Ona je na pitanje novinara uoči sednice skupštinskog Odbora za privredu, koji je razmatrao tromesečni izveštaj o radu Ministarstva rudarstva i energetike, rekla da se Srbija još 2014. obavezala ugovorom koji je potpisala sa Energetskom zajednicom da će napraviti određene korake u reformisanju javnih preduzeća, i EPS-a i Srbijagasa.
Navela je da do decembra prošle godine nijedan od tih koraka suštinski nije ispunjen.
"Srbija nije ispunila svoje ugovorne obaveze što znači da smo mi sada sa Energetskom zajednicom negde na korak do spora. Kad kažem na korak do spora, to znači da sad možemo da sednemo sa advokatima i da radimo zato što nismo uradili nešto što je potpuno prirodno, normalno što može da donese razvoj i gasnom i elektroenergetskom sistemu", kaže Mihajlović.
Napomenula je da je ono što je urađeno to je da je Vlada Srbije u decembru prošle godine donela odluke da krene u tom smeru, iako sa zakašnjenjem, a to je razdvajanje delatnosti u EPS od distributivne delatnosti.
“To smo uradili, nezavisna preduzeća su stvorena, ima još tu dosta posla, ali verujem da će do maja to biti završeno. Ono što se još uvek nije desilo to je Srbijagas i to može zaista skupo da nas košta ne samo u smislu nekog spora sa Energetskom zajednicom i sa našim stavom hoćemo li mi u EU po direktivama ili nećemo, nego je zaista pitanje razvoja”, naglasila je Mihajlović.
To je pitanje i da li hoćemo da imamo pregledno poslovanje, da znamo šta je plan investicija i toga da li hoćemo da trošimo stotine i stotine miliona evra na nešto sto možda neće doneti pravi rezultat.
Sve je to, kaže, deo reformi Srbijagasa i navodi da svaka promena dovodi do puno otpora.
“Sve dok se budemo ponašali u smislu da znamo da imamo i tolerišemo direktore koji nisu to više u skkladu sa zakonom, to znači da mi pristajemo na onu standardnu priču, kažemo da je neko žestoki momak a ne kriminalac ili kažemo da je neko kontroverzni biznismen, a u stvari je on prekršio zakon. Sve te stvari koje činimo nisu svakako dobre za ovu oblast”, rekla je Mihajlović.
Na pitanje do kada je rok da Srbijagas pokaže prvi rezultat, Mihajlović navodi da bi razdvajanje delatnosti u Srbijagasu moralo da se završi već do maja, te da su svi rokovi već prošli.
Navela je da je Srbija napravila novi dogovor sa Energetskom zejednicom na ministarskom savetu u decembru, i da odluka vlade o razdvajanju delatnosti mora da se sprovede.
“To bi moralo da se desi do maja juna, to jeste deo naših obaveza, potpisali smo, prihvatili smo, hoćemo da uradimo to, ali s druge strane to je važno da bi građani imali jednu realnu cenu prirodnog gasa”, rekla je Mihajlović.
Ministarka je navela da se sada, na primer, upravo zbog toga što nema nikakve konkurencije, izdvaja mesečno više od 20 evra po prosečnom domaćinstvu, a gas u Srbiji ima najvišu cenu gasa za industrijske potrošače, a nema nijednog razloga za tim.
“Razlog za to je što nema reforme u Srbijagasu”, kaže Mihajlović.
Kada je reč o EPS-u, navodi ministarka, sada postoje dva nezavisna preduzeća, Distributivni sistem Srbije, nekadašnji ODS i EPS u čijem sklopu se nalaze rudnici, termoelektrabe i hidroelektrane.
“Ono što EPS mora hitno da radi to su investicije. Ako ne budemo počeli da gradimo u Elektroprivredi Srbije, nećemo imati Elektroprivredu Srbije”, rekla je Mihajlović.
Pred energetskim sektorom fundamentalne promene
Odbor Skupštine Srbije za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizma i energetiku usvojio je danas tromesečni izveštaj o radu Ministarstva rudarstva i energetike, a resorna ministarka Zorana Mihajlović poručila je da su planirane fundamentalne promene u oblasti energetike.
Mihajlović je, uz izveštaj o radu, na odboru predstavila i planove o tome šta će se raditi narednih meseci u oblasti rudarstva i energetike.
“Pred nama su fundamentalne promene u oblasti energetike zajedno sa zaštitom životne sredine”, rekla je Mihajlović, koja je članovima odbora predstavila i četiri zakonska predloga koje je pripremilo resorno ministarastvo.
Veruje da će ti zakonski predlozi biti na sednici Vlade Srbije iduće sedmice, a nakon toga i u parlamentu.
“Razgovaraćemo i o strukturnim promenama unutar javnih preduzeća. Bez njih ne možemo da očekujemo rast BDP, niti tu ekspanizuju koju hoćemo da vidimo u energetici i rudarstvu. Razgovaraćemo i o planu investicija”, rekla je Mihajlović.
Napomenula je da nema razvoja i budućnosti i da nema rasta BDP, ako ne budemo imali jedan veliki, važan i značajan investicioni plan.
Na sednici odbora bio je njen kompetni kabinet, a Mihajlović kaže da su odnosi sa skupštinskim odborima prethodnih godina bili odlični, i da je to važna i značajna podrška Ministarstvu.
Predsednik skupštinskog odbora Veroljub Arsić kaže da je Ministarstvo rudarstva i energetike jedno od najopterećenijih u vladi.
Naveo je da od rada javnih preduzeća koji su pod upravom Ministarstva rudarstva i energetike zavise svi privredni tokovi u Srbiji.
“Poznato je i da građani Srbije imaju najnižu cenu električne energije u čitavoj Evropi, a cilj nam je da i dalje ne budu pogođeni visokim cenama električne energije”, rekao je Arsić.
Napomenuo je da je svakako potrebno da u budućnosti reformišemo EPS, kako bi to preduzeće bilo modernije i uspešnije, a da građani i dalje dobijaju povoljno isporučeni električnu energiju.