Skupština o budžetu za 2018-tu: Ministar „zaveo” red u sali
Skupština Srbije počela je juče sednicu, na čijem dnevnom redu je Predlog buyeta za 2018. godinu i još 30 tačaka koje prate najvažniji ekonomski akt države. Poslanici su juče do večernjih sati utvrđivali dnevni red nove sednice, pošto je ukupno bilo podneto više od 170 predloga za dopunu, koji su odbijeni. Tako je na kraju dnevni red usvojen kako je prvobitno i predloženo sa 141 glasom „za”, ali posle gotovo devetočasovne rasprave.
Očekuje se da bi sednica mogla potrajati desetak dana.
Ministar finansija Dušan Vujović u više navrata je prekidao svoje izlaganje, protestujući zbog dobacivanja iz opozicionih klupa. Predsedavajući Đorđe Milićević (SPS) dao je u jednom trenutku petominutnu pauzu da bi se smirile strasti i parlament nastavio rad nakon što je ministar revoltirano pokupio svoje papire, ističući da mu smeta kada „gomila ljudi razgovara o drugim temama” dok on izlaže.
Poslanika DS-a Radoslava Milojičića, koji je bio najuporniji u ometanju izlaganja, Vujović je upitao čime je izazvao njegovu tako „kulturnu reakciju”.
Predsedavanje je potom preuzeo potpredsednik parlamenta iz SNS-a Veroljub Arsić, a ministar Vujović je zahtevao da se obezbedi mir u sali, uz poruku: „Ako ne želite da slušate, komunikaciju ćemo održavati na pisani, ili nekid drugi način”.
Sam ministar našao je način da „umiri” poslanike pa je tako prekidao izlaganje ako bi ga neko ometao, a tako je postupio i kada je poslanica SRS-a Nataša Jovanović ustala sa svog mesta i „zapričala se” s kolegama.
Radikala Vjerica Radeta poručila je ministru da, ako ne može da podnese skupštinsku atmosferu, ode u čitaonicu, „tamo vam je tišina, sami sebi pričajte”. Smatrala je da je prekršen Poslovnik time što je tolerisan „incident ministra koji ima slabe živce”, i ocenila da je njoj to izlaganje bilo „dosadno”. Arsić joj je odgovorio da je prethodni predsedavajući jedino pogrešio u tome što je „možda trebalo da izriče opomene”.
Raspodela državne kase definisana je na više od 700 stranica gustog teksta, koji je Vlada Srbije usvojila 29. novembra. Predlogom zakona planirani su prihodi od 1.178 milijardi dinara, a rashodi 1.207 milijardi.
“ Planirani fiskalni deficit na nivou republike za narednu godinu iznosi 0,6 odsto BDP-a, odnosno 28,4 milijarde dinara, što je 40,7 milijardi dinara niže od deficita planiranog budžetom za 2017. godinu i rekordno niska cifra”, tvrdi ministar Vujović.
Rekao je i da je projekcija planiranog rasta od 3,5 odsto usaglašena s MMF-om i drugim finansijskim institucijama. Ponovio je da je u 2018. predviđeno povećanje plata od deset odsto u javnom sektoru i pet odsto u administraciji, a povećanje penzija od pet odsto. Zakon o buyetskom sistemu razrađuje kako će se raspodeljivati 25 milijardi za povećanje penzija i 35 milijardi za rast plata u javnom sektoru.
Na dnevnom redu je i dopuna Zakona o buyetu Srbije za 2017. godinu, koja se odnosi na novac koji će biti obezbeđen iz ovogodišnjeg buyeta za isplatu bonusa od po 10.000 dinara za pripadnike sektora bezbednosti. Rekao je da je tako predložen buyet razvojni, kao i da je nagrada onima koji su najviše trpeli zbog reformi koje se sprovode. Dodao je da završavamo trogodišnji aranžman s MMF-om, koji je bolji od očekivanog u svakom pogledu.
Većina poslaničkih grupa opozicije protestovala je juče zbog načina na koji je sazvana sednica. U zajedničkom saopštenju podeljenom novinarima navode da zbog važnosti tema koje su na dnevnom redu neće bojkotovati sednicu da bi, dodaju, javnost i građani mogli da čuju argumente o „pogubnosti ekonomske politike vlasti”. Saopštenje su potpisale poslaničke grupe Nova Srbija – Pokret za spas Srbije, ĐB-a, „Dveri”, Socijaldemokratska stranka – Narodna stranka, DS-a i Klub samostalnih poslanika. Đorđe Vukadinović je naveo da, koliko je njemu poznato, LDP-u i SRS-u nije ponuđeno da potpišu saopštenje.
Šefica poslaničke grupe NS–PŠ-a Sanda Rašković Ivić kritikovala je Predlog buyeta za 2018. godinu, nazivajući ga „predizbornim buyetom za odbranu prestola”.
“" Dok se MUP-u i odbrani povećavaju sredstva, i to netransparentno, dotle nemamo povećanje ni za zdravstvo, ni za školstvo, kulturu, a ponajmanje za nauku – napomenula je Sanda Rašković Ivić. – Imamo izglasavanje budžeta „naslepo” za ministarstvo kojim rukovodi Milan Krkobabić. Do sada je imao 225 miliona dinara, a sada 850 miliona.”
Šef poslaničke grupe „Dosta je bilo” Saša Radulović kazao je da je bilo malo vremena da se prouči buyet. On je na konferenciji za novinare u Skupštini naveo da ĐB predlaže potpuno drugačiji pravac ekonomske politike, navodeći da ogromne svote iz buyeta idu na stvari na koje ne bi trebalo. Radulović se juče vratio u parlament nakon isteka mere udaljenja sa sednice na 20 dana zbog izrečenih opomena.
Lider Pokreta „Dveri” Boško Obradović kritikovao je Predlog budžeta za 2018. godinu između ostalog i zbog toga što se, kaže, više novca izdvaja za migrante, strane kompanije i nevladine organizacije nego za porodičnu politiku.
Kamate i otplate
Kamate za stare dugove u budžetu su 118 milijardi dinara, 16 milijardi manje nego pre godinu dana.
„Ne kažem da je neko kriv što su stare kamate velike, takvo je bilo tržište 2011. godine. S ovakvim rezultatima sada možemo jeftinije i dugoročnije da uzmemo kredite za razvoj”, pojasnio je Vujović.
Dodao je i da je u novembru otplaćen dug od 758 miliona dolara, koji više nećemo morati da refinansiramo.
Skupština je odlučila da o tačkama dnevnog reda vodi objedinjen načelni pretres. Odbijen je predlog Marka Đurišića iz SDS-a da se udvostruči vreme za raspravu, da umesto pet sati bude deset. U saopštenju opozicije se navodi da je stavljanje na dnevni red obimnog buyeta za 2018, zajedno s 30 drugih tačaka u cilju da se o tim predlozima uopšte i ne raspravlja jer, tvrde, neće biti vremena, flagrantno kršenje ne samo Poslovnika o radu već i volje birača. Za „izvrgavanje ruglu elementarne demokratske procedure i parlamentarnog rada” smatraju odgovornom predsednicu parlamenta Maju Gojković.
Zakrpe i krševi
Reagujući na predlog poslanika DS-a Radoslava Milojičića da se dnevni red dopuni izmenama Zakona o policiji i na njegove ocene o lošem stanju, poslanik SNS-a Aleksandar Marković je novinarima u parlamentu rekao da je nejasno da li Milojičić smatra sramotom to što je samo tokom ove godine u MUP-u posao dobilo više od 600 mladih ljudi. Naveo je i da su policajci u Srbiji u vreme vlasti DS-a nosili pocepane uniforme, zakrpljene čizme i jurili kriminalce u „krševima” od automobila.
Vladajuća koalicija odbila je juče da u dnevni red, između ostalog, uvrsti formiranje više različitih anketnih odbora kojima se traži da se ispitaju rušenje u beogradskoj četvrti Savamala, gubici u EPS-u, „Srbijagasu” i drugim javnim preduzećima, ali i o sprovođenju predsedničkih izbora 2017. godine.
S. Stanković