Patrijarh Irinej: Kosovo će ostati naše ako ga budemo nosili u duši
Redovno zasedanje Sabora Srpske pravoslavne crkve počelo je u subotu liturgijom u Hramu Svetih apostola u Pećkoj patrijaršiji.
Radni deo ovogodišnjeg zasedanja Sabora SPC počeće danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu. Očekuje se da na Saboru bude razmatran položaj crkava i manastira na Kosovu, kao i izveštaji o radu područnih eparhija.
Poglavar SPC je služio liturgiju u Sabornom hramu Sv. Đorđa u Prizrenu, posle koje su patrijarh i arhijereji osveštali obnovljenu zgradu Bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Prizrenu.
Patrijarh Irinej pozvao je Srbe na Kosovu i Metohiji da ostanu u pokrajini a raseljene da se vrate, i poručio da će Kosovo, ako ga budemo nosili u duši, ostati naše. On je apelovao na naš narod koji je opstao na Kosovu i Metohiji da ostane i dalje tamo gde su mu živeli preci i tamo gde su mu groblja predaka.
– Takođe apelujemo na one koji su, silom prilika, morali da napuste ove prostore, da se polako vrate tamo gde su im daleki i daljnji preci živeli, na ovoj svetoj zemlji, da bi ova zemlja bila i ostala srpska zemlja – poručio je Irinej.
Dodao je da se sada molimo Bogu da sačuva naše svetinje Pećku patrijaršiju, Visoke Dečane, Gračanicu i mnoge druge svetinje koje su opstale, kao i zidove i ruševine onih koje su spaljene i porušene, s nadom da će biti obnovljene.
– Nije prvi put u istoriji da smo podizali iz pepela, na zidinama srušenih hramova obnavljali smo i opstajali, ako budemo s Gospodom, biće Gospod s nama – rekao je patrijarh Irinej.
Liturgiji je prisustvovao veliki broj vernika, predstavnici Vlade Srbije i predstavnici Srba s Kosova i Metohije. U ime Vlade Srbije prisustvovali su ministar pravde Nikola Selaković, direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić sa saradnicima, ministar za povratak i zajednice Dalibor Jevtić, zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović, predsednik Srpske liste Slavko Simić i drugi.
U Prizren je ujutro stigao veliki broj Srba iz svih delova Kosova i Metohije, a u gradu je bilo vidljivo pojačano prisustvo pripadnika Kosovske policije.
Patrijarh srpski Irinej je u Prizrenu osveštao obnovljeni objekat Bogoslovije Svetog Kirila i Metodija, koji je porušen u martovskom pogromu 2004. godine, i izrazio nadu da će to biti povod Srbima da se vrate u Prizren i na Kosovo i Metohiju.
U dvorištu Bogoslovije, koja je ponovo počela da radi pre pet godina, patrijarh je osveštao i bistu osnivača Bogoslovije Sime Andrejevića Igumanova.
Zaslužnima za obnavljanje Bogoslovije uručeni su ordeni Svetoga Save i Kralja Milutina. Među dobitnicima priznanja je i Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
U Bogosloviji, u kojoj je patrijarh Irinej nekada obavljao dužnost rektora, ove godine školovanje završava prva generacija bogoslova nakon obnove Bogoslovije koju su Albanci spalili 2004. godine u martovskom pogromu.
Bogoslovija u Prizrenu osnovana je 1871. Završile su je, ili su bili njeni profesori, gotovo sve najvažnije liččnosti srpskog crkvenog života i novije istorije, a među njima patrijarsi Varnava, Gavrilo Dožić, patrijarh Pavle i sadašnji srpski patrijarh Irinej.
E. D.
Veliki dan za srpski Prizren
– Ovo je veliki dan za srpski Prizren, srpsku crkvu i srpski narod na Kosovu i Metohiji – rekao je patrijarh nakon osvešćenja Bogoslovije, podsetivši na to da je ona prva srpska škola na Kosmetu, da je nekada to bila Bogoslovsko-učiteljska škola, koja je spremala sveštenike i učitelje za posao na Kosovu, u Makedoniji i delimično u BiH.
– Značajna ustanova, 140 godina je radila, velike ličnosti su prošle kroz nju, od učenika su postali vodeće ličnosti u našoj crkvi, tako da je ovo jedna od najznačajnijih i najzaslužnijih bogoslovija za našu kulturu i crkvu – rekao je patrijarh Irinej.
Dodao je da je tragedija te bogoslovije, koja je bila zapaljena, bila tragedija za ceo narod i da je malo ko verovao da će doći do njene obnove, ali da se obnova dogodila zahvaljujući dobrim ljudima, Srbiji i pomoći iz Norveške.
– Ovo je srpska zemlja, kada sam došao ovde kao učenik 1947. godine, kao učenik ove bogoslovije, Prizren je imao 18.000 Srba – podsetio je poglavar Srpske pravoslavne crkve.
Vera i nevera
Iz Prizrena šaljemo poruku u svaku srpsku kuću da ono što je nevera izgubila samo vera može da povrati.”Zato na mestu na kome je kralj Petar pre 100 godina bio primoran da zakopa srpsku krunu, mi sa Eparhijom raško-prizrenskom obnavljamo Bogosloviju, verujući da time obnavljamo i KiM, celu Srbiju i srpski narod”, rekao je direktor kancelarije za KiM Marko Đurić.
Nikanor ostaje vladika banatski
Nikanor, uprkos nezadovoljstvu dela sveštenika, najverovatnije će i dalje biti na čelu Eparhije banatske. Klirici iz Banata tog arhijereja optužili su za niz zloupotreba, pronevera i mobing. Uprkos njihovim optužbama, u vrhu SPC za sada ne postoji volja za smenu tog arhijereja. Optužbe protiv njega razmatrao je Sveti sinod, ali nije doneta nikakva odluka o njegovoj odgovornosti.