Premijer potvrdio da su oteti Srbi ubijeni u Libiji
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je zvanično potvrđeno da su dvoje otetih srpskih državljana, Slađana Stanković i Jovica Stepić, ubijeni u libijskom gradu Sabrati, u vazdušnom udaru
američkih snaga koje su bombardovale položaje islamista i drugih grupa bliskih Islamskoj državi.
– Ono što je naša služba sa stoprocentnom sigurnošću mogla da potvrdi jeste da su naši državljani u Libiji stradali u vazdušnom udaru američkih snaga. Sjedinjene Države su bombardovala položaje Islamske države – naveo je Vučić na konferenciji za novinare i uputio izraze najdubljeg saučešća porodicama poginulih, dodavši da će njihova tela biti dopremljena sutra u kasnim posle podnevnim satima. – Ovo je tužan dan za našu zemlju.
Premijer je naveo da je, prema operativnim saznanjima, najodgovorniji za kidnapovanje službenika srpske Ambasade u Tripoliju pripadnik porodice Ahmeda Abašira, koja se bavi krijumčarenjem i prebacivanjem ljudi prema Italiji, i koji nije pripadnik ID, ali blisko sarađuje sa ovom terorističkom organizacijom.Vučić je dodao da je to bila prva velika talačka kriza, s kojom se suočila Srbija, da je srpska služba postupala izuzetno profesionalno, i da veruje da bi građani Srbije bili oslobođeni da nisu ubijeni u američkom bombardovanju.
– Srbija nije nikad direktno pregovarala s onima koji su Srbe oteli – naveo je premijer – ali je držala stvari pod kontrolom i nedeljno dobijala dokaze o zdravstvneom stanju dvoje državljana. Istovremeno, srpska služba je sarađivala s ruskom, američkom i drugim službama bezbednosti.
I je, kako je rekao, razgovarao s američkim službama i oni, po svemu sudeći, nisu imali saznanja da se osobe srpske nacionalnosti, ali i još nekoliko stranaca, koji su takođe stradali, nalaze na lokaciji koja je bombardovana.
– U sukobu drugih zemalja, ali i tuđih interesa, kao strašna kolateralna šteta, stradali su Srbi, kao i neki drugi – rekao je Vučić, dodajući da su libijske snage nudile Srbiji zajedničku akciju oslobađanja, ali da je procenjeno da bi takva akcija dovela do mnogo žrtava. Vučić je ukazao da u Libiji ima 250 srpskih državljana koje su vlasti molile da napuste tu zemlju i dodao da se on zalaže da se Ambasada u Tripoliju zatvori, ali će se konsultovati sa MSP. Porodicama poginulih država će pomoći koliko može, najavio je Vučić i dodao da je imao najteži zadatak da tu informaciju saopšti porodicama.
Odgovarajući na navode i optužbe u pojedinim medijima da je za stradanje dvoje Srba u Libiji odgovorna vlast u Srbiji, Vučić je rekao: Ako sam kriv za američko bombardovanje, prihvatam. Premijer je ukazao nas to da je Beograd o oslobađanju dvoje otetih državljana u Libiji pregovarao sa različitim predstavnicima krila libijskih vlasti, a da se njihova otmica „izvesno” nije dogodila slučajno.
– Pitanje je samo da li su baš oni bili meta, ja bih rekao da ne. Oni su se slučajno ili greškom našli u tom automobilu, rekao je Vučić i ukazao na to da je samo BIA imala njegovo odobrenje da u potpunosti rukovodi slučajem otmice i da su traženi najbolji načini da se Stepić i Stankovićeva oslobode. – Bilo je bezbroj posrednika koji su nudili svakojaka čuda.
Premijer je poručio i da neće da dozvoli da neko vređa pripadnike službe bezbednosti, koji su na ovom slučaju radili danonoćno:
– Nikada nismo prošli tako da problem ne rešimo. I ovo smo bili na putu da rešimo, već smo oslobodili šestoro naših ljudi. I ove bismo oslobodili da nije bilo američkih bombi.
Premijer je naveo i da svakom može da postavi pitanje, pa i Amerikancima, da li su znali ko se nalazi na lokaciji koju su bombardovali.
– Za sada smo dobili nezvanični odgovor od CIA, a ja čekam i zvanični odgovor na to pitanje – zaključio je premijer.
On je rekao da nije spreman da zaoštrava i kvari odnose sa SAD, jer su nam oni potrebni kao prijatelji i partneri, a ne kao neprijatelji, te će se zato ponašati ozbiljno i odgovorno, u najboljem interesu Srbije. Premijer je rekao da nije teško od SAD napraviti neprijatelje, ali da „to neće vratiti život ni Slađe ni Jovana”.
Pre Vučića u Vladi se novinarima obratio šef diplomatije Ivica Dačić, koji je objasnio da je zvanični Beograd u petak popodne obavešten da je u vazdušnim udarima na grad Sabrata nastradalo više stranih državljana, među kojima i dvoje službenika srpske ambasade, navevši da je i Pentagon tada saopštio da su vazdušne snage izvršile napad u Libiji na ciljeve koji predstavljaju pretnju za SAD. Po Dačićevim rečima, reč je o vazdušnim napadima američkih aviona u kojima je poginulo više od 40 ljudi, a najveći broj nastradalih su Tunižani koji se nalaze u Libiji. Meta je bio kamp za koji se sumnja da pripada Islamskoj državi i „tu su bili smešteni strani državljani”.
