Pregovaračka poglavlja zadatak i obaveza svih nivoa vlasti
Od otvaranja pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji predstavnici institucija Autonomne pokrajine Vojvodine bili su uključeni u taj proces.
Ali to nije dovoljno, jer je sada reč o sprovođenju ovog procesa koji je, osim državnih, i u rukama i pokrajinskih i organa lokalne samouprave, izjavila je u Novom Sadu prof. dr Tanja Miščević, šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Ona je učestvovala u Skupštini Vojvodine na okruglom stolu povodom predstavljanja dokumenta o strateškom pristupu kreiranja javnih politika u AP Vojvodini u oblasti privrede i turizma, u kontekstu pristupnih pregovora Republike Srbije sa Evropskom unijom, a koji su zajedno pripremili Evropski pokret Novi Sad i Centar za evropske politike iz Beograda. Naručilac i inicijator ovog dokumenta, koji sadrži sedam suštinskih smernica, jeste Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, sa ciljem da pruži primer kako bi trebalo postupati i na koji način izvršiti sistemski pristup i reformu unutar sopstvenih administrativnih kapaciteta, a u postupku evrointegracija.
Šefica Pregovaračkog tima Srbije sa EU naglasila je da je i na ovom okruglom stolu bilo reči kako da pokrajinska administracija i lokalne samuoprave prate tok pregovora, istovremeno se spremajući za sprovođenje standarda i pravila EU koje je država preuzela na sebe u sklopu pristupanja evropskoj zajednici država.
Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam, Ivan Đoković, istakao je da je Sekretarijat u proteklih godinu i po dana aktivno radio na prepoznavanju svojih obaveza, kao i svih pitanja koja se odnose na nadležnosti resora na čiojem čijem je čelu, a koje su direktno povezane sa evrointegracijama. On je naglasio da se na ovaj način Sekretarijat želi da temu pristupanja EU otvori ka javnosti, te da privredu i građane upoznaju sa budućim obavezama koje će doneti novi zakonodavni okvir u prilagođavanju naše zemlje Evropskoj uniji.
- Želimo da pojačamo administrativne kapacitete za izvršavanje našeg zakonskog okvira. Pripremaćemo se i prilagođavati zajedno sa pregovaračkim timom i drugim organima ne samo akte koji su u našoj nadležnosti, nego i sve zakonske propise koji bi trebalo da se u budućnosti odnose na građane Vojvodine, kao i da iznesemo stavove prilikom njihove izrade - rekao je Đoković.
- Vlada Republike Srbije i Autonomna pokrajina Vojvodina su protekle godine na zajedničkoj sednici dveju vlada potpisali zajednički Protokol o saradnji u evrointegracijama i na osnovu toga je resorni Sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu započeo izradu pokrajinske platforme i preduzeo niz operativnih mera kako bi i Vojvodina bila jednako uključena u pregovarački proces – napomenuo je Đoković.
On je još dodao da se Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, shvativši to kao obavezu, upustio u postupak izrade dokumenta o kreiranju javnih politika, koji će u narednim godinama poslužiti kao polazna tačka za korišćenje benefita koje pregovarački proces može doneti resorima privrede, turizma, rada i zapošljavanja koji su u nadležnosti Sekretarijata. Prema njegovim rečima, dokument će po okončanoj izradi biti dostupan javnosti na uvid.
Jedan od autora ovog dokumenta i suorganizator okruglog stola jeste Evropski pokret, koji je jedna od najstarijih organizacija u Srbiji koja se zalaže za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.
Na pitanje o razlozima za donošenje ovakvog dokumenta i o njegovom značaju, potpredsednik Evropskog pokreta, Aleksandar Simurdić,naglasio je da sama statistika sprovedena među zemljama koje su prošle kroz pristupne pregovore kazuje da je bezmalo dve trećine evropskog zakonodavstva i njegove implementacije vezano za srednji i lokalni nivo, ali da to nije jedini način uključivanja administracije.
U diskusiji su, između ostalih, učestvovali i član Užeg pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji Nebojša Lazarević i potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji dr Vladimir Međak.
A. Savanović