Srbija povlači odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore
29.11.2020.
19:57
21:05
Komentari (0)
BEOGRAD: Srbija će još večeras, unilateralno, povući odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore, saopštila je nakon sastanka sa predsednikom i ministrom spoljnih poslova, premijerka Ana Brnabić.
"Predsednik Vučić pozvao je mene i ministra Selakovića na razgovor da se konsultujemo oko odluke vlade. On razume i podržava ovu odluku, jer je u skladu sa Bečkom konvencijom, i protokolima. Ali, nam je rekao da su konvencije važne, ali da su život i naše prijateljstvo sa Crnom Gorom važnije", prenela je Brnabić.
Srbija je sinoć uskratila gostoprimstvo crnogorskom ambasadoru, nakon što je Crna Gora proglasila srpskog ambasadora u Podgorici personom non grata.
Brnabić je podsetila da je to učinjeno u skladu sa članom 9 Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.
U želji da Srbija pruži još jednom ruku saradnje i prijateljstva, jer je bilo dosta sukoba u regionu, Vučić je zamolio predstavnike vlade da preispitaju tu odluku.
Brnabić je dodala da je došlo vreme za prijateljstvo sa Crnom Gorom i da će se truditi da da sve od sebe.
“Konsultovali smo i predstavnike srpskog naroda u Crnoj Gori, koji su ovu odluku podržali. Srbija će unilateralno, jednostrano povući još večeras odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore u Srbiji”, rekla je Brnabić i istakla da su Srbiji, dobri odnosi sa Crnom Gorom iznad svega važni.
Ona je navela da je crnogorska vlada proglasila ambasadora Srbije u Podgorici personom non grata i naložila mu da napusti zemlju zbog izjave u kojoj poziva nekoliko puta na bratstvo, prijateljstvo, slogu i poverenje.
Zatim je pročitala izjavu ambasadora Božovića:
“Velika i slavna mojkovačka bitka kao primer hristolike žrtve za svog bližnjeg i za slobodu, bila je uvod u oslobođenje Crne Gore, i Podgoričku skupštinu, kao Slobodan izraz narodne volje za ujedinjenje sa bratskom Srbijom, istorijska podsećanja treba da nam služe da budemo braća, prijatelji, najbliže komšije, da budemo zajedno u ljubavi, da budemo okrenuti jedni ka drugima i da se međusobno poštujemo i pomažemo da gradimo bratske i prijateljske odnose uvažavajući jasne i nepobitne činjenice sa pravom da ih možda i različito gledamo, poimamo i tumačimo. Bez obzira na neko novo njihovo gledanje emocije i odnose koje može izazvati neki događaj iz prošlosti, moramo se sa dužnom pažnjom i poštovanjem setiti svih tih ljudi, njihovih dela i to uzeti kao istorijsko pamćenje, koje nam samo može poslužiti za dobro u sadašnjosti i budućnosti”.
"Kao predsednica vlade, ja, ministar Nikola Selaković i cela vlada, ali i Srbija u potpunosti slažu se sa tom izjavom. Dodala bih da se pola Crne Gore slaže sa ovom izjavom. Ona nikako, ni na koji način ne može biti povod da se ambasador jedne zemlje zbog izjave u kojoj poziva nekoliko puta na bratstvo, prijateljstvo, slogu i poverenje izbaci iz jedne zemlje. Čak i kada se ne slažemo oko izjava, čak i činjenično, to može biti razlog ili povod za protestnu notu, ali zaista nikako za proglašavanje personom non grata jednog ambasadora u jednoj zemlji », kazala je Brnabić.
Ocenila je da deluje kao da se nešto u Podgorici očekivalo da se desi, da bi se pojavio razlog da izbace našeg ambasadora i za dodatna neprijateljstva, za dodatni neprijateljski akt.
"Ne želimo da imamo takav sličan neprijateljski akt prema Crnoj Gori. Iz tog razloga doneli smo večeras takvu odluku, pokazujući da sa Crnom Gorom želimo da radimo i sarađujemo. Meni je žao što se sve češće u Crnoj Gori čuje i prekraja istina, istorijska činjenica i govori da je Srbija bila okupator u Prvom svetskom ratu, Srbija koja je izgubila trećinu stanovništva, na koju svi širom sveta gledaju kao najvećeg mučenika Prvog svetskog rata », kazala je ona izražavajući žalost što zvaničnici u Crnoj Gori takvu Srbiju proglašavaju danas okupatorom.
Naglasila je, kada se sve to stavi po strani, mora da se da šansa partnerstvu, prijateljstvu i saradnji.
