PUPS Penzije da se dotiraju iz profita kompanija
PUPS traži razgovor i učešće u iznalaženju najpovoljnijeg modela za usklađivnja penzija.
Po najavi ministra finansije Siniše Malog, sadašnji sistem se menja i kao potencijalno rešenje od naredne godine se predviđa „švajcarski model”. To znači da bi se penzije ubuduće usklađivale na osnovu inflacije i rasta plata u privredi. Sada se usklađuju s rastom plata u javnom sektoru.
– Ne kažemo da je „švajcarski model” loše rešenje, ali bi trebalo da razgovaramo o tome pre nego što se donese konačno rešenje, tim pre što PUPS ima dobre stručnjake za tu oblast – navodi za „Dnevnik” potpredsednik PUPS-a Miroslav Španović.
PUPS smatra da za više od 1,7 milion penzionera u Srbiji treba da se pronađe rešenje da bi penzioni sistem ostao održiv, a to je moguće ako država garantuje penzije
Kako kaže, mnogo toga su naučili u prošlosti od Jovana Krkobabića, koji je bio u svetu poznat stručnjak u toj oblasti, i spremni su da pomognu u iznalaženju najpovoljnijeg modela za usklađivanja penzija.
– Spremni smo i sada, kao što smo bili spremni i 2014. godine, kako to i predsednik Srbije Aleksandar Vučić uvek ističe da su penzioneri heroji finansijske stabilizacije Srbije – naglašava Španović.
Podsetimo, novu formulu za indeksaciju penzija prvi put su najavili ministar finansija Siniša Mali i šef Kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda u Beogradu Sebastijan Sosa pre pola godine. Tada je rečeno će Vlada na novom modelu obračuna penzije raditi zajedno s MMF-om. Po potencijalnom „švajcarskom modelu”, kako je novinarima ranije objasnio ministar finansija, indeksacija penzije bi se radila svake godine u zavisnosti od stope inflacije i rasta plata u privredi. Oba pokazatelja, kako je rekao ministar, ponderisana su po 50 odsto. Po njegovom mišljenju, to bi bio najpovoljniji model za najstarije sugrađane jer se vezuje za dva pokazatelja koji su osnovne determinante visine penzija.
U Evropi gotovo sve zemlje imaju formule za usklađivanja penzija, najviše ih koristi kombinaciju rasta cena i rasta zarada. Austrija, Italija, Francuska i Španija usklađuju penzije s rastom cena. U Finskoj, Češkoj, Rumuniji, Bugarskoj i Slovačkoj u usklađivanju se uključuje i rast zarada od 20 do 50 odsto.
PUPS smatra da za više od 1,7 milion penzionera u Srbiji treba da se pronađe rešenje da bi penzioni sistem ostao održiv, a to je moguće ako država garantuje penzije.
– I u razvijenim zemljama počinju problemi s penzionim sistemom jer je sve manje radnika koji uplaćuju u penzioni fond. Naime, zbog modernizacije i automatizacije proizvodnje, posao koji je, primera radi, obavljalo 50 radnika, sad obavlja jedan robot – navodi Španović. – Te kompanije ostvaruju ogroman profit i smatramo da bi one deo tog profita trebalo da izdvoje u poseban fond i da iz tog fonda dotiraju penzije. Za penzionere je najvažnije da su penzije redovne i sigurne, da prate rast zarada i omogućavaju miran život.
E. Marjanov