PARLAMENT SRBIJE nastavlja debatu VLAST ne da Gašića, na stolu ponuda za VANREDNE IZBORE
Skupština Srbije sastaće se sutra, kako bi nastavila vanredno zasedanje koje već traje deset dana, razmatranjem poslednje tačke dnevnog reda, a to je zahtev opozicije za smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića.
I ova diskusija deo je, moglo bi se slobodno reći, paketa izborne debate. No, zahtev opozicije i ponuda vlasti za sada nemaju ni jednu tačku ukrštanja, pošto su se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić u startu izjasnili da im ne pada na pamet Gašićeva smena. Opozicija je insistirala da se zahtev za smenom uvrsti u dnevni red, kako bi nastupili u direktnom TV prenosu iz skupštinske sale, a istovremeno se nametnula i kao predvodnica uličnih protesta, koji su se u startu deklarisali kao građanski. Tako su se poklopili dnevni red najpre redovne, pa potom vanredne sednice, i zahtevi ispostavljeni kao uslov da se sa uličnim protestima prekine. Samim tim sada visi u vazduhu pitanje koji je izlaz iz situacije u kojoj vlast poziva na dijalog u institucijama, bez uličnog pritiska i odbacuje ultimatume, dok sa druge strane opozicija najavljuje radikalnije poteze, ukoliko Gašić ne bude smenjen.
Nasuprot medijskom prebrojavanju učesnika protesta, gde je teško izmeriti ko pripada kojoj opciji, brojke koje trenutno i jedino validno mere političku snagu ispisuju se u parlamentu. Došlo se do apsurdne situacije da opozicija postavlja ultimatum vlasti, a ne može da skupi potrebnih 84 poslanika, od ukupno 250, kako bi uopšte počela debata koju ultimativno traži. Da ne govorimo o neophodnih 126 glasova koji su potrebni da bi neki ministar bio smenjen, koji su pored svih zbrajanja i prebrojavanja za sada daleki san oponenata vlasti.
I predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma tokom vikenda osudio je poslednju u nizu spornu izjavu Baste da bi svi ministri morali da budu na ulici sa građanima.
- Sledeće nedelje Rade Basta mora da podnese ostavku na mesto ministra privrede u Vladi Srbije ili će biti smenjen. Čuo sam se sa mojim koalicionim partnerom, predsednikom SPS Ivicom Dačićem i rekli smo da to više ne možemo da slušamo i trpimo, jer je Basta na mesto ministra privrede predložen sa liste SPS - JS - Zeleni Srbije. U vladi treba da postoji demokratija i različita mišljenja, ali ne oko nacionalnih i državnih pitanja i tu je tačka. On je moja ružna prošlost. Videćete šta će se desiti sledeće nedelje. Srbija ima mnogo većih problema od Radeta Baste. Ogradio sam se od njegove izjave da Srbija treba da uvede sankcije Rusiji i rekli smo da to nije stav ni JS ni SPS – podvukao je on.
Da opozicija ni sama ne veruje u svoju snagu, svedoči njeno odbijanje razgovora o izborima koje vlast nudi kao rešenje. Naime, jeste da vlast ne da Gašića, ali nudi ostavku cele vlade, samim tim vanredne parlamentarne izbore, što je ponovila i premijerka Ana Brnabić u parlamentu.
- Kada smo rekli – idemo na izbore, onda su se neki od vas javili i rekli – ne izbore, sada pravimo pokret da bi se borili protiv izbora, nego tehnička vlada, na vlast bez izbora. Ne, možemo da idemo na izbore u svakom trenutku. Ako mislite da smo izgubili legitimitet, da građani misle da ne radimo dobro, većinska Srbija, u redu, u svakom trenutku, samo što mi se činilo da ste rekli – nikako izbori u ovom trenutku - prokomentarisala je ona, optuživši opoziciju da institucionalno ignoriše građane koji su započeli proteste i pokušava da ih zloupotrebi za nasilnu smenu vlasti. - Da ne želite nasilnu smenu vlasti, želeli biste izbore. Jedino što vi ne želite su izbori i zato niste ni tražili moju smenu, nego ste tražili smenu Gašića, ne moju, da slučajno ne bi doveli do izbora. U Srbiji nasilje ne može da donese promenu politike i na vlast ne može da se dođe tako što pravite nasilje na ulicama, već samo i isključivo izborima. Od tih izbora ne bežimo, uvek smo spremni za njih. Računajte da imate moju ostavku. Slobodno, samo se dogovorite, ako želite, da idemo odmah na izbore možemo - izričita je Ana Brnabić.
Da je poziv predsednika upućen svima koji žele da razgovaraju o rešenjima krize nastale posle dva zločina, u beogradskoj osnovnoj školi i okolini Smedereva, još uvek otvoren, svedoči i to što vlast ne žuri sa izborom novog ministra prosvete. Umesto Branka Ružića, predložena je visoka funkcionerka SPS Slavica Đukić Dejanović, a v.d. šef tog resora i dalje je ministar bez portfelja Đorđe Milićević. Predsednica vlade prosledila je kandidaturu nove ministarke poslednjeg dana koji joj je ostavljao zakon, odnosno 13. juna, dok sa druge strane zakonodavac nije definisao tajming do kog ministarski kabinet u Nemanjinoj mora da bude popunjen. Tako je izbor novog ministra na čekanju, za sada do daljnjeg dok se ne vidi da li će se ipak ići ove jesni na izbore, ili će se možda sačekati proleće.
Još jedno ime čeka rasplet izborne priče. Za vlast je sada već definitivno upitno ime ministra privrede Radeta Baste, kome je predsednik SNS i potpredsednik vlade Miloš Vučević poručio da treba da podnese ostavku, imajući u vidu da se očigledno više ne zalaže za politiku vlade.
- Pošto Basta ne deli iste vrednosti u koje je, bar zvanično, verovao i ne zalaže se više za politiku zbog koje je izabran za člana vlade, a pre svega zbog narušavanja njenog jedinstva, najmanje što može da učini je da podnese ostavku, odmah - izričit je Vučević.
A Basta o ostavci ne razmišlja, još uvek. Zna da se o ostavci ne debatuje, već se ona samo konstatuje u parlamentu, dok se o zahtevu za smenu raspravlja i glasa. Ne samo da je podržao proteste opozicije, već je na Instagramu i predložio kako ispuniti njihove zahteve. Po njegovom mišljenju, treba dati nacionalnu dozvolu TV Nova, smeniti REM i zajednički izabrati „nove stručne ljude”.
- MUP-u ostavimo ministra, ali ćemo napraviti zajedničko radno telo da se utvrdi da li je bilo propusta - dodao je Basta, zaboravljajući da nije ni premijer, niti lider stožerne stranke vladajuće koalicije.
S. Stanković