Pomen žrtvama racije će služiti patrijarh, očekuje se i dolazak Nikolića
Uz najveće počasti u ponedeljak, 23. januara, na Keju žrtava racije u Novom Sadu biće obeležena 75. godišnjica Novosadske racije u kojoj su mađarski fašisti ubili i pod zaleđeni Dunav
bacili više od 1.200 Novosađana, pre svega Srba, Jevreja i Roma. Program sećanja na taj tragični događaj, koji se odigrao između 21. i 23. januara 1942. godine u Novom Sadu, počinje govorom gradonačelnika Miloša Vučevića u 12 sati, zatim će se prisutnima obratiti predsednik Srbije Tomislav Nikolić, čiji dolazak se očekuje. Najavljen je i dolazak patrijarha Irineja, koji će prvi put služiti pomen žrtvama Novosadske racije.
Komemorativni skup se od ranijih razlikuje i po tome što će na njemu, posle niza godina, prvi put zajedno učestvovati čelni ljudi grada Novog Sada i pokrajine, predstavnici jevrejskih opština, Srpske pravoslavne crkve, ambasada u Srbiji i potomci žrtava racije. Program obeležavanja racije su u prostorijama Novosadske crkvene opštine predstavili predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje godišnjice Novosadske racije Miroslav Ilić, predsednik Jevrejske opštine Novog Sada Goran Levi i sekretar Eparhije bačke protojerej Vladan Simić.
– Sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da smo krajem prošle godine realizovali nekoliko važnih aktivnosti koje odnos prema žrtvama Novosadske racije i racija u Bačkoj podižu na znatno viši nivo – rekao je novinarima Ilić. – Pre svega želim da kažem da je prošle godine u decembru osnovan Odbor za obeležavanje godišnjice racije u Bačkoj na nivou AP Vojvodine, što je prvi put. Koopredsednici tog odbora su episkop bački njegovo presveštenstvo Irinej i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, a članovi su pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Miroslav Štatkić i predsednici opština na čijim teritorijama je sprovedena Racija Drago Njegovan i Miroslav Ilić.
On je kazao i da je prošlog meseca održan sastanak proširenog odbora za obeležavanje Novosadske racije na kojem su, osim članova, učestvovali i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i episkop bački Irinej. Tom prilikom je definisan ciklus aktivnosti koji će biti realizovan.
– Pomenuo bih samo uvođenje školskog časa za učenike osnovnih i srednjih škola kao Dan sećanja na žrtve racije i organizovan dolazak dece iz osnovnih i srednjih škola na sam dan obeležavanja godišnjice racije na Kej žrtava racije. Pošto se radi o 75. godišnjici Novosadske racije, kada se sećamo nevinih žrtava, pozvali smo i predsednika Republike Srbije gospodina Tomislava Nikolića, kao i predstavnike ambasada u Republici Srbiji i očekujemo i njihov dolazak – naveo je Ilić.
Nakon govora gradonačelnika Miloša Vučevića i predsednika Srbije Tomislava Nikolića, pomen žrtvama će služiti patijarh Irinej, a u ime jevrejskih opština vrhovni rabin Srbije Isak Asiel. Za razliku od prethodnih godina, ovaj put posle polaganje venaca na spomenik žrtvama racije neće se spuštati venac s broda rečne flotile Vojske Srbije u Dunav zbog zaleđenosti reke.
On je izrazio zadovoljstvo što se dostigao visok nivo obeležavanja tih tužnih događaja u Novom Sadu i Bačkoj. Levi smatra vrlo važnim to što će na komemoraciji 23. januara biti i visoki zvaničnici, predsednik Srbije i pratrijarh srpski, ali i omladina koja će biti upoznata s time šta se desilo pre 75 godina.
– Ova godišnjica je posebna po svom jublileju, zato smo pozvali i Njegovu svetost patrijarha gospodina Irineja da održi pomen i očekujemo njegov dolazak, kao i dolazak većeg broja naših arhijereja – rekao je sekretar Eparhije bačke protojerej Vladan Simić. – Eparhija bačka je tim povodom, kako je to ranije bilo najavljeno, štampala drugo izdanje knjige arhimandrita Jovana Radosavljevića „Racije i logori u Bačkoj za vreme Drugog svetskog rata” i ta knjiga će posle obeležavanje Novosadske racije biti podeljena svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Bačke.
E. Marjanov
Prošlo je 75 godina...
– Prošlo je 75 godina od tih dana kada je u Novom Sadu u dva dana više od 1.200 građana Srba, Jevreja i Roma na brutalan način lišeno prava na život – rekao je Goran Levi. – Još je teže i još je gore kad se setimo da je to bilo na minus 20 stepeni hladnoće i da su žrtve gurane pod led na Dunavu. To ne smemo nikada zaboraviti.
Pomen Srpske pravoslavne crkve i na Štrandu
Nakon komemorativnog skupa na keju, Srpska pravoslavna crkva će služiti pomen i na Štrandu, gde je i ubijen najveći broj građana Novog Sada. Učesnike skupa gradski autobusi će besplatno prevoziti do Štranda. Protojerej Vladan Simić je takođe najavio da će istog dana u 20 sati u Srpskom narodnom pozorištu biti održana svečana akademija „Deca besmrtnosti”.