Pokrajinski poslanici o drugom rebalansu budžeta
Danas se održava sednica Skupštine Vojvodine na kojoj su glavne tačke dnevnog reda predlog rebalansa pokrajinskog budžeta za 2021. i izveštaj o izvršenju budžeta za period januar-jun 2021.
Radi se o drugom rebalansu pokrajinskog budžeta, čiji okvir je Pokrajinska vlada utvrdila u iznosu od 81,36 milijardi dinara. To predstavlja povećanje za 3,71 milijardu dinara, odnosno povećanje za 4,8 posto u odnosu na sadašnji budžet. Predloženim rebalansom kapitalni deo budžeta povećan je i iznosi 19,41 milijardu dinara. Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović u ranijem razgovoru za „Dnevnik“ je objasnio da do drugog rebalansa budžeta dolazi zbog toga jer je privreda u celoj zemlji, posebno u Vojvodini pokazala u proteklom šestomesečnom period izuzetnu vitalnost. Kako je naveo veći je i bruto društveni proizvod, a veći su i prihodi od poreza na dobit preduzeća I poreza na lične zarade od onoga što je Pokrajinska vlada u uslovima pandemije opreznim analizama predviđala. Rast bruto društvenog proizvoda z poreskih prihoda na nivou šest meseci je iznad naših predviđanja I mi smo se odlučili da taj novac koji je već na našem računu što pre stavimo u funkciju – rekao nam je Mirović.
Poslanici SPS-a smatraju da je osnov za rebalans opravdan I prihvatljiv.
- Osnov za drugi po redu rebalans budžeta za 2021. godinu potpuno je opravdan i ekonomski prihvatljiv jer proizilazi iz povećanja ostvarenih prihoda. Pre svega od porasta poreskih prihoda, koji čine porez na zarade i porez na dobit – kaže za “Dnevnik” potpredsednica Skupštine Vojvodine Aleksandra Đanković, koja je poslanica Socijalističke partije Srbije.
Od 3,71 milijardi dinara koji se rebalansom raspoređuje dodatna sredstva su obezbeđena - da pomenemo samo najvažnije stavke - za početak izgradnje novog doma za duševno obolela lica u Čurugu, izgradnju Studentskog kulturnog centra u Novom Sadu, prevremenu otplatu duga AP Vojvodine u iznosu od 900 miliona dinara, rekonstrukciju Klinike za očne bolesti u komlpeksu Kliničkog centra Vojvodine za koju je rebalansom obezbeđeno 310 miliona, za vodoprivredna preduzeća u Vojvodini iznos od 600 miliona dinara, dok za podsticaje malim i srednjim preduzećima obezbeđeno je oko 400 miliona dinara.
Smatra da u uslovima pandemije i neizvesnosti porast te vrste prihoda govori da je privreda stabilna i da su mere, subvencije i ostale vrste pomoći pomogle i očuvale privredu u vremenu koje je bilo izazovno za sve privrednih delatnosti. Dodatna sredstva koja su ostvarena prvim, a sada i drugim rebalansom najvećim delom usmerena su na kapitalna ulaganja kao i za prevremenu otplatu javnog duga- dodaje Aleksandra Đanković.
Opoziciona Srpske radikalna stranka nije zadovoljna predloženim rebalansom kao ni budžetom u celini i najavila da neće podržati rebalans.
- Kad smo videli da predstavnici vladajuće većine sami sebi podnose amandmane na predloženi tekst odluke o rebalansu, mi srpskki radikali smo odustali od pisanje istih, ali to ne znači da je predloženi budžet dobar i da je to promenio naš politički stav. – rekao je juče za naš list Đurađ Jakšić, poslanik SRS-a. Kaže da poslanici njegove stranke smatraju da je budžet za 2021. gledajući u celini potrošački i nema razvojnu crtu.
E. Marjanov