Kao prvi razlog za to navela je regionalnu stabilnost, saradnju i prijateljstvo sa Crnom Gorom, koje je visoko na lestvici prioriteta vlade Srbije i predsednika države.
Drugi razlog, dodala je, je to što je 30 odsto stanovništva Crne Gore su Srbi.
« Bilo kakvo dalje otežavanje situacije Srba u Crnoj Gori nije ni nama ni njima u interesu. Nadamo se da će se ovo protumačiti kao akt dobre volje i da ćemo nastaviti da gradimo sve bolje odnose sa Crnom Gorom. Nama je do tih odnosa stalo », poručila je Brnabić.
Podsetila je i na značajne ekonomske odnose sa Crnom Gorom, ukazavši da je tokom 2019. ukupna robna razmena dostigla vrednost od 857,3 miliona evra, od čega je sroski izvoz bio 787,4 miliona evra.
Isto tako, podsetila je, da su građani Srbije važan činilac za ekonomiju Crne Gore, time što su najbrojniji turisti i na mnogo drugih načina.
« Mi ćemo povući jednostrano našu odluku o proterivanju ambasadora CG iz Srbije. To nekako šaljemo kao akt dobre volje, pruženu ruku prijateljstva i saradnje ubuduće », zaključila je premijerka.
Vučić:Odnosi među komšijama mnogo više od konvencije
Odnosi među komšijama su mnogo više od konvencija, kaže predsednik Aleksandar Vučić obrazlažući zašto je inicirao povlačenje odluke o proterivanju ambasadora Crne Gore u Srbiji, i odgovor na proterivanje srpskog ambasadora iz Podgorice.
Vlada Srbije donela je ispravnu odluku, ta odluka će sigurno doprineti boljim odnosima, rekao je Vučić novinarima u Kruševcu.
“Dugo sam razmišljao o tome i zamolio Anu Brnabić I Nikolu Selakovića, koji je postupio kao ministar suverene države, po pravilima Bečke konvencije, da povuku odluku. Smatram da su život I odnosi između komšija i prijatelja mnogo više od konvencije”, objasnio je Vučić večerašnju odluku srpskih vlasti.
Smatra da možemo da pokažemo svoju snagu, a ne slabost, time što ćemo da odustanemo od proterivanja ambasadora.
“Znam da uvek u Srbiji uvek ima onih koji su kritikovali recipročnu meru, a koji će kritikovati sadašnju odluku. Ne treba da se ponašamo kao dva ovna na brvnu. Naše je da pokažemo da želimo prijateljske, bratske odnose. Odluka je apsolutno ispravna, doprineće boljim odnosima », naglasio je Vučić.
Selaković: Pružili ruku CG, nova vlada o Božoviću
Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković rekao je večeras da je na novoj Vladi Crne Gore da odluči o tome da li će poništiti odluku o proterivanju ambasadora Srbije u Podgorici Vladimira Božovića, a da je
Srbija postupila dostojanstveno, pružila ruku Crnoj Gori sa kojom želi najbolje moguće odnose.
"To je unutrašnje pitanje vlade Crne Gore. Mi se u to pitanje ne mešamo kao što se nismo mešali ni u druga pitanja", kazao je Selaković za RTS, upitan da li očekuje da će i Crna Gora, poput Srbije, povući odluku o proglašenju ambasadora Srbije u Podgorici "personom non grata".
Zvaničan Beograd povukao je danas popodne odluku o proterivanju crnogorskog ambasadora Tarzana Miloševića s obrazloženjem da ne želi tenzije, već stabilnost i saradnju sa Crnom Gorom.
Odluka važi od večeras što znači da u utorak ambasador Tarzan Milošević ne mora da napusti Srbiju.
Odgovarajući na jučerašnje zvanično saopštenje Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore da je Božović duže vreme omalovažavao državu Crnu Goru, Selaković je rekao da to ne vidi tako, već da je upravo suprotno.
"Uveren sam da ambasador Božović nije učinio diplomatski prekršaj, a i ako ga je učinio, to nije razlog da bude proglašen ''personom non grata'' u državi u kojoj je akreditovan kao ambasador. On nije govorio u najvišem zakonodavnom telu već o odlukama Velike narodne Skupštine iz 1918, u pomirljivom i jednom miroljubivom tonu", ocenio je Selaković navodeći da je srpski ambasador u Podgorici čak isticao da "i ako se razlikujemo u nekim tumačenjima događaja iz prošlosti, to nije razlog da ne sarađujemo i ne budemo bliski".
