Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na Dunavu kod Bezdana obeležena 73. godišnjica Batinske bitke

11.11.2017. 13:06 16:15
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

SOMBOR: Uz prisustvo predsednika republičke i pokrajinske Vlade, Ane Brnabić i Igora Mirovića, kao i opunomoćenog predstavnika Ruske Federacije u Srbiji, ambasadora Aleksandra Čepurina, gradonačelnice Sombora Dušanke Golubović, te nekoliko hiljada građana okupljenih na obalama Dunava, kod Bezdana je juče svečano obeležena 73. godišnjica čuvene Batinske bitke, te otvoren obnovljeni muzej posvećen preko 2.000 palih u ovoj borbi sa fašistima ukopanim u rovove sa druge strane reke, selu Batini i Belomanastirskoj gredi.

- Jedna rečenica: najdubolje  divljenje, iskren pijetet i večna zahvalnost! U svega pet ili šest reči mogla bi se sažeti osećanja koja u svakom čoveku budi sećanje na učesnike jedne velike  herojske istorijski izuzetno važne bitke, a upravo je takva bila Batinska bitka čiju 73. godišnjicu danas obeležavamo - rekao je predsednik Pokrajinske Vlade Igor Mirović, naglašavajući da je veličinu ove bitke odredio njen operativno strateški značaj u konačnom slomu fašizma i oslobođenju ovog dela porobljene Evrope. - Pored otvaranja puteva za dalje napredovanje slavne Crvene armije i naših jedinica, pobeda u batinskoj bici je stvorila uslove i za napade na pozadinu i bok fašističkih snaga na Sremskom frontu i ubrazavanje završetka te ratne epopeje naših i sovjetskih združenih snaga, što je dodatno ubrzalo slom najmonstruoznijeg i najpogubnijeg ideološkog obrasca u istoriji čovečanstva. Herojstvom bez presedana koje zaslužuje ne samo naše divljenje već i svakog narednog pokoljenja Batinsku bitku su obeležili i oni čija smo imena maločas čuli kao i svi drugi koji su u pobedu utkali ono najvrednije što svaki čovek ima, svoje mlade, tek započete živote.

Predsednik pokrajinske vlade naglasio je da su to učinili sovjetski i naši borci, rame uz rame, prvi koji su gazeći kroz vatru i oganj stigli iz dalekih stepa, odakle su nekada došli i naši preci, a drugi se u svojoj zemlji suprotstavili fašističkom zlu, zlu koje je želelo da im otme otaybinu, slobodu i ljudsko dostojanstvo.

- Ogromnu većinu tog nepokolebljivog zajedničkog fronta činili su predstavnici ruskog i srpskog naroda, ali su u unjemu čvrsto i odlučno koračali i pripadnici drugih naroda koji su sa nama živeli i delili iste slobodarske vrednosti i dali doprinos konačnoj pobedi. Zbog toga je ta zajednička borba bila duboko pravedna, a njeni rezultati i žrtve još veći i uzvišeniji - istakao je Mirović i dodao da se upravo zato danas, ali i ne samo danas, na tom svetu mestu, sećamo i obavezujemo buduće generacije da ih nikada ne zaborave i iz njihovog primera uče kako se ceni svoja zemlja i sloboda i kako se bori za univerzalne vrednosti čovečanstva.

Naglašavajući da je i u ovoj ratnoj epopeji učvršćivano prijateljstvo srpskog i ruskog naroda, Igor Mirović je istakao da u večnom preplitanju velikih interesa i borbi dobra i zla i danas ima onih koji bi da to prijateljstvo uzdrmaju i da udalje naša dva, verom i tradicijom vekovima čvrsto vezana naroda.

- Da na to nikada ne pristanemo obavezuju nas zajedničke žrtve kojima se danas klanjamo Zbog njih i svih onih koji su se u istoriji borili za slobodu i bratstvo naših naroda, na tako nešto nemamo pravo da pristanemo - upozorio je predsednik pokrajinske Vlade Igor Mirović u svom obraćanju skupu upriličenom povodom obeležavanja 73. godišnjice Batinske bitke.