Dačić je dodao da će Vlada Srbije tražiti objašnjenje od libijskih vlasti i SAD, kao i da će Vašingtonu biti poslata nota. Šef diplomatije je istakao i da srpski državljani sigurno ne bi bili ubijeni da nije bilo bombardovanja, jer interes otmičara nije bio da ih likvidiraju. On je, međutim, potvrdio i da MSP i bezbednosne službe Srbije nisu imale nikakav kontakt sa otmičarima i da nisu nikad primile bilo kakve njihove zahteve, pa ni eventualno one finansijske prirode, niti su o tome sa bilo kim pregovarali.
– Mi smo imali kontakt samo sa libijskim službama i MSP, kao i sa stranim službama, naglasio je Dačić. i najavio komemoraciju u ministarstvu.
Podsetimo, prošle godine je 8. novembra u Libiji na kolonu vozila u kojoj je bio i ambasador Srbije u Libiji Oliver Potežica otvorena vatra a dva su službenika ambasade - vezista Slađana Stanković i vozač Jovica Stepić –oteta. Tom prilikom je ranjen jedan libijski državljanin, a ambasador nije povređen. Oteti državljani Srbije nalazili su se u drugom automobilu.
Vladimir Đuričić
Pentagon: Nejasne okolnosti pogibije srpskih državljana
Predstavnik za štampu američkog Pentagona Piter Kuk izjavio je danas da su okolnosti u kojima je poginulo dvoje srpskih državljana u Libiji "nejasne".
"Mi smo videli izveštaje da je dvoje srpskih talaca ubijeno u Libiji. U ovom trenutku, mi nemamo informacije koje ukazuju da je njihova smrt rezultat udara koji su izvele američke snage na visokog zvaničnika Islamske države i na kamp za obuku ISIL u Libiji. Naše snage su motrile na ovaj kamp nedeljama uoči operacije i u vreme udara nije bilo indicija da tu ima prisutnih civila", rekao je Kuk.
"Iako okolnosti njihove smrti ostaju nejasne, ali mi upućujemo najdublje saučešće Vladi Srbije i porodicama ubijenih. Mi ćemo podeliti sve informacije koje možemo sa Vladom Srbije. Kada sprovodi operacije, američka vojska preduzima izuzetno opsežne mere kako bi ograničila rizik civilnih gubitaka i u našoj kampanji protiv ISIL-a nastavićemo to da činimo", navodi se u saopštenju Pitera Kuka, objavljenom na sajtu Pentagona.
Američki zvaničnici su naveli da su unapred upozorili na udare libijske vlasti, ali nisu precizirali koga su kontaktirali, navodi Rojters.
Od 2014. Libija ima dve rivalske vlade, jednu u Tripoliju i drugu koja je dobila međunarodno priznanje na istoku zemlje.
Saučešće Ambasade SAD
Ambasada SAD izrazila je duboko saučeće porodicama dvoje otetih srpskih državljana, Slađane Stanković i Jovice Stepića, koji su tragično nastradali u Libiji. „Nakon što je čuo izveštaje medija, ambasador Kajl Skat je razgovarao sa premijerom Vučićem i ministrom spoljnih poslova Dačićem, kako bi izrazio svoje duboko žaljenje i iskreno saučešće američkog naroda povodom ovog tragičnog gubitka” navodi se u saopštenju Ambasade SAD. Istovremeno se navodi i da su SAD zahvalne Srbiji na njenoj posvećenosti kao partneru u Koaliciji protiv ID, koja se bori protiv strahota međunarodnog terorizma. „Naši napori su usmereni ka spasavanju nevinih života, i duboko žalimo za tragično preminulim službenicima Ambasade Srbije u Libiji”, zaključuje se u saopštenju.
Beograd uradio što je mogao
Srpske službe su uradile sve što su mogle, ali nije bilo pravih partnera za pregovore o otetim službenicima srpske ambasade, kaže diplomata Dušan Simeonović. Bivši ambasador Srbije u Libiji rekao je da je krivica za pogibiju otetih Srba na libijskim službama i svima koji su sa te strane bili uključeni u proces. „U pitanju su bezbednosne službe, ali i paravojne formacije, kriminalne formacije, koji nisu mogli da budu pravi partneri za pregovore”, kaže Simeonović. Po njemu, srpske vlasti su govorile da bi sve moglo da bude rešeno sa pozitivnim ishodom zbog obećanja koja „nisu bila relevantna”. „Međutim, sa otmičarima nije bilo direktnog kontakta već se sve odvijalo preko posrednika. Očigledno da obećanja koja su stizala nisu imala osnova, već su imali finansijski motiv”, rekao je ambasador.
Identifikacija na temelju fotografija
Pogibija dvoje otetih službenika ambasade Srbije u Libiji u američkom vazdušnom napadu na bazu ID je među udarnim vestima u brojnim svetskim medijima. Svetske agencije, među kojima su i britanski Rojters, američki AP i francuski AFP, prenele su vest pod oznakom „hitno”, a o stradanju srpskih službenika izvestile su i regionalne agencije Hina i Fena. Rojters tako navodio da je gradonačelnik Sabrate Husain al Tavadi potvrdio da su libijski zvaničnici poslali fotografije tela srpskim diplomatama na identifikaciju, kao i da je libijski javni branilac naveo da je jedan od šestoro preživelih ranjenika rekao tužilaštvu da su u zgradi, koja je pogođena, bili članovi Islamske države koji su nedavno došli u Libiju na obuku kako bi potom izvršili terorističke napade u Tunisu. Asošijeted pres, pak, navodi da je Libijska oružana grupa Specijalne snage za odvraćanja objavila na svojoj Fejsbuk stranici da su dva tela dovezena na aerodrom Matiga u Tripoliju.