Ukazuje da tumačenje istorijskih događaja van konteksta tog vremena ne može da ne dovede do razmimoilaženja.
Selaković je dodao da je Srbija današnjom odlukom da povuče odluku o proterivanju crnogorskog ambasadora pokazala da "ima dostojanstvo".
"Pokazali smo koliko smo veliki kao država i koliko je važno da imamo najbolje moguće odnose sa Crnom Gorom, pokazali smo pruženu ruku. Spremni smo da ulažemo u to".
Prema njegovim rečima, to je važnije od svakog propisa i svake konvencije.
Ministar je ukazao i da se ne može preći preko činjenice da gotovo 30 odsto stanovnika Crne Gore "jesu naši sunarodnici".
"Ništa što bi država učinila ne sme da bude na štetu njih", ocenio je Selaković.
On napominje da je Srbija najpre reagovala recipročno, dajući rok crnogorskom ambasadoru 72 sata da napusti Srbiju, ali da je tu odluku danas povukla.
Selaković je rekao da se država o ovoj odluci posavetovala sa političkim predstavnicima Srba u Crnoj Gori, Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem.
"Ovo je bio i njihov stav i zato mislim da je bila dobra odluka. Kad se neko sa bratom sporečka jer ga je uvredio, pokazuje koliko je veliki ako kaže ''pružam ruku''. Mi jesmo zainteresovani da jačamo odnose sa Crnom Gorom, očekujemo da takve procese realizujemo i sa novom vladom. Naša je želja da sa novom vladom jačamo odnose. Sa naše strane postoji velika spremnost i nikada nije postojao razlog da to ne činimo", napomenuo je šef srpske diplomatije.
Odnosi između Srbije i Crne Gore, kako kaže, nisu tek bilo koji odnosi.
"Mi smo dve države koje imaju i te kakvu trgovinsku razmenu koja je u ozbiljnoj meri u korist Srbije, od 857,3 miliona evra trgovinske razmene u prošloj godini, gotovo 93 odsto – 787,4 miliona je Srbija izvezla u Crnu Goru, to je naš ekonomski interes. Običnim ljudima je više od toga – poreklo, rodbinske, kumovske, rođačke veze, mnogo njih ima nekretnine tamo", naveo je Selaković.
Smatra i da je poništavanje odluka iz 1918. imalo za cilj da se stvori legitimni osnov za obračun sa SPC.
"Ako poništite odluke Podgoričke skupštine i tvrdite da je bila okupatorska, o čemu ne govore istorijske činjenice, onda je to uvod za obračun sa SPC. Drugačije prikazivanje i uloge i delovanja države Srbije, srpske vojske, vlade od 1914-1918. kao kontra onome što naš narod posmatra, nije ono što mi delimo i to nije naš stav", istakao je šef srpske diplomatije.
Lideri DF sa državnim vrhom Srbije o proterivanju Božovića
PODGORICA: Lideri Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić i Milan Knežević saopštili su da su, "kao politički predstavnici srpskog naroda iz Crne Gore, razgovarali večeras s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i srpskim državnim vrhom o sramotnoj odluci odlazećeg crnogorskog režima da protera srpskog ambasadora".
Ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović nije saopštio ništa što ne misli i ne govori svaki Srbin u Crnoj Gori, saopštili su Mandić i Knežević.
"Ali da je odlazeći režim Mila Đukanovića želeo da njegovim proterivanjem nepopravljivo i trajno poremeti odnose naše dve bratske države. Sledeći nacionalne interese srpskog naroda u borbi za njegov opstanak u Crnoj Gori, lideri DF se snažno zalažu da buduća vlast napravi radikalni zaokret u spoljnoj politici i odnose Srbije i Crne Gore podigne na najviši nivo", navodi se u saopštenju.
U saopštenju DF se navodi da su Mandić i Knežević, "Vučiću i srpskom državnom vrhu izneli mišljenje kako bi Srbija trebalo uraditi sve što je u njenoj moći da se zaustave ovakvi i slični antisrpski dukljanski naumi, i tako stvorila pretpostavke da se nakon 2. decembra, u najkraćem mogućem roku odnosi dve bratske države unaprede i podignu na najviši mogući nivo".
Predsednica Vlade Ana Brnabić, nakon sastanka sa predsednikom i ministrom spoljnih poslova, saopštila je da će Srbija još večeras, unilateralno, povući odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore, što je bila recipročna mera proterivanju srpskog ambasadora Božovića iz Crne Gore.
"Konsultovali smo i predstavnike srpskog naroda u Crnoj Gori, koji su ovu odluku podržali", rekla je Brnabić.