Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština Srbije: Nastavljena sednica, rasprava o amandmanima

09.10.2017. 13:17 13:50
Piše:
Foto: Tanjug (O. Toškić, ilustracija)

BEOGRAD: Skupština Srbije nastavila je sednicu razmatranjem 271 amandmana na četiri zakonska predloga, među kojima je i Predlog zakona o Nacionalnoj akademiji za javnu upravu. U skupštinskoj sali na početku rada od predstavnika opozicije bili su samo poslanici DJB, SRS, DS S i poslanica Nove stranke Marinika Tepić. 

Oni su nastavili da kritikuju osnivanje Nacionalne akademije za javnu upravu i partijsko zapošljavanje, pa je tako Tepić pominjala uzurpaciju javne uprave od vlasti, kao i to kako vlast zloupotrebljava zaposlene u javnoj upravi za koju kaže da je mašinerija za zloupotebe vlasti, vozi ih na autobusima na stranačke skupove… 

Predsednica parlamenta Maja Gojković javila se iz poslaničke grupe po povredi Poslovnika i navela da poslanici moraju da pokažu građanima kako treba da se ponašaju kada dođu u Skupštinu a to je, kaže, da govore o amandmanima. 


Ponovo opomena Bošku Obradoviću

Lideru Dveri Bošku Obradoviću je u Skupštini Srbije opet izrečena opomena. 

Opomena mu je izričena nakon upozorenja potpredsednika parlamenta Đorđa Milićevića da ne koristi reči “pokradeno“, “lopovi“ i “kriminalci”. 

Obradović je, govoreći o amandmanima na Predlog zakona o Nacionalnoj akademiji za javnu upravu, rekao da je dobio opomenu “za nešto što zna čitava javnost a to je da smo u poslednjih 27 godina opljačkani, da je neko privatizovao državu i uzeo ko zna šta od države, a nije odgovarao“. 

Šta nije istina od ovoga što sam rekao? Šta je sa aferama SPS? Niko nije procesiran. Zašto? Zato što ste u vlasti, potrebni ste SNS da bi imala većinu. Šta sam uvredio bilo koga? Jesam li se ja sastao sa Darkom Šarićem, rekao je Obradović. 

Milićević je rekao da je Obradovića najpre upozorio da ne može da iznosite takve kvalifikacije i pozvao ga da govori o amandmanu. 

Ponovo ste izneli identične kvalifikacije. Možete slikovito da govorite ali da to bude o amandmanu, rekao je Milićević i naveo da je opomenu izrekao zbog uvredljivog obraćanja poslaničkoj grupi SPS, a kojoj i on pripada. 

Obradović je nakon toga rekao da su Dveri protiv Nacionalne akademije za javnu upravu jer su uvereni da neće biti namenjena stručnom usavršavanju državnih službenika. 

Napravićete partijsku akademiju za napredovanje vaših partijskih kadrova, uveren je Obradović. 

Poslanik Narodne seljačke stranke Marijan Rosticćević rekao je da bi predsedavajući trebalo da povuče opomenu protiv Obradovića jer mu je to već treća izrečena na tekućoj sednici i znači isključivanje mikrofona, a građani, kaže, treba da čuju “gluposti“ koje priča. 


Moramo da govorimo kakav smo amandman podneli, da kažemo čime popravlja sadržinu člana, da prekinemo praksu da se javljaju podnosioci amandmana i kažu šta god im padne na pamet. Bože moj, to je opizicija, kaže Gojković i dodaje da zato “ne sme ništa da se kaže jer odmah počnu da viču”. 

Inače, od 146 amandmana na Predlog zakona o Nacionalnoj akademiji za javnu upravu i izmene Zakona o državnim službenicima, skupštinski Odbor za pravosuđe je prihvatio četiri.

Od 60 amandmana na izmene Zakona o državnim službenicima Odbor je prihvatio dva. 

DS v/s SNS - a kako je u Beogradu?

Poslanici DS i SNS su u Skupštini Srbije polemisali i o situaciji u lokalnim samupravama, ali i o stanju u Beogradu. 

Navode poslanika DS Radoslava Milojičića o “nesposobnim kadrovima SNS na lokalu”, zamenik šefa poslaničke grupe SNS Vladimir Orlić prokomentarišao je tvrdeći da “sposobnost kakvu su pokazali žuto preduzeće i Dragan Đilas u ništavanju sveg što im je povereno“, naprednjaci nikada nisu pokazali. 

Pomenuvši dug Smederevske Palanke koji je ostavio Milojičić u vreme dok je bio predsednik te opštine, Orlić je rekao da je i bivša vlast Beograda ostavila dug od 1,2 milijarde evra, a da je aktuelna gradska vlast to prepolovila. 

Reagovao je šef poslaničke grupe DS Goran Ćirić navodeći da se ko zna koji put iznose netačni podaci, te da niko od kompetentnih ne pominje tih 1,2 miliona evra, ali se zato govori o dugu od 420 miliona evra. 

Možemo to da analizarimo kada dođe na dnevni red izveštaj Fiskalnog saveta, kazao je Ćirić navodeći da nekompetentni ljudi vode lokalne samouprave, te da će ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić, koji u parlamentu prisustvuje raspravi o Predlogu zakona o nacionalnoj akademiji za javnu upravu, imati velike izazove u mnogim opštinama i gradovima. 

Orlić se javio da pojasni kako je Fiskalni savet naveo da u taj dug koji pominje Ćirić nisu ušli dugovi javnih preduzeća i opština. 

Da li to sve zajedno znači da ti dugovi ne postoje, upitao je Orlić te ponovio da su “tajkun Đilas i žuto preduzeće” zajedno uništavali Beograd. 


Deo opozicije ne učestvuje u radu parlamenta 

Opozicione poslaničke grupe Nova Srbija - Za spas Srbije i SDS Narodni pokret Srbije odlučile su da ne učestvuju u radu parlamenta do kraja aktuelne sednice.

Odluku su, kažu, doneli motivisani događajima u skupštinskoj sali tokom prošle nedelje, kada je počela prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja, a za koje navode da su samo kulminacija loše atmosfere u Skupštini koja vlada od početka aktuelnog saziva. 

Za to, po njima, najveću odgovornost snosi vladajuća većina i aktuelno skupštinsko rukovodstvo.

Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe Nova Srbija - Pokret za spas Srbije rekao je novinarima da su i poslanici drugih opozicionih poslaničkih grupa bili zainteresovani, ali da su, dok su se formulisali zahtevi, u međuvremenu ušli u skupštinsku salu.

U saopštenju podeljenom novinarima navodi se da NS-Pokret za spas Srbije i SDS-NPS smatraju da predsednica parlamenta Maja Gojković i većina potpredsednika parlamenta flagrantno krše odredbe Poslovnika o radu što, ocenjuju, dodatno doprinosi urušavanju ionako poljuljanog ugleda parlamenta u javnosti. 

 


Ćirić je poručio da su radovi obavljeni u vreme dok su gradonačelnici Beograda bili Đilas i Nenad Bogdanović učinili Beograd boljim, te da su iza njih ostali mostovi, trgovi, ulice i bulevari i ono što je, kako kaže, još važnije odgovoran odnos prema socijalno najugroženijima, ali i to što za vreme bivše vlasti nisu smanjivane penzije. 

Svako normalan, kako je rekao Ćirić, radovaće se svakoj novoj ulici i fontani urađenoj na racionalni način, ali je istovremeno kritikovao kako se sada izvode projekti u Beogradu a da se ne vodi računa o intersima građana. 

Za Orlića su i te ocene Ćirića fraze, uz opasku da socijalno najugroženiji od bvše vlasti nisu nista dobijali. 

Beograd na vodi je, naveo je Orlić, u vreme Đilasove vlasti bila dobra ideja jer se njome neko “kitio”, “ali je bio nesposoban da je ostvari”. 

Kako je rekao, a danas, kad se to realizuje, neki kažu da to ne valja, jer su oni sami bili nesposobni da to izvedu. 

Sada je to, navodno, katastrofa, pranje para, rekao je Orlić te naveo: Đilas se slikao i hvalio fontanom na Slaviji, a sada to nije dobro.

Piše:
Pošaljite komentar
Skupština: Od „konja“, do psovki 

Skupština: Od „konja“, do psovki 

05.10.2017. 15:16 15:21
Skupština: Na početku opomene za DS

Skupština: Na početku opomene za DS

27.09.2017. 11:06 13:14