Nova runda dijaloga, Vučić i Dačić danas sa opozicijom
BEOGRAD:Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće danas u parlamentu sastanku Radne grupe o međustranačkom dijalogu, kojem će prisustvovati predstavnici stranaka koje ne žele posredstvo Evropskog paralamenta.
Predsednik skupštine Ivica Dačić, kao domaćin sastanka, ocenio je da postoji visok stepen konstruktivnosti i da treći dolazak predsednika Vučića pokazuje koliko pažnje pridaje dijalogu i koliko mu je vlast pristupila u dobroj veri. To se čini, dodao je, u skladu sa potrebama političke stabilnosti, da se ostvari jedinstvo oko učešća na predstojećim izborima.
- Mi smo kao radna grupa prešli sve te tačke i utvrdili šta su stavovi pojedinih političkih stranaka. Daleko smo odmakli u radu sa strankama opozicije, a tu su, ako pojednostavimo, svi sem Đilasove, Jeremićeve i Tadićeve grupacije - rekao je Dačić. Podsetio je da nisu sve stranke prisutne u radnoj grupi, jer je ona morala da bude užeg sastava, napominjući da su tu DŠ, Dosta je bilo, Srpska stranka Zavetnici, Zdrava Srbija, POKS, Dveri, SRS.
- Ovo je radna grupa gde će se još jednom ukrstiti stavovi o pojedinim pitanjima, a onda će se ići na plenum sa predlogom zaključaka - rekao je lider SPS-a. Napravljen je, kaže, presek kakve su sve predloge opozicione stranke dale i o tome će se razgovarati danas. Očekuje da se u narednima nedeljama „polako krene u konkretne dogovore i dolazak do rešenja za neka otvorena pitanja vezana za izborne uslove“.
Brnabić: Nudimo dijalog i razumevanje
Poverenica Gradskog odbora Beograd SNS Ana Brnabić posetila je odbore u Obrenovcu i Surčinu, gde je razgovarala sa članovima o organizaciji rada i predstojećim aktivnostima, a iskoristila je i priliku da obiđe stranačke štandove i porazgovara sa sugrađanima Poručila je funkcionerima i članovima beogradskih odbora da moraju dati svoj maksimum u radu i naglasila da SNS i predsednik Vučić vode odgovornu politiku i politiku mira za dobrobit svih građana.
- Nedelju koristim da obiđem odbore i porazgovaram sa građanima. Na terenu smo svaki dan, jer je ta direktna komunikacija okosnica politike SNS i predsednika Vučića. Važno je da osluškujemo potrebe svojih komšija kako bi doprineli daljem napretku svoje opštine, razvoju Beograda i cele Srbije - navela je Brnabić i dodala da uprkos tome što opozicija nudi nasilje i obračune sa političkim neistomišljenicima, Srpska napredna stranka nudi dijalog i razumevanje.
Upitan šta nude predstavnici opozicije koji učestvuju u razgovoru, ali uz posredstvo evroparlamentaraca, Dačić je kazao da sa njihovim zahtevima nije upoznat zato što su ih podneli Evropskom parlamentu i da je dogovor da mu do 1. septembra EP pošalje predlog teksta o kojem bi razgovarali 17. ili 18. septembra. Podvukao je da međustranački dijalog može da bude uspešan samo ako su predlozi realistični, održivi, prihvatljivi za sve strane, i da bi se time stvorili uslovi « da svi učestvuju na izborima i da niko ne traži alibi za neke svoje neuspehe ».
Upitan ranije da li se dva međustranačka dijaloga mogu spojiti u jedan, Dačić je rekao da je postojao objektivan problem u drugom dijalogu, zato što evroparlamentarci nisu mogli da putuju.
- To su iste teme, ali ne bih da prejuduciram. Mislim da će malo toga novog predložiti od onoga što mi ovde razgovaramo, zato što su teme već raspravljane sa više apsketa, ali smo mi spremni i u dobroj volji učestvujemo i u drugom dijalogu - rekao je Dačić, uz opasku da kada se bude postigao dogovor, to će morati da se odrazi i na zajednički pristup.
Predstavnici stranaka u skladu sa dogovorom koji važi dok traje dijalog, ne govore za medije o tome šta se dešava iza zatvorenih vrata, već se jedino iz najava može videti šta je tema debate radne grupe. Na poslednjem sastanku razgovaralo se o radu javnih servisa i televizija sa nacionalnom frekvancijom.
Na prethodnim skupovima bilo je reči o finansiranju kampanje, broju potrebnih postpisa za liste, radu RIK, i biračkom spisku. Prema saznanjima medija, opozicija insistira da se napravi dogovor o formiranju tela koje bi u narednih šest meseci do izbora nadziralo ispunjavanje onoga što je u dijalogu dogovoreno, i u kojem bi osim vlasti bili i predstavnici opozicije.
Član Predsedništva SNS Goran Vesić smatra da opoziciji okupljenoj oko Dragana Đilasa ne odgovara nikakav stranački dijalog i stoga je siguran da će Đilas bojkotovati i naredne izbore, bez obzira na protivljenje u svojoj stranci, jer će bežati od izbora.
- Svaki rezultat, ako nije da oni dekretom budu postavljeni na vlast, za njih će biti neupešan, jer oni znaju da na izborima ne mogu da dobiju podršku građana. Za njih je dobar samo dijalog u kojem bi im SNS i Aleksandar Vučić rekli da Đilas preuzme vlast i da se oni povlače - rekao je Vesić. Napomenuo je da, kada neko, poput Đilasa nema rezultate iza sebe i ne može da odgovori na jasne rezultate koje ima Vučić, pa su im onda jedini politički argument kriminalci.
Dva posto za redovno finansiranje?
Među iznetim predlozima opozicije je, kako se nezvanično saznaje, da oni politički subjekti koji ne pređu cenzus od tri odsto, a osvoje više od dva procenta, dobiju pravo na redovno finansiranje od države. Kada je reč o izbornoj kampanji, ima stranaka opozicije koje smatraju da je potrebno da se suma za njeno finansiranje ograniči na milion evra. Potom, traži se da se javni prostori i mesne kancelarije koriste u izborne svrhe, da, kako kažu, lokalne vlasti ne ometaju opoziciju da ih koristi. Među aktuelnim dilemama je i da li 10.000 potpisa, koliko je potrebno za kandidovanje izborne liste, treba smanjiti ili ne.
- Taj scenario smo već gledali, na isti način kako se danas kriminalizuje Aleksandar Vučić, od 2001. godine kriminalizovan je sistematski Zoran Đinđić. Isti ljudi to vode, za iste ljude su sada drugi kriminalci politički argument, jer je politički cilj isti –smatra Vesić. - Zamislite da u bilo kojoj zemlji, neko na političkoj sceni uzima kao relevantni izvor nekoga ko je otpužen za najteža krivična dela. To u civilizovanoj zemlji ne može, može samo kod Đilasa, koji misli da je svaki saradnik u rušenju Vučića dobar – konstatovao je on, uz napomenu : » I to, rušenju po mogućstvu bez izbora, na koje, ne sme da izađe ».
Vesić je naveo i da u međustranačkom dijalogu učestvuje većina stranaka koje žele da iskreno, kroz dijalog sa SNS, kao najvećom strankom, dođu zajedno do izbornih uslova koji će biti prihvatljivi za sve. Podsetio je da su izborni zakoni doneti pre 2012. godine, za vreme DS, a kada su posle menjani, to je činjeno na bolje, sa sniženim cenzusom i povećanjem broja žena u parlamentu.
- Spremni smo, bez obzira na to što su oni kreirali taj izborni proces, da kroz razgovor uradimo sve što možemo da poboljšamo uslove, jer nam je cilj da što više stranaka izađe na izbore - rekao je Vesić.
S. Stanković