Rusija i Kina Jeremićeva šansa
u najužem su krugu za naslenika Ban Ki-muna. Jeremić je zadovoljan plasmanom u prvu četvorku. „Proces izbora sada ulazi u najsloženiju fazu, kada pet stalnih članica Saveta bezbednosti otpočinje intenzivne međusobne pregovore u kojima će biti razmatrana imena najuspešnijih kandidata”, saopštio je Jeremić.
On je za sada treći, sa sedam glasova koji podržavaju kandidaturu, pet negativnih i tri neodlučna. Tu poziciju srpski kandidat deli s Irinom Bokovom iz Bugarske. Bivši premijer Portugala Antonio Gutereš vodi s 11 pozitivnih glasova, tri negativna i jednim neodlučnim. Na drugu poziciju izbio je slovački šef diplomatije Miroslav Lajčak s devet pozitivnih glasova, pet negativnih i jednim neodlučnim. Na petom mestu je Suzana Malkora iz Argentine , šledi makedonski političar Srđan Kerim, pa političarka s Novog Zelanda Helen Klark, bivši slovenački predsednik Danilo Tirk, Natalija German iz Moldavije i Kristina Figueres.
Bivši diplomata i predavač na Diplomatskoj akademiji Ministarstva inostranih poslova Srbije Zoran Milivojević kaže za „Dnevnik” da je Jeremić plasmanom u prva četiri kandidata za genseka UN pokazao da ima određeni ugled. On je dodao da Jeremićev angažman u međunarodnim odnosima bio uspešan, posebno kada je predsedavao Generalnoj skupštini UN.
– Ostavio je dobar utisak u svetu – objašnjava Milivojević. – Kina i Rusija su, kao stalne članice SB UN, za Jeremića, a ostaje otvoreno pitanje stava SAD i Velike Britanije, koje su imale negativan stav u prethodnim rundama. Prvenstveno ne mogu da mu oproste što je, kada je izabran za predsedavajućeg GS UN pobedio zato što je glasove dobio od većine članova UN i porazio litvanskog ambasadora – predstavnika Zapada. U nekim zemljama NATO-a se na to i dalje negativno gleda pa će Jeremićev uspeh pre svega zavisiti od stava Amerike.
Diplomata podseća na to da je Jeremićeva prednost to što je iz istočne grupe zemalja, kojima, po nepisanom pravilu, pripada pravo da daju generalnog sekretara UN. U tom smislu, protivkandidati su mu Slovak Miroslav Lajčak, aktuelni predsedavajući EU, koji ima ugled na Zapadu, ali dosta dobro stoji i kod Rusa i Kineza i Bugarka Iriina Bokova, direktorka UNESKO-a.
– Postoji ozbiljan lobi u međunarodnoj zajednici – a i sam Ban Ki-mun je nedavno to rekao – da bi ovog puta trebalo da žena bude izabrana na čelo UN – rekao je Milivojević.
On je dodao da je Portugalac Gutereš, koji u celom ciklusu vodi, s ugledom u međunarodnim odnosima i da se nikada nikom nije zamerio.
– No, kod njega može striktnije doći do izražaja ruski princip da dovode u pitanje izbor kandidata iz zemlje članice NATO-a jer je Gutereš apsolutno neprikosnoveni kandidat zapadnog bloka, sa SAD na čelu – dodaje Milivojević.
V. Đuričić
Uloga NATO-a
Programski direktor Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) Nikola Jovanović za „Dnevik” kaže da je sama činjenica da srpski kandidat dolazi iz zemlje koja nije članica NATO-a može biti i olakšavajuća i otežavajuća okolnost.
– Sve zavisi od toga kako budu tekli razgovori između pet stalnih članica SB UN u septembru – objašnjava Jovanović. – Apriori ne može da se kaže da li je članstvo u nekoj međunarodnoj organizaciji plus ili minus. Dakle, s neke strane je to prednost, s druge hendikep, a šta će da prevagne, videćemo u septembru.