"Pokušavamo da pomognemo našoj deci": Brnabić o lečenju u inostranstvu
Nije samo u Srbiji slučaj da se šalju SMS poruke za lečenje dece - rekla je predsednica Vlade
"Pokušavamo da pomognemo našoj deci": Brnabić o lečenju u inostranstvu
Premijerka Ana Brnabić rekla je da nije samo u Srbiji slučaj da se šalju SMS poruke za lečenje dece i ne postoji zemlja u svetu koja leči sve pacijente inovativnim terapijama.
- Mi pokušavamo da pomognemo i našoj deci koja sada žive u inostranstvu. Danska nije plaćala inovativnu terapiju - rekla je Brnabić u emisiji "Hit tvit".
Kako kaže, ne postoji država koja plaća sve takve terapije i za sve retke bolesti. Dodaje da je za Srbiju važno da kada je tek 2014. godine kada je predsednik Vučić postao predsednik Vlade, tek tada, direktno na njegovu inicijativu napravljen je republički fond za lečenje dece u inostranstvu. Od retkih bolesti, dodaje i onih za koje ne postoji adekvatna terapija u Srbiji.
- To je napravljeno tek 2014. godine i od tada se svake godine povećava budžet i sada smo došli do izuzetno impresivnih centara. Naš zdravstveni sistem je izuzetno socijalno orijentisan. Mi imamo jednu izrazito socijalnu državu - rekla je Brnabić.
(24 Sedam)
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je večeras da će, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, država dati dodatnu finansijsku podršku porodicama sa petim i šestim detetom.
"To neće biti jednokratna već mesečna, stalna podrška kao što smo to uradili sa drugim, trećim, četvrtim detetom", kazala je Brnabić za TV Pink.
Ona je navela da ukupna stopa fertiliteta u Srbiji iznosi 1,63 dece po ženi, da pronatalitetna politika daje rezultate, ali da "moramo još mnogo da radimo".
Međutim, kako je istakla, "svi u regionu padaju, a mi rastemo".
"Mladi ne odlaze iz Srbije i sve više mladih se vraća u zemlju, imamo i sve veći broj stranaca koji dolaze u Srbiju", navela je Brnabić.
Ona je kazala da je, kada je reč o bio medicini i biotehnologiji, izuzetno važan projekat BIO4 Campus i da državni vrh razume da ozbiljna moderna medicina ide u pravcu genske terapije.
Objasnila je da će sve više lek biti personalizovan u odnosu na gensku predispoziciju.
"Mi moramo da uđemo u taj voz ukoliko želimo da za 10 godina i dalje budemo u korak sa svetom", rekla je Brnabić.
Naglasila je da je jako važno da se razume ozbiljnost i odgovornost onih koji se bave tim poslom za našu zemlju i dodala da je pre dve nedelje održan sastanak sa proizvođačima, "da vidimo kako dodatno da radimo i targetiramo".
Brnabić je istakla da će sve terapije za građane biti mnogo dostupnije i podsetila da je Srbija potpisivala ugovore o saradnji sa gigantima kao što su švajcarski Roš i japanska Takeda.
(Tanjug)