Покрајински посланици о другом ребалансу буџета
Данас се одржава седница Скупштине Војводине на којој су главне тачке дневног реда предлог ребаланса покрајинског буџета за 2021. и извештај о извршењу буџета за период јануар-јун 2021.
Ради се о другом ребалансу покрајинског буџета, чији оквир је Покрајинска влада утврдила у износу од 81,36 милијарди динара. То представља повећање за 3,71 милијарду динара, односно повећање за 4,8 посто у односу на садашњи буџет. Предложеним ребалансом капитални део буџета повећан је и износи 19,41 милијарду динара. Председник Покрајинске владе Игор Мировић у ранијем разговору за „Дневник“ је објаснио да до другог ребаланса буџета долази због тога јер је привреда у целој земљи, посебно у Војводини показала у протеклом шестомесечном период изузетну виталност. Како је навео већи је и бруто друштвени производ, а већи су и приходи од пореза на добит предузећа И пореза на личне зараде од онога што је Покрајинска влада у условима пандемије опрезним анализама предвиђала. Раст бруто друштвеног производа з пореских прихода на нивоу шест месеци је изнад наших предвиђања И ми смо се одлучили да тај новац који је већ на нашем рачуну што пре ставимо у функцију – рекао нам је Мировић.
Посланици СПС-а сматрају да је основ за ребаланс оправдан И прихватљив.
- Основ за други по реду ребаланс буџета за 2021. годину потпуно је оправдан и економски прихватљив јер произилази из повећања остварених прихода. Пре свега од пораста пореских прихода, који чине порез на зараде и порез на добит – каже за “Дневник” потпредседница Скупштине Војводине Александра Ђанковић, која је посланица Социјалистичке партије Србије.
Од 3,71 милијарди динара који се ребалансом распоређује додатна средства су обезбеђена - да поменемо само најважније ставке - за почетак изградње новог дома за душевно оболела лица у Чуругу, изградњу Студентског културног центра у Новом Саду, превремену отплату дуга АП Војводине у износу од 900 милиона динара, реконструкцију Клинике за очне болести у комлпексу Клиничког центра Војводине за коју је ребалансом обезбеђено 310 милиона, за водопривредна предузећа у Војводини износ од 600 милиона динара, док за подстицаје малим и средњим предузећима обезбеђено је око 400 милиона динара.
Сматра да у условима пандемије и неизвесности пораст те врсте прихода говори да је привреда стабилна и да су мере, субвенције и остале врсте помоћи помогле и очувале привреду у времену које је било изазовно за све привредних делатности. Додатна средства која су остварена првим, а сада и другим ребалансом највећим делом усмерена су на капитална улагања као и за превремену отплату јавног дуга- додаје Александра Ђанковић.
Опозициона Српске радикална странка није задовољна предложеним ребалансом као ни буџетом у целини и најавила да неће подржати ребаланс.
- Кад смо видели да представници владајуће већине сами себи подносе амандмане на предложени текст одлуке о ребалансу, ми srpskki радикали смо одустали од писање истих, али то не значи да је предложени буџет добар и да је то променио наш политички став. – рекао је јуче за наш лист Ђурађ Јакшић, посланик СРС-а. Каже да посланици његове странке сматрају да је буџет за 2021. гледајући у целини потрошачки и нема развојну црту.
Е. Марјанов