Podsećajući na istorijski okvir koji je prethodio po svemu velikoj Batinskoj bici, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić nije propustila da se osvrne na sužanjstvo poraženih pripadnika vojske razbijene Kraljevine Jugoslavije, ali i na bednu ulogu kvislinškog i marionetskog režima Milana Nedića, koji je na svaki način pokušavao da pasivizuje, zastraši i uguši otpor slobodarskog srpskog naroda.

- Ipak, Narodno oslobodilački prokret iz meseca u mesec, iz godine u godinu postajao je sve brojniji i značajniji. Nakon svake pobede Crvene armije na Istočnom frontu antifašizam u Srbiji je dobijao na zamahu, srpski srednjoškolci i studenti dobrovoljno su pristupali partizanskom pokretu u borbi za oslobođenje domovine i time pokazali da veruju u antifašizam, jedno od najvećih ljudskih vrednosti u Srbiji, a na tim istim vrednostima počiva i današnja Srbija - naglasila je Brnabić, ističući da se antifašistički pokret u Srbiji nije rauzlikovao ni od jednog oslobodilačkog pokreta otpora u tada porobljenoj Evropi. 


Gigantski značaj bitke

Ambasador Ruske federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin je, uz zahvalnost ansamblu ruske armije „Aleksandrov“ koji je uz nekoliko ruskih koračnica na oduševljenje okupljenih izveo i „Tamo daleko“, naglasio da je pamćenje žrtava kamen temeljac naše dve države i naroda.

- Gigantski značaj Batinske bitke ogleda se i u tome što je tokom učešća Crvene armije u oslobođenju Jugoslavije od fašizma 66 crvenoarmejaca dobilo orden Heroja Sovjetskog Saveza, od kojih je čak 30 njih najviše vojničko odlikovanje zaslužilo upravo tokom Batinske bitke- rekao je Čepurin.


- Danas se za svetliju budućnost borimo na drugačiji način. Vlada Srbije nastavljajući teške reforme, nastoji da svakodnevno poboljšava život svih građana i građanki naše zemlje. Punopravno članstvo u EU je naš glavni spoljnopolitički cilj, a sve što uradimo na tom putu usmereno je ka napretku i modernizaciji našeg društva i boljitku svih nas. Posebno su nam važni mladi ljudi jer bez ulaganja u mladost nema budućnosti; vodimo računa i o starijim generacijama, koji su čuvari naše slavne tradicije na koju svi moramo biti ponosni - kazala je Brnabić, podvlačeći da se i u Prvom i u Drugom svetskom ratu naša zemlja borila rame uz rame sa svim slobodoljubivim zemljama i da se takva srpska politika nije promenila ni danas.

-  Gradimo prijateljstvo i saradnju i sa Istokom i sa Zapadom, Ruskom Federacijom, EU, SAD, Kinom , Indijom, Ujedinjenim arapskim emiratima, zemljama Južne Amerike i Azije... Posebno nam je važno da gradimo još bolje odnose sa zemljama regiona, pa ekonomsko povezivanje, zajednički projekti između mladih i međudržavni kulturni projekti predstavljaju spone kojima ćemo osigurati regionalnu stabilnosti i dugoročno održiv rast - rekla je predsednica srpske Vlade i pozvala na dijalog, ističući da joj je drago da o tome govori u Vojvodini, pošto je ova severna srpska pokrajina upravo primer međuetničke saradnje, multikulturalizma i tolerancije.

Nakon obraćanja okupljenima, gosti su svečano otvorili odbnovljeni Muzej Batinske bitke, koji je izgrađen sada već daleke 1981. godine, potpuno devastiran, a rekonstruisan na inicijativu predsednika pokrajinske Vlade Igora Mirovića i somborske gradonačelnice Dušanke Golubović.

Milić Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar