Skupština Vojvodine odbila SRS za srpsko-ruski humanitarni centar
Poslanici Skupštine Vojvodine odbacili su, većinom glasova, inicijativu Srpske radikalne stranke o otvaranju srpsko-ruskog humanitarnog centra i tako okončali priču o inicijativi radikala za koju su prikupili više od 31.000 potpisa građana Vojvodine.
– Nema ništa prirodnije i logičnije nego da danas, kada predsednik Srbije Aleksandar Vučić ide na inauguraciju velikog Vladimira Vladimiroviča Putina, iz Skupštine Vojvodine ode vest prema Moskvi da je pokrajinski parlament prihvatio inicijativu SRS-a da se na prostoru severne srpske pokrajine formira srpsko-ruski humanitarni centar – rekao je šef poslaničke grupe „Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka” Đurađ Jakšić uoči skupštinske rasprave, obrazlažući predlog stranke kojoj pripada.
On je kazao da su tri meseca čekali da se taj predlog nađe pred poslanicima pokrajinskog parlamenta i da je SRS mišljenja da je potrebno da se u Vojvodini otvori ruski humanitarni centar po uzoru na niški, za koji je rekao da je „najbolji humanitarni centar u ovom delu Evrope”. Jakšić je naglasio da se humanitarni centar u Nišu pokazao izuzetno efikasnim prilikom požara 2012. i poplava 2014. godine u Srbiji i da je takav koncept humanitarnog centra potreban i Vojvodini, kao i da, za razliku od Skupštine Vojvodine, ta inicijativa ima verovatno i većinsku podršku među građanima pokrajine.
– Inicijativa SRS-a ima brojne formalne i materijalne nedostatke i zbog toga poslanici vladajuće koalicije neće učestvovati ni u raspravi ni u glasanju – najavio je uoči skupštinske sednice šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” Milenko Jovanov.
On je dodao da se po Poslovniku o radu pokrajinskog parlamenta ta inicijativa našla na dnevnom redu, ali da neće imati podršku vladajuće većine.
– Inicijativa je neusklađena s pravnim aktima pokrajine, s zakonima Srbije, sa samim sporazumom koji je potpisan s Ruskom Federacijom. Manjkavosti su tolike da se o njima ne da ni raspravljati ni odlučivati jer bi u ovom kontekstu to bilo raspravljanje o sadržaju inicijative. A ovim predlogom se, praktično ne predlaže ništa. Srpski rečeno, piše da Skupština Vojvodine natera Pokrajinsku vladu da pita Republičku vladu, a ona da pita Vladu Ruske Federacije da se u Vojvodini formira nešto što već postoji u Nišu – naglasio je Jovanov.
On je kazao da inicijativu može da okarakteriše kao „bacanje dimne bombe da bismo se bavili nečim što neko želi da bude tema, a ne nečim što je stvarno tema”.
– Stvari su prilično jasne, ako želimo da ih gledamo onakvim kakve zaista jesu. E sad, ako neko želi da se mi ovde igramo „Tri karte za Holivud” pa će jedni da budu za Ruse, drugi za Amerikance, taj film kod nas nećete gledati – istakao je Jovanov.
Šefica poslaničke grupe SVM-a Lenka Erdelj izjavila je da poslanici te stranke potpuno prihvataju stav Odbora za propise.
– U pravnom sistemu Vojvodine, s jedne strane, ne postoji takva mogućnost, a s druge, ni Statutom nije predviđeno podnošenje inicijative takve vrste – napomenula je Lenka Erdelj.
Šef poslaničke grupe DS–DSHV-a Goran Paunović kazao je da nije ni mesto ni vreme da se o tome raspravlja u Skupštini Vojvodine.
– To je nešto što dodatno komplikuje izuzetno tešku političku situaciju u kojoj je Srbija – ocenio je Paunović. – Mislim da imamo dosta kontroverzi u vezi s Rusko-srpskim humanitarnim centrom u Nišu i da bi još jedan takav centar dodatno iskomplikovao međunarodni položaj Srbije.
Liga socijaldemokrata Vojvodine inicijativu radikala je okarakterisala kao „smešnu i neutemeljenu”.
– Ne znam šta je poenta te inicijative, osim pokazivanja SRS-a koliko vole Rusiju i Ruse – kazao je šef poslaničke grupe LSV-a Branislav Bogaroški. – Volim i ja krofne pa ne tražim da se Skupština Vojvodine izjašnjava o tome. Ne postoji nijedan racionalan razlog da se takav predlog nađe na dnevnom redu.
On je naveo da poplave iz 2014. godine, na koje se pozivaju radikali, nisu razlog za takav centar u Vojvodini jer u pokrajini u to vreme nije bilo problema zbog odgovarajućeg delovanja nadležnih službi. Podsetio je na to da uskoro stiže i novac iz evropskih fondova u projektu prekogranične saradnje s Hrvatskom vezan za vanredne situacije.
Poslanik SPS-a Dragomir Lalić naglasio je da humanitarni centar u Nišu još nije završen, a pojavljuje se inicijativa za koju je potrebna, pre svega, odluka na međudržavnom nivou.
Nakon rasprave, koja je i zaključila jučerašnju skupštinsku sednicu pokrajinskog parlamenta, inicijativa za formiranje srpsko-ruskog humanitarnog centra u Vojvodini dobila je podršku samo devet poslanika SRS-a, dok najveći broj poslanika nije učestvovao u glasanju.
Poslanici su usvojili odluku o donošenju prostornog plana Područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara „Okanj bara” i „Rusanda”, izmenamu odluke o osnivanju Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Predlog sporazuma između vlade Arhangeljske oblasti (Ruska Federacija) i Autonomne Pokrajine Vojvodine o trgovinsko-ekonomskoj, naučno-tehnološkoj, socijalnoj i humanitarnoj saradnji s Predlogom zaključaka.
Izbeglih i prognanih oko 30.000
Poslanici su sa 70 glasova za i 21 protiv prihvatili i Izveštaj o prošlogodišnjem radu Fonda za pružanje pomoći izbeglim i raseljenim licima, kao i završni račun Fonda. Po izveštaju, broj izbeglih i prognanih lica iznosi oko 30.000. Poslanici SNS-a su zamerili bivšoj pokrajinskoj administraciji što nije dovoljno vodila brigu o tim ljudima i što i nakon 23 godine imamo oko 30.000 ljudi sa statusom izbeglica i raseljenih lica.
Rok za upis imovine
Za izveštaj o upravljanju imovinom, od 105 prisutnih poslanika glasalo je 70, a protiv 15. Dokument je obrazložila pokrajinska sekretarka za finansije Smiljka Jovanov, koja je napomenula da je malo urađeno do 2016. godine jer je Uprava za imovinu osnovana tek 2014, iako je Zakon usvojen 2011. i posao je trebalo da bude završen do 2016. Sada je taj rok za upis imovine u Registar jedinstvene evidencije o nepokretnostima produžen do 2020. godine.
Poslanici su usvojili i četiri izveštaja: o upravljanju i raspolaganju javnom svojinom Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2017. godinu s Predlogom zaključka; o poslovanju Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova za 2017. godinu; o radu i finansijskom poslovanju i završnom računu Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima za 2017. godinu kao i izveštaj o poslovanju Pokrajinskog zavoda za sport i medicinu sporta za 2016. i 2017. godinu.
Aron Čonka (DZVM) iz poslaničke grupe „Alternativa za Vojvodinu” je u vezi s Izveštajem Uprave za imovinu rekao da je u interesu Vojvodine da do 2020. godine upiše svu svoju imovinu u Registar jer je, kako je naglasio, ta imovina izvor prihoda Pokrajine: Poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine nisu podržali izveštaj o imovini jer, kako je to obrazliožio šef poslaničke grupe ligaša Branislav Bogaroški, postoji velika šansa da će se najvredniji deo imovine prepustiti slučaju, odnosno da će se po automatizmu uknjižiti na ime Republike Srbije. Posebno je zamerio što se „kanalska mreža ne upisuje u imovinu Vojvodine”.
Poslanik SNS-a Jovan Lazarov je rekao da je izveštaj detaljan i da se mnogo uradilo u prošloj godini na upisu imovine, iako Uprava za imovino oskudeva u kadrovima. On je rekao da smatra katastrofalnim podatkom da je bivša Pokrajinska vlada tri godine odugovlačila s formiranjem Uprave za imovinu, što svedoči i o njenom odnosu prema imovini Vojvodine.
A. Savanović, E. Marjanov
Na današnjoj sednici vojvođanskog parlamenta usvojen je prostorni plan područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara Okanj bara i Rusanda.
- Prostorni plan će dati planski osnov za definisanje aktivnosti u oblasti, pre svega, zaštite prirode, turizma i ruralnog razvoja, a biće stvoreni uslovi za realizaciju nacionalnih, regionalnih i lokalnih interesa – kazao je pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimir Galić.