Set finansijskih zakona u sredu pred poslanicima
BEOGRAD: Pred poslanicima Skupštine Srbije sutra će se naći čitav set predloga i izmena finansijskih zakona.
Raspravljaće se o predlogu zakona o planskom sistemu Srbije, zatim o izmenama i dopunama zakona o deviznom poslovanju, kao i o dopunama zakona o računovodstvu.
Pred poslanicima će se naći dopune zakona o reviziji, izmene i dopune zakona o faktoringu i igrama na sreću.
Na dnevnom redu su izmene i dopune zakona o poreskom postupku i administraciji, kao i o PDV-u i akcizama.
Poslanici bi trebalo da raspravljaju i o davanju garancije za izgradnju vetroparka "Kostolac", o garancijama za Srbijagas, a polemisaće se o izmeni i dopuni Konvencije o privremenom uvozu.
Među tačkama je i potvrđivanja finansijskog ugovora za železničku prugu Niš-Dimitrovgrad kao i još nekoliko sporazuma.
Skupština će raspravljati i o izboru članova Državne revizorske institucije (DRI), organizaciji rada Narodne skupštine i izboru člana Komisije za hartije od vrednosti.
Izmene zakona o kojima se nedavno najviše polemislalo u javnosti su i one koje se odnose na poresku administraciju.
One bi trebalo da omoguće, između ostalog, javno objavljivanje imena najboljih poreskih platiša, prinudnu naplatu poreza sa štednih naloga dužnika i uvođenje grejs perioda za najugroženije poreske obveznike.
Predložene novine su i da Agencija za privredne registre (APR) neće moći da briše firme iz svog registra, sve dok Poreska policija potpuno ne završi sa kontrolom preduzeća i vrati mu PIB, te o tome obavesti APR.
Takođe, izmene ovog zakona predviđaju i da se radna mesta poreskih službenika razvrstaju po zvanjima u zavisnosti od toga koliko su poslovi složeni i odgovorni, a pravilnik o sistematizaciji radnih mesta u Poreskoj upravi doneće se u roku od godinu dana od dana kada ovaj zakon stupi na snagu.
Praksa je pokazala da postoje veliki problemi i sa netačnim iskazivanjem iznosa za povraćaj poreza u preduzećima, a na štetu budžeta Srbije kao i sa sankcionisanjem tih prekršaja od strane sudova.
Zato, predložena rešenja su da svi koji neosnovano iskazuju iznos za povraćaj poreza ili poreski kredit od milion dinara za prethodnu godinu, budu definisani kao "neznatna društvena opasnost" pa bi trebalo da budu kažnjeni u prekršajnom postupku, a ne pred krivičnim odeljenjima u sudovima.
Na taj način, ocenjuju u Ministarstvu finansija, rasteretiće se sudovi, odnosno krivična odeljenja gde se procesuiraju ovakvi slučajevi.
Poslanici će raspravljati i o izmenama Zakona o PDV-u, koji bi, prema najavama Ministarstva finansija, trebalo da se uskladi sa direktivama EU, a koje uređuju oblast oporezivanja potrošnje.
Tako, najavljuju predlagači, predlog zakona će se uskladiti sa zakonom o finansijskoj podršci porodica sa decom i povraćaju PDV na opremu i hranu za decu.
Po hitnom postupku, poslanici će raspravljati i o izmeni zakona o deviznom poslovanju, koji je pretrpeo brojne izmene.
Tako će, na primer, od 1. januara sledeće godine Narodna banka Srbije (NBS) preuzeti poslove izdavanja i oduzimanja ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova i poslove kontrole deviznog poslovanja.
Predlagači poručuju da će poslove oduzimanja dozvola menjačnicama koje je započela Poreska uprava, završiti NBS.
Kako bi "ojačala ekipu" koja se bavi ovim poslovima od 1. januara NBS će preuzeti i deo zaposlenih iz Ministarstva finansija, odnosno, iz Poreske uprave.
Da bi Srbija dokazala da je napredovala u borbi protiv sprečavanja pranja novca, a u skladu sa preporukama MANIVAL-a (telo Saveta Evrope za sprečavanje pranja para), glasaće se i o Predlogu zakona o računovodstvu.
Tako jedna od izmena kaže da, osnivač ili vlasnik preduzeća koje se bavi računovodstvom ne sme biti prethodno pravosnažno osuđen za krivična dela koja se odnose na zakone o radu, pravosuđu, investicione fondove...
Srbija će izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću usaglasiti svoju zakonsku regulativu sa međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma Organizacije FATF.
Predlaže se izmena propisa, kojom se zabranuje krivično osuđivanim pravnim i fizičkim licima da budu osnivači i vlasnici preduzeća na koje Srbija može preneti pravo na priređivanje igara na sreću, odnosno, zabranjuje im se da se bave tom delatnošću.
Srbija je, inače, u periodu od decembar 2014. godine do aprila 2016. godine bila predmet petog kruga evaluacije od strane Komiteta MANIVAL (telo Saveta Evrope) u pogledu radnji i mera koje preduzima u cilju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Komitet je konstatovao da nisu u potpunosti ispunjene sve preporuke FATF-a iz 2012. godine tako da je doneta preporuka koja se odnosi na regulisanje i nadzor nad radom nefinansijskog sektora.
Na dnevnom redu je i predlog zakon o faktoringu, (finansijska transakcija gde preduzeće koje očekuje prihod - ima potraživanja prodaje ta potraživanja trećoj strani) kojim se takođe kaže da vlasnik preduzeća za faktoring ne sme biti ranije osuđivan.