Nova runda čeka datum, izbori ne koče dijalog Beograda i Prištine
sastanak do marta i početka izborne kampanje u Srbiji, tvrde diplomatski izvori. Iz Evropske unije koja posreduje u dijalogu poručuju da su u kontaktu s obema stranama, a očekuje se da će tokom izbornog procesa u Srbiji rad na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine nesmetano biti nastavljen na nivou radnih grupa. To je, kako podsećaju, bio slučaj i tokom ranijih izbornih procesa u Srbiji ili na Kosovu, a pokazalo se kao najracionalnije rešenje.
U Evropskoj komisiji naglašavaju da dijalog treba da napreduje kada je reč o svim pitanjima kod kojih „nema napretka ili pune implementacije”, ali i dodaju da formiranja Zajednice srpskih opština nije jedina preostala otvorena tema.
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini navela je da bi postojeći format dijaloga u kojem učestvuju i predsednici i premijeri Srbije i Kosova trebalo da se održi. U evropskim diplomatski izvorima podsećaju na to da su već viđene različite forme u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine pa da se, samim tim, u Briselu u ovom trenutku ne razgovara o eventualnoj promeni formata. Podsećaju na to da su se samo premijeri Srbije i Kosova, kao noseći sagovornici u dijalogu, sastali u Briselu oko 30 puta i da se format dijaloga prilagođava potrebama i situaciji.
Dok se čeka nastavak dijaloga pod pokroviteljstvom EU, Kosovo je bilo tema tokom susreta visokih zvaničnika Srbije sa specijalnim predstavnikom generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i šefom UNMIK-a Zahirom Taninom. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je istakao da je veoma važno da Kosovo i Metohija ostane u vrhu prioriteta Ujedinjenih nacija da bi se održala stabilnost i sprečilo da određene situacije prerastu u krizu.
– Mi pregovaramo s Prištinom, iako je Evropska unija potpuno na njihovoj strani, međutim, svima treba da bude jasno da nikada nećemo priznati nezavisnost Kosova i Metohije – ponovio je predsednik Nikolić. – S druge strane, očekujemo da Priština pokaže spremnost da poštuje zakone i da primeni dogovoreno, a pre svega Zajednicu srpskih opština.
Dodao je da je zahvalan na objektivnom i nepristrasnom mandatu UNMIK-a, kao i time što se redovno podnose izveštaji u Savetu bezbednosti UN, primećujući da to doprinosi uvidu međunarodne zajednice u dešavanja na Kosovu i Metohiji.
Tanin je zahvalio Nikoliću na snažnoj podršci i rekao da se ta organizacija trudi da svi izveštaji budu izbalansirani i objektivni. Očekuje da će aktivnosti UNMIK-a ostati neizmenjene, kao i mandat te organizacije.
– Mi smo mnogo radili na terenu, pružajući podršku institucijama – naglasio je Tanin, ocenjujući da će izveštaj biti od velike koristi čitavoj međunarodnoj zajednici.
Kosovski premijer Isa Mustafa je za poslednje runde dijaloga u Briselu rekao da su bile teške, ali istovremeno i uspešne.
– Dijalog sa Srbijom uz posredovanje EU odvija se u interesu Kosova – rekao je Mustafa. – Kosovo se suočava s problemima koji se ne rešavaju na drugi način nego kroz dijalog. Verujem da nema alternative osim dijaloga.
Na sednici kosovske skupštine u raspravi o stanju na severu Kosova, koju je inicirala opozicija, on je optužio Srbiju da „preko paralelnih struktura širom Kosova pokušava da ima kontrolu nad Kosovom”. Poručio je opoziciji da traži prekid dijaloga samo zato što nema odgovornost. Mustafa je istovremeno pozvao predstavnike Srpske liste da se vrate aktivnostima u kosovskim institucijama.
S. St.
Đurić: EU tera Beograd iz dijaloga
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić ponovio je da je Srbija iskreno zainteresovana za stabilizaciju prilika u svojoj južnoj pokrajini, ali da ZSO mora da bude formiran bezuslovno i u skladu s dogovorima postignutim u Briselu. Kako se navodi u saopštenju te kancelarije, Đurić je Tanina upozorio na pokušaje da se Beograd odstrani iz dijaloga, a Srbi na Kosovu i Metohiji prepuste samovolji Prištine. Zahvalio je šefu UNMIK-a zbog, kako je rekao, dosledne statusne neutralnosti misije na čijem je čelu, i istakao da su Ujedinjene nacije za Srbiju važan sagovornik i garant primene Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244.
Zabrinutost Prištine
Kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hoyaj izrazio je zabrinutost što, kako je rekao, Rusija vojno jača Srbiju i što Srbija jača svoj vojni potencijal.
S druge strane, zvanična predstavnica Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova smatra da Beograd pokazuje konstruktivno ponašanje u kontaktima s Prištinom po pitanju Zajednice srpskih opština, a da je koren problema u tome što stvaranje ZSO „već četiri godine sabotiraju Kosovari uz prećutni pristanak EU”.