Skupština završila rad za danas, o prosvetnim zakonima sutra
BEOGRAD : Skupština Srbije završila je rad za danas, a načelnu raspravu o dva prosvetna zakona - predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakona o visokom obrazovanju nastaviće sutra.
Obrazlažući poslanicima predložene zakone, Šarčević je rekao da Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa da ministar verifikuje imenovanje direktora predškolskih i školskih ustanova, a među novinama zakona naveo je da će zaposleni u prosveti morati sa 65 godina života da idu u penziju, kao i da se uvodi jedinstveni obrazovni broj učenika.
Ministar je naglasio da se predlogom zakona proširuje autonomija nastavnika, vaspitača, stručnih saradnika uz definisanje odgovornosti, kao i da je predviđeno veće uključivanje roditelja u rad škole, ali da su predviđene i vaspitno-dispciplinske mere, društveno koristan i humanitarni rad.
Predloženo je i uvođenje postupnosti prilikom oduzimanja licence nastavnicima, odnosno vaspitačima, a taj period po pravilu iznosi pet godina.
Govoreći o Predlogu zakona o visokom obrazovanju, Šarčević je rekao da je njime predviđeno da uslov za rangiranje za upis u narednu studentsku godinu na teret budžeta bude 48 ESP bodova, da predviđa formiranje Saveta poslodavaca na svakoj visokoškolskoj ustanovi, kako bi se uspostavila veza između visokog obrazovanja i privrede.
Predlogom zakona, kako je rekao, predviđeno je uvođenje
industrijskog predavača, ali i menadžera na univerzitetu, kao da se
rektor, dekan bira se na tri godine sa mogućnošću jednog
produženja.
Najviše zamerki opozija je iznela na predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja jer smatraju da će sva vlast biti centralizovana u ministarstvu, te da će ministar birati direktore u više od 2.000 škola, da će imati mogućnost da preinači odluku školskog odbora, te da to otvara prostor za partijsko zapošljavanje.
Opozicija je zamerila i što se u predlogu zakona rad Nacionalnog prosvetnog saveta svodi na savetodavnu ulogu.