Pastor: Moramo držati korak s Dunavskom strategijom
SOFIJA: Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor učestvovao je danas na 7. Godišnjem forumu Dunavske strategije u Sofiji i rekao da brojnost predstavnika svih zemalja Dunavskog regiona, kao i visokih predstavnika EU, na forumu potvrđuje da ne jenjava zainteresovanost za ostvarivanje ove makroregionalne strategije.
"Potencijali saradnje u okviru Dunavske strategije su impozantni. Srbija, kao i AP Vojvodina, prate sve procese i aktivnosti vezane za ovu saradnju. Veoma je važno da zadržimo korak sa ostalim zemljama i regionima koji učestvuju u sprovođenju i implementaciji ove strategije, da budemo na izvoru informacija i pokušamo da obezbedimo konkretne projekte", istakao je Pastor, a navodi se u saopštenju za medije.
On je naveo da su teme razvoja turizma i očuvanja kulturnog nasleđa, koje su u fokusu konferencije u Sofiji, od vanserijske važnosti za AP Vojvodinu.
"Turizam je za nas prosperitena i važna privredna grana, ulaže se puno truda u njegov razvoj i suštinski je važno da se ta strategija nasloni i na programe Dunavske strategije vezano za ovu oblast", kazao je Pastor.
On je tokom foruma učestvovao i na sastanku Izvršnog odbora Saveta podunavskih gradova i regija na kojem je predstavljen izveštaj o implementaciji Dunavske strategije na lokalnom i regionalnom nivou, kao i Izveštaj o aktuelnim projektima iz oblasti dunavske saradnje.
Ovogodišnji forum tematski je prioritetno usmeren na saradnju u oblasti turizma, razvoju održivog regionalnog turizma, kao i na izazove vezane za očuvanje kulturnog nasleđa u okviru Dunavske strategije.
Takođe, značajan broj izlaganja i diskusija posvećen je značaju razvoja Dunavskog regiona, sinergiji Strategije EU za Dunavski region za strukturalnim i investicionim fondovima EU, kao i uticaju novih tehnologija i nauke na ovu saradnju.
Strategija EU za dunavsku regiju (Dunavska strategija) obuhvata 14 država dunavskog rečnog sliva, u kojima živi preko 110 miliona ljudi. Povezivanje Dunavske regije, očuvanje životne sredine, izgradnja prosperiteta, jačanje institucionalnih kapaciteta i bezbednosti su osnovni ciljevi Dunavske strategije, a rad se odvija kroz 11 prioritetnih oblasti.