Nedeljko Čubrilović, intervju: Srpska će uvek ići putem Srbije
BANJA LUKA: Srbija je država, čije stavove Evropska unija a i međunarodna zajednica sve više respektuje, jer Srbija je vojno neutralna država, opredeljena za mir, toleranciju i dobre dobrosusedske odnose i Republika Srpska će ići putem kojim ide i Srbija, kaže u razgovoru za „Dnevnik“ predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović.
Srbija je postala ozbiljan faktor mira i stabilnosti na prostoru bivše Jugoslavije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne krije naklonost Republici Srpskoj, ali njegova je politika mira, tolerancije i dobrosusedskih odnosa. Republika Srpska je zagledana u Srbiju i Srbija je naš najveći oslonac u daljem razvoju.
Srbija je država, čije stavove Evropske unije, ali i dobrim delom i međunarodna zajednica, sve više respektuje. Srbija je vojno neutralna država i Republika Srpska želi da BiH bude vojno neutralna. Naime, Narodna skupština RS je donela akt o vojnoj neutralnosti. Kada je u pitanju Evropska unija, RS je, nedvosmislena, na putu za integraciju u Evropsku uniju, kaže Nedeljko Čubrilović.
Nije upitna Evropska unija, ali je upitno mnogo toga što se radi u BiH, pod plaštom evrointegracija. Zašto se po tim vitalnim pitanjima zaobilaze institucije Republike Srpske?
Ako mislite na Strategiju političkog razvoja BiH, za koju je glas dao i gospodin Mladen Ivanić, ne nalazeći potrebu da se čuje glas stav institucija Republike Srpske, onda je taj dokument, slobodno napišite, mrtvo slovo na papiru.
Iz Sarajeva stižu optužbe da se Republika Srpska, nabavkom 2.000 pušaka za potrebe policije, sprema za rat. Spominju i nekakve paravojne formacije...
Ma kakve paravojne formacije!? Zar SIPA nije, pre dva, tri dana, otkrila na nekoliko lokacija u Sarajevu arsenale naoružanja i uniformi radikalnih islamista. Gde su počinjeni teroristički napadi? U RS ili Federaciji BiH!? Zlobnici, kojima smeta napredna i stabilna Srpska izmišljaju kojekakve afere, ne bi li oblatili Srpsku, a prikrili ono što se događa u njihovom dvorištu. Nabavili puške za policiju, pa šta!? Koja to policija u bilo kojoj državi nema, pored pištolja, i duge cevi? Najbolje bi bilo da imaju praćke pa da idu na terorističke grupe.
Kakvu god odluku Ustavni sud BiH doneo, 9. januar ostaje Dan Republike Srpske, jer to je dan, istorijski, dan njenog stvaranja, koji niko, nikakvim odlukama ne može ukinuti.
Za Republiku Srpsku to je najvažniji datum u njenoj istoriji, jer je tog dana 1992. godine rođena. To je datum njenog rođenja. Izbrisati datum rođenja, značilo bi, ne daj Bože, izbrisati i Republiku Srpsku. Zlobnici bi to i hteli, ali svima mora da bude jasno da je Republika Srpska neupitna, da je Dejtonskim sporazumom dat legtimitet i legalitet Republici Srpskoj, jer je ona kao državotvorni entitet i uneta u Dejtonski sporazum. Bošnjacima zato i smeta 9.januar.
Pravoslavci će, dakle, i dalje obelježavati Svetog Stefana, kao krsnu slavu RS, jer im to ne može niko osporiti. Ma ne smeta njima slava kao slava, već bi da izbrišu 9. januar, datum rođenja nastanka Republike Srpske. E, to im zasigurno nikada neće proći za rukom.
Izborni zakon BiH postao je kamen spoticanja u odnosima unutar Federacije BiH, bolje reći između hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka i njihovih lidera?
Izborni zakon BiH je prevaziđen. On se treba inovirati, ali te promene ne smeju biti kozmetičke prirode, nego suštinske, kako bi svaki od tri konstitutivna naroda u BiH (Srbi Hrvati i Bošnjaci) mogao birati i izabrati svoga legitimnog člana Predsedništva BiH. Međutim, malo je vremena ostalo do opštih parlamentarnih izbora u BiH i ja ne verujem da će doći do usaglašenog predloga Izbornog zakona BiH.
A ako ne bude formiran Dom naroda F BiH, onda nema ništa ni od izbora predsednika i potpredsednika vlade F BiH. Nema ništa ni od konstituisanja Doma naroda na nivou BiH, Predsjedničkog doma BiH, Saveta ministara, a ni Predsjedništva BiH.
Bošnjaci insistiraju na bosanskom jeziku u Republici Srpskoj. Zašto bosanski, a ne bošnjački jezik?
Zašto? Ne znam ni ja zašto, ukoliko se ne radi o nekim drugim ciljevima Bošnjaka u BiH. Logično je da se jezik veže za narod, a ne teritoriju gde taj narod živi. Međutim, to je posao za lingviste, ali sve dok stoji u Ustavu RS da je jezik Bošnjaka bošnjački jezik, tako će i biti. Nikom nema pravo da nameće neustavna rešenja.
Dakle, u Republici Srpskoj ostaje bošnjački jezik.
Koliko je Republika Srpska zainteresovana za donošenje novog Izbornog zakona BiH?
Zainteresovana je u tolikoj meri da se sva tri naroda nađu u potpuno ravnopravnom položaju. Nikakva majorizacija jednih nad drugim ne dolazi u obzir. Mi podržavamo jasan stav Hrvata da hrvatski narod u BiH bira svog člana Predsedništva BiH, a ne da ga bira neko drugi, kao što je to, ranije, Željko Komšić, zahvaljujući bošnjačkim glasovima, bio izabran u Predsedništvo BiH, kao tobožnji predstavnik hrvatskog naroda.
Meni je, to mogu da kažem, i te kako žao što Republika Srpska nema svoju vojsku. Po Dejtonskom sporazumu imali smo pravo i na vojsku i na policiju.
Vojska je ukinuta, policiju smo sačuvali, a bili smo izloženi neviđenim pritiscima i ucenama kako bi se odrekli i policije.
Nepoznanica je ostala, ko će se kandidovati za predsednika Republike Srpske, a ko za člana Predsjedništva BiH.
„Fotelje“ se dele posle izbora. Što se tiče vladajuće koalicije, ubeđeni smo da će ona odneti ubedljivu pobedu na opštim parlamentarnim izborima i kada je reč o Republici Srpskoj, ali i kada je reč o BiH. SNSD će, tu dileme više nema, predložiti aktuelnog predsednika Republike Srpske Milorada Dodika za člana Predsjedništva BiH. SNSD će predložiti svog kandidata i za predsednika Republike Srpske.
Nepotrebno je naglašavati da će koalicioni partneri podržati kandidate SNSD-a , jer će to, zapravo, biti zajednički kandidati. Što se tiče drugih i te kako važnih funkcija, kako u Srpskoj, tako i na nivou BiH, mnogo toga, ustvari najviše, zavisi od rezultata izbora. Što se tiče DNS-a , čiji sam ja potpredsednik, ubeđen sam da ćemo ostvariti vrlo dobre, ponajbolje do sada, izborne rezultate, jer smo stekli veliko poverenje birača, organizaciono smo mnogo jači nego pre, tako je DNS vrlo, vrlo respektivna stranka u RS, ali i na nivou BiH.
Stevan Risović