao glavni uslov za ulazak Srbije u EU ispitanici su rekli da je to Kosovo, više do 52 odsto, dok je iskorenjivanje korupcije navelo 18 procenata ispitanika, a opšte reforme 11 odsto.
Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski dodao da je istraživanje pokazalo da je politika Pokrajinske vlade u potpunosti u saglasnosti s mišljenjem građana Vojvodine i njihovim očekivanjima od procesa evrointegracija.
On je još rekao da je oko 25 odsto građana Vojvodine putovalo u neku od zemalja Evropske unije u prošloj godini, i da se taj procenat u odnosu na 2014. godinu nije značajno promenio, ali da iskustvo koje građani dožive u EU ima uticaj na njihovo mišljenje. Takođe, napomenuo je da evropski osećaj raste sa stepenom obrazovanja stanovništva i da je logično što se poljoprivrednici plaše konkurencije na otvorenom evropskom tržištu, ali i da moraju biti svesni toga da su benefiti koje donose evropske integracije, kroz fondove i mnogo veće subvencije, kao i dostupnost novca, ono što može poboljšati njihovu proizvodnju.
A. Savanović