Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština Srbije: Fokus Vlade na vladavini prava

29.12.2020. 09:50 09:53
Piše:
Izvor: Fonet/Marija Đoković/Ana Brnabić

Poslanici Skupštine Srbije počeli su raspravu o Predlogu zaključka povodom predstavljanja izveštaja EK o Srbiji za 2020. godinu koji je predsedniku parlamenta podnelo 15 poslanika.

Sednici prisustvuju predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i više ministara – Jadranka Joksimović, Gordana Čomić, Nikola Selaković i Maja Popović. U Skupštinu Srbije su i predstavnici Delegacije EU u Srbiji i Nacionalnog konventa.

Predsednica Odbora za evropske integracije i poslanica SVM Elvira Kovač rekla je na sednici da se u prvom pasusu izveštaja EK o napretku Srbije navodi da će tempo pregovora Srbije i Evropske unije zavisiti od napretka u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Kosovom, uz ocenu da napredak u vladavini prava nije tako brz i efikasan kao što se moglo očekivati.

Ona je dodala da EK ukazuje da Srbija mora da produbi i ubrza reforme u toj oblasti, u kojoj se, između ostalog, nalazi i sloboda medija i reforma pravosuđa.

„Dobra vest je da se 43 puta na 66 strana pominje izraz ‘paket proširenja‘, a ranije se koristio izraz perspektiva pridruživanja“, rekla je Kovač i primetila da se vladavina prava pominje 39 puta na 66 stranica.

Takođe, napominje da u izveštaju stoji da je “sveobuhvatan sporazum sa Kosovom hitan i presudan da bi i Kosovo i Srbija mogli da napreduju na evropskom putu“.

Premijerka Ana Brnabić naglasila jeda evropske integracije ostaju strateški prioritet zemlje i jedan od najvažnijih zadataka, te da će fokus Vlade biti na vladavini prava, budući da smo u pogledu ostala dva stuba integracija – ekonomskih reformi i reformi javne uprave, kako kaže, daleko dogurali.

Brnabićeva je u raspravi o Predlogu zaključka povodom predstavljanja izveštaja EK o Srbiji za 2020. godinu, koji je predsedniku parlamenta podnelo 15 poslanika, zahvalila na toj inicijativi i dodala da će diskusija u plenumu o izveštaju EK o Srbiji postati redovna praksa.


Srbija je odlučila da suštinski menja stvari

Govoreći o načinu na koji se odnosi prema evropskim integracijama, premijerka je kazala da je Srbija odlučila da suštinski menja stvari i da ne donosi zakone radi zakona već da radi na tome da Srbija postane evropska po rezultatima. Premijerka je kazala da Srbija sa nestrpljenjem čeka da vidi kako će se primeniti nova metodologija proširenja, koja podrazumeva otvaranje klastera, odnosno određenih oblasti, umesto poglavlja, navodeći da će i građani sve to moći lakše da prate. “Znaćete kada otvorimo čitavu oblast kakvi su rezultati“, rekla je Brnabićeva.

Izborni uslovi

Brnabićeva je spomenula i unapređenje izbornih uslova, rekavši da su izborni uslovi 2020. godine mnogo bolji nego 2012, kao i što je sloboda medija danas neuporediva sa onom iz 2011. i 2012. godine. Kazala je da je formirana Radna grupa za implementaciju ODHIR preporuka i dodala da se i dalje radi na unapređenju izbornih uslova, što je u interesu i vladajuće stranke i koalicije, jer se tako dobija i veći legitimitet vlasti.

Selaković i Glišić

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković izjavio je da niko Srbiju ne uslovljava priznanjem nezavisnosti Kosova i Metohije kako bi postala članica EU, ali i istakao da se postavlja pitanje kako ubeđivati Srbe u južnoj pokrajini da ostanu tamo da žive, gde maltene niko iz centralne Srbije nije spreman da ode i živi.

Selaković je o KiM govorio pošto je samostalni poslanik Vladan Glišić rekao da neće da glasa za Predloge zaključka povodom predstavljanja izveštaja EK o Srbiji, između ostalog, i zbog teze da „EU nema alternativu”.

Glišić je upitao i šta će Srbija da radi kada joj bude saopšteno da Kosovo ne može da bude deo Srbije. „Odluka o tome da li će Srbija biti deo EU ne zavisi od nas i naše volje, već kad njima bude odgovaralo”, rekao je Glišić. On je dodao da smo svedoci neprekidnih pomeranja rokova u kojima bi Srbija trebalo da postane član EU, te da je poniženje da „nam Lajčak kroji Ustav”, na šta je Selaković odgovorio da Ustav kroje građani Srbije.


„Mislim da je važno da se u Skupštini raspravlja o ovom izveštaju i da diskusiji prisustvuju svi najrelevantniji ministri, kao i da čujemo od zakonodavne vlasti šta je to na čemu treba da insistiramo u budućnosti“, rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da je Vlada proevropska i da je to svakako jasno i iz ekspozea koji je predstavila poslanicima u parlamentu.

„Mi smo do sada otvorili 18 poglavlja, dva su privremeno zatvorena, a pet pregovaračkih poglavlja je spremno za otvaranje“, rekla je Brnabićeva i dodala da su u izveštaju EK najvažnije preporuke, odnosno ono na čemu Srbija treba da radi u budućem periodu. Kada je reč o tri stuba na kojima počivaju evropske integracije, Brnabićeva je kazala da je Srbija najviše uradila u ekonomiji i da je za to dobila najviše pohvala, te da je “daleko dogurala“ i u oblasti reforme javne uprave. Kako je dodala, elektronska uprava u suštini znači i borbu protiv korupcije, koja se tiče trećeg stuba, a to je vladavina prava.

Brnabićeva je navela da se u prvih mesec dana od formiranja Vlade Srbije dosta toga uradilo i da je dat jasan signal da će vladavina prava biti jedan od fokusa. U tom smislu, dodala je da je Srbija objavila GREKO preporuke i zahvalila je Skupštini što je usvojila Kodeks ponašanja narodnih poslanika uz amandmane koje je predložila Agencija za sprečavanje korupcije, a koji su se ticali GREKO preporuka.

Kada je reč o slobodi medija, Brnabićeva je kazala da je Vlada Srbije usvojila akcioni plan za medijsku strategiju, formirala Radnu grupu za to, kao i za zaštitu i bezbednost novinara sa čijim će se, kaže, članovima viđati makar jednom mesečno. Ukazala je da je sadašnja ministarka kulture i informisanja Maja Gojković skinula sva saopštenja sa sajta preko kojih se prethodno rukovodstvo raspravljalo s medijima. Brnabićeva je rekla i da je Srbija pokazala spremnost za dijalog sa Prištinom, kao i veliku fleksibilnost i hrabrost, navodeći da brzina u tom procesu ne zavisi samo od Srbije već je, kaže, za „tango potrebno dvoje”.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je pre izlaganja Brnabićeve saopštio da je pozvao predstavnike Nacionalnog konventa da prisustvuju, ali da su oni naveli da ne mogu da dođu zbog pandemije, te i zbog toga što ne mogu da učestvuju u radu. Dačić je podsetio da se zna kako funkcioniše Skupština Srbije i da nije „debatni klub”, jer takvo učešće drugih predstavnika nije predviđeno ni Poslovnikom, ni zakonom. “Mi smo pokazali dobru volju i želju“, poručio je Dačić.

S. Stanković

Autor:
Pošaljite komentar