Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Neki zahtevi opozicije nesprovodivi, uloga EU pregovarača naduvana

06.03.2021. 13:31 13:33
Piše:
Foto: Tanjug/video/Dejan Vuk Stanković

BEOGRAD: U drugoj polovini marta trebalo bi da počnu razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima koji će se voditi u "dve kolone", jedna sa stranaka koje žele učešće evropskih posrednika, a druga bez njih, a prema oceni analitičara Dejana Vuka Stankovića vlast se suočava sa gomilom zahteva od kojih su neki verovatno opravdani, neki nisu, kao što ima i onih sprovodivih i nesprovodivih.

Dok se čeka format i teme dijaloga, što bi prema rečima predsednika Skupštine Ivice Dačića trebalo da bude dogovoreno narednih dana sa Dejvidom Mekalisterom, stranke su pojedinačno počele da obaveštavaju javnost ko će biti njihov pregovarač. S druge strane delegacija Evropskog parlamenta saopštava da će oni predložiti skupštini učesnike i teme.



Ocenjujući ulogu evroparlamentaraca Dejan Vuk Stanković kaže da oni mogu da imaju savetodavnu ulogu u pronalaženju rešenja koja su se potvrdila u njihovom dosadašnjem iskustvu.



"Oni mogu da prenesu neka od iskustava koja postoje iz nekih zemalja koje su bile u sličnim situacijama, ali ne mogu suštinski da menjaju naše zakonodavstvo", naveo je Stanković.



Smatra da je njihova uloga malo "naduvana", i to od onih političkih stranaka koje su bojkotovale prošle izbore očekujući da će pritisak sa strane pokolebati naprednjake i naterati ih da veštački izmene izborne uslove u korist opozicionih partija.



"Njihova uloga može da bude simbolička i korisna u nekim situacijama, ali daleko od toga da konačnu reč oko izbornih uslova i utakmice u Srbiji daju evropski parlamentarci", rekao je Stanković.



U vezi sa promenom izbornih uslova smatra da će, ako se nešto bude menjalo, pre svega, promeniti status stranaka u medijima tokom kampanje i primećuje da je to već počelo na RTS-u gde koji je otvorio vrata i za parlamentarnu i za vanparlamentarnu opoziciju.



"Ne verujem da će bilo ko moći da izvrši takav politički pritisak da promeni uređivačke politike privatnih medija. Ne verujem ni u to da će se praviti neke paralelne redakcije po televizijama. Medijski prostor će ostati sa različitim uređivačkim politikama kao što je to sada, a od opozicionih stranaka zavisi da li će ih biti i u kojoj meri na drugim televizijama sa nacionalnom frekvencijom mimo RTS", dodao je Stanković.



On dodaje da niko nema obavezu da opoziciju beskonačno moli da dođu na privatne televizije, a s druge strane, oni ako žele dobar rezultat moraju da se "prilagode nepovoljnim uslovima", kao što se, kako kaže, opozicija uvek prilagođavala nepovoljnim uslovima.



U tom smislu kaže da i opozicija treba da koriguje ponašanje i da nije samo do vlasti i do medija koji podrzavaju vlast.



Stanković smatra i da neće doći do ispunjavanja zahteva opozicije o razdvajanju beogradskih, predsedničkih i parlamentarnih izbora.



"Mislim da vladajuća stranka to neće dopustiti. Ne znam takođe ni kako je zamišljena priča oko sprečavanju sigurnih glasova u javnim preduzećima koju forsira Đilasova partija i partije koje gravitiraju ka njoj", napominje Stanković.



On dodaje da ne postoji neki masovni oblik pritiska na zaposlene u javnim preduzećima, navodeći da su oni jednako građani kao svi drugi i mogu, kada ostanu sami sa listićem, da se opredele kako god žele.



Komentarišući najavu Dragana Đilasa da je međustranački dijalog poslednja šansa da se izađe iz krize na miran način i dođe do slobodnih izbora, te da ako se to ne desi, onda sledi ishod koji ne može biti dobar i predstoje protesti", Stanković je rekao da nema potencijala da se naprave masovne demonstracije na ulicama.



"Sa ulicom kao sa akterom u politici je završeno 5.oktobra", ocenio je analitičar Dejan Vuk Stanković pozivajući se nedavna iskustva sa protestima inicijative Ne davimo Beograd ili recimo onih koji su organizovani povodom prebijanja političara Borka Stefanovića u Kruševcu.



"Ulica je bila ventil za pražnjenje negativne političke energije, ali nije bila arbitar u političkim događajima. Od 5.oktobra ulica nema tu vrstu delotvornosti koju je imala tokom 90tih godina i tada je ulica išla u paketu sa demokratskim promenama", rekao je Stanković.

Piše:
Pošaljite komentar