Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Poslanici većine podržavaju izmene Zakona o poreklu imovine

23.02.2021. 17:55 17:58
Piše:
Foto: Skupština Srbije  Foto Tanjug/ T. Valič

Poslanici vladajuće većine podržavaju izmene Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, čija primena počinje 12. marta

BEOGRAD: Poslanici vladajuće većine podržavaju izmene Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, čija primena počinje 12. marta, a na sednici parlamenta bilo je i predloga da ispitivanje počne od političara.



Poslanik Srpske napredne stranke Miloš Terzić rekao je da je efikasna borba protiv organizovanog kirminala počela dolaskom SNS na vlast 2012.godine, navodeći da je do danas donet čitav niz zakona koji doprinose da ta borba bude efikasnija.



Terzić je naveo da će se zakon odnositi na sve građane kod kojih se, kako kaže, utvrdi nesrazmeran odnos između prijavljenih prihoda i uvećane imovine, a da će unakrsnu proveru sprovoditi posebna jedinica Poreske uprave.



“Zakon predviđa da se poreskom stopom od 75 odsto oporezuje nezakonito stečena imovina, a ako se utvrdi da je izvršeno krivično delo u postupku provere imovine jedinica Poreske uprave o tome obaveštava policiju i javno tužilaštvo”, rekao je Terzić.



Poslanik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma najavio je podršku zakonu, ali je poručio da treba prvo da se ispita poreklo imovine političara.



“Svako od političara ko ima skuplji auto od 40.000 evra, a nema kompoaniju, nema preduzeće, da se ispita poreklo imovine, jer ako imate 32 godine, maksimalan kredit koji možete da uzmete je 33.000 evra”, rekao je Marković.



On je dodao da je to najbolja poruka za građane Srbije, da se preispita poreklo imovine političara, da li su legalno stekli kapital.



Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević osvrnuo se na kritike koje kažu da će se zakon iskoristiti za progon političkih neistomišljenika.



“To je politički populizam koji treba da dovede do jefitnih političkih poena i to je politčki marketing. Nema ovde selektivnih meta ako predsednik Republike kaže da želi da bude predmet provere, pa čemu onda strah ovih koji kritikuju zakonski predlog osim ukoliko postoji nešto što mi ne znamo? Šta je to što im smeta? Smeta im uređena i pravna država u kojoj će funcklinsati institucije sistema”, naveo je Milićević.



Poslanik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić kaže da je zakon jedan oid onih kojim se pokazuje opredeljenje i odlučnost države da se u potpunosti i do kraja efikasno obračuna sa organizovanim kriminalom i korupcijom.



“Podržaćemo zakon s obzirom da nam je jedan od ključnih principa beskopromisna borba protiv organizovanog kriminala I korupcije”, rekao je Zukorlić.



Kaže da ga raduje odlučnost i kroz taj zakon, ali i kroz određene akcije nadležnih kao što je MUP koji sprovode obračun sa organizovanim kriminalom.



Poslanik SDPS Muamer Bačevac kaže da ga jako raduje što će jedan zakon omogućiti da se preispita imovina svih građana koji su sumnjivi, a pogotovo oni koji su obavljali javne funkcije, političari pre svega, jer se, kaže, često dešava da najviše o korucpiji pričaju oni koji su najdublje potonuli u njoj.



On je naveo i da je država tim zakonom dobila delotvoran mehanizam da za svakoga u svakom trenuktu može da se utvrdi da li se obogatio nezakaonito.



“Ko ne bude mogao da dokaže da je na zakonit način stekao imovinu ostaće bez tri četvrtine te vrednosti, a ako sud utvrdi da mu je imovina stečena krivičnim delom biće mu oduzeto celokupno pribavljen imetak”, rekao je Bačevac,



Bačevac je objasnio da će se po zakonu na udaru naći oni u koje se posumnja da za najviše tri godine imaju raziku od 150.000 evra uvećanje imovine od prijavljenih podataka.



Na izmene Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu podnet je jedan amandman o kojem će poslanici raspravljati u četvrtak.

Piše:
Pošaljite komentar
Skupština Srbije: Za RTV dodatnih 900 miliona RSD, potvrđen Sporazum sa Francuskom

Skupština Srbije: Za RTV dodatnih 900 miliona RSD, potvrđen Sporazum sa Francuskom

29.12.2020. 14:55 15:39
Skupština Srbije: Fokus Vlade na vladavini prava

Skupština Srbije: Fokus Vlade na vladavini prava

29.12.2020. 09:50 09:53
Skupština Srbije usvojila niz zakona: Nastavak podrške preduzećima uz garanciju države

Skupština Srbije usvojila niz zakona: Nastavak podrške preduzećima uz garanciju države

17.12.2020. 17:53 17:58