Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скупштина Србије: Настављена седница, расправа о амандманима

09.10.2017. 13:17 13:50
Пише:
Фото: Tanjug (O. Toškić, ilustracija)

БЕОГРАД: Скупштина Србије наставила је седницу разматрањем 271 амандмана на четири законска предлога, међу којима је и Предлог закона о Националној академији за јавну управу. У скупштинској сали на почетку рада од представника опозиције били су само посланици ДЈБ, СРС, ДС С и посланица Нове странке Мариника Тепић. 

Они су наставили да критикују оснивање Националне академије за јавну управу и партијско запошљавање, па је тако Тепић помињала узурпацију јавне управе од власти, као и то како власт злоупотребљава запослене у јавној управи за коју каже да је машинерија за злоупотебе власти, вози их на аутобусима на страначке скупове… 

Председница парламента Маја Гојковић јавила се из посланичке групе по повреди Пословника и навела да посланици морају да покажу грађанима како треба да се понашају када дођу у Скупштину а то је, каже, да говоре о амандманима. 


Поново опомена Бошку Обрадовићу

Лидеру Двери Бошку Обрадовићу је у Скупштини Србије опет изречена опомена. 

Опомена му је изричена након упозорења потпредседника парламента Ђорђа Милићевића да не користи речи “покрадено“, “лопови“ и “криминалци”. 

Обрадовић је, говорећи о амандманима на Предлог закона о Националној академији за јавну управу, рекао да је добио опомену “за нешто што зна читава јавност а то је да смо у последњих 27 година опљачкани, да је неко приватизовао државу и узео ко зна шта од државе, а није одговарао“. 

Шта није истина од овога што сам рекао? Шта је са аферама СПС? Нико није процесиран. Зашто? Зато што сте у власти, потребни сте СНС да би имала већину. Шта сам увредио било кога? Јесам ли се ја састао са Дарком Шарићем, рекао је Обрадовић. 

Милићевић је рекао да је Обрадовића најпре упозорио да не може да износите такве квалификације и позвао га да говори о амандману. 

Поново сте изнели идентичне квалификације. Можете сликовито да говорите али да то буде о амандману, рекао је Милићевић и навео да је опомену изрекао због увредљивог обраћања посланичкој групи СПС, а којој и он припада. 

Обрадовић је након тога рекао да су Двери против Националне академије за јавну управу јер су уверени да неће бити намењена стручном усