Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Razvoj Vojvodine, bez trzavica i provokacija

31.10.2016. 22:04 21:52
Piše:

Posle zajedničke sednice Vlade Srbije i Pokrajinske vlade u Novom Sadu i izrečenih stavova o daljim zajedničkim aktivnostima Beograda i Novog Sada u brojnim poslovima,

 predstavnici različitih političkih stranaka i opcija u Skupštini Vojvodine različito doživljavaju, kako sastanak, tako i same rezultate sednice vlada na čijem čelu su naprednjaci Aleksandar Vučić i Igor Mirović.

– Možemo očekivati da Pokrajinska i Republička vlada funkcionišu u saglasju, a ne u sukobima – navodi u izjavi za „Dnevnik“ potpredsednik SNS-a i šef poslaničke grupe te stranke u pokrajinskom parlamentu Milenko Jovanov. – Možemo očekivati i da ćemo imati mnogo odgovorniju, uspešniju i sposobniju Pokrajinsku vladu, koja će u velikoj meri i sama biti, ne generator kriza i problema, nego ona koja će rešavati probleme i činiti da Vojvodina bude uspešnija, bogatija i bolje mesto za život.



On ističe da je susret dveju vlada, prva nakon 13 godina, izuzetno važan jer se razgovaralo o projektima od važnosti za Srbiju koji se tiču i Autonomne Pokrajine Vojvodine, kao što su pruga Beograd–Budimpešta, tunel kroz Frušku goru, auto-put Beograd–Zrenjanin–Temišvar...

– Važna poruka koja je poslata tom sednicom jeste da smo najzad otvorili jedno poglavlje u odnosima između Pokrajinske vlade i Vlade Srbije koji su bili ispunjeni stalnim trzavicama, provokacijama i, na neki načnin, pokušaj pokrajinske vlasti da zaokruži jedan sistem, potpuno nezavisan od države Srbije ili Vlade Srbije. Otuda su bili oni zahtevi koji su se odnosili na vojvođansku policiju, vojvođansku poresku upravu, vojvođansku akademiju nauka i sve ostalo. Očigledno da je tada ideja bila da se napravi jedan potpuno zaokružen sistem koji bi pokušao u prvom delu da funkcioniše paralelno s republičkim institucijama, a kasnije bi verovatno u potpunosti istisnuo republičke institucije iz AP Vojvodine.



Tih provokacija iz pokrajinske administracije ka beogradskoj je bilo bezbroj i bukvalno se svakom aktivnošću Pokrajinske vlade u poslednjih 16 godina pokušavala stvarati tenzija na relaciji Novi Sad – Beograd i Pokrajinska vlada – Republička vlada. Ova sednica pokazuje da su i ta poglavlja sada zatvorena i da ćemo imati jedinstvenu politiku na čitavoj teritoriji Srbije – kazao je potpredsednik Srpske napredne stranke.

On je dodao da je SNS-u, odnosno Aleksandru Vučiću kao predsedniku stranke, i Vladi Srbiji bitno da se svaki deo Srbije razvija i da svaki deo Srbije napreduje, i da se to odnosi i na Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu.



– U mnogo slučajeva je pokazano da Republička vlada, koju vodi Aleksandar Vučić, posvećuje ozbiljnu pažnju Vojvodini. Predsednik Vlade je vrlo često u poseti gradovima i opštinama u Sremu, Banatu i Bačkoj i nedavno je otvorio novu fabriku u Kikindi, prisustvovao je otvaranju velike investicije u Novom Sadu... u Sremu je više puta boravio kod pokretanja nekih investicija. Tako da, kada pogledate, tu posvećenost razvoju svih delova Srbije, Aleksandar Vučić i vlada koju vodi su delom pokazali u prethodnom periodu te je ovo potpuno logičan nastavak takve politike – naglasio je Milenko Jovanov.



Poslanička grupa SPS-a u Skupštini Vojvodine izuzetno je zadovoljna time što je u Novom Sadu održana zajednička sednica Vlade Republike Srbije i Pokrajinske vlade, što se razgovaralo o značajnim projektima i što je pružena podrška u privlačenju stranih investicija u Vojvodinu.

– Smatramo da je na taj način prevaziđeno nešto što je postojalo nekoliko godina – blokada saradnje između pokrajinske i republičke administracije i, samim tim, to obećava da će i ukupni privredni, a samim tim i ostali ambijent u pokrajini Vojvodini biti bolji, što će uticati na poboljšanje ukupnog ambijenta u Srbiji – rekao je za naš list šef poslaničke grupe SPS-a Pavle Budakov.



On je istakao da je izuzetno značajno da dve vlade održavaju sednice i na taj način regulišu mnoga pitanja koja su bila otvorena proteklih godina, a pogotovo što je među tim pitanjima i zakon o finansiranju Vojvodine, koji je ustavna obaveza, a koji još nije usvojen.

– Ti zakoni se usvajaju u Narodnoj skupštini Srbije na predlog ili pokrajinske administracije, koja je ovlašćeni predlagač zakona, ili na predlog Republičke vlade. No, bez obzira na to, bitno je da postoji sinhornost u razmišljanju, i što je istaknuto da će u bližoj budućnosti i to pitanje biti na dnevnom redu i da će i taj zakon početi da se radi i da dođe pred usvajanje u Skupštini Srbije – zaključio je Budakov.



Šef poslaničke grupe LSV-a, opozicione u pokrajinskom parlamentu, Branislav Bogaroški ističe da očekuje da će, nakon subotnje sednice, saradnja između Pokrajinske i Republičke vlade postati pravilo i obaveza, a ne da zavisi od nečije dobre volje. On je dodao da nije zadovoljan objašnjenjem o donošenju zakona o finansiranju Vojvodine.



– Nadamo se da će finansiranje Autonomne Pokrajine Vojvodine dobiti institucionalni okvir, a ne da se to svodi na ad hok rešenja – kazao je Bogaroški. – Takođe, očekujemo i da sednice dveju vlada budu institucionalna obaveza i ne budu vezane za činjenicu da je ista stranka na jednom i drugom nivou vlasti.



On je rekao da je LSV očekivao da će veća pažnja biti posvećena zakonu o finansiranju, ne umanjujući pri tom značaj investicija o kojima se govorilo na sednice dveju vlada.– Dato je obećanje da će se raditi na tom zakonu. Ali, da bi Vojvodina mogla da se razvija, ima privredni rast i podiže standard građana, neophodno je donošenje zakona o finansiranju – zaključio je Branislav Bogaroški.



Za poslanike „Dosta je bilo“ sednica dveju vlada „nosi potpis režimskih spin-doktora i može se opisati sintagmom ‘opsenjivanje prostote’“.

– Jedini vidljivi rezultat tog sastanka je ponovno demagoško zasipanje građana velikim ciframa, još većim investicijama i fantomskim projektima za koje se konkretno ne zna ni kada će, ni ko će, ni za koju cenu realizovati – rekao je potpredsednik Skupštine Vojvodine iz redova DJB-a Ivan Stijepović.



– Tako izrečena predviđanja nemoguće je proveriti i utvrditi njihovu istinitost jer su sama po sebi višeznačna i široko postavljena. O tome najbolje svedoči primer nepostojećeg i dugo najavljivanog zakona o finansiranju Vojvodine, za koji je rečeno da će biti donet u „narednom periodu“, što može biti jedna, pet ili deset godina, a za sve to vreme Pokrajina će i dalje zavisiti od volje republičkih vlasti.

On je kazao da se na taj način ne rešavaju nagomilani problemi, već se samo dodatno kupuje vreme i odlaže neophodna promena sistema kroz jačanje institucija i uspostavljanje vladavine prava, „a što je potrebno hitno uraditi i time zaustaviti vladavinu jednog čoveka, koja je sada de fakto na snazi“.



A. Savanović

 

Jovanov: Ni njihovi s njima nisu hteli

Milenko Jovanov navodi da je trinaestogodišnje odsustvo takvih sednica vlada dvaju nivoa vlasti najverovatnije uzrokovano „pojedinim ljudima koji su činili Pokrajinsku vladu“.



– Podsetiću vas na to da SNS u Vladi Srbije učestvuje od 2012. godine, a vodi je od 2014. godine. Ako proteklih 13 godina nije bilo sednica Pokrajinske i Republičke vlade, postavlja se pitanje zašto s Pokrajinskom vladom, koju su činili DS i njegovi funkcioneri iz Vojvodine, nisu želele ni njihove stranačke kolege iz Republičke vlade u periodu od 2008. do 2012. godine ili u periodu pre toga.



Važno je istaći da je u proteklih 13 godina, dok nije bilo sednice, i te kako je bilo perioda kada su pokrajinsku i republičku vlast činile iste političke organizacije, a nije bilo sednica. Ako imamo samo jednu konstantu u tim odnosima – sastav Republičke vlade se menjao i bile su različite skupštinske većine, a pokrajinska vlast se nije bitno menjala proteklih 13 godina – onda je samo jedan mogući uzrok problema i „šumova“ na vezi Novi Sad – Beograd, a to je Pajtićeva Pokrajinska vlada – naglasio je potpredsednik SNS-a.

 

Piše:
Pošaljite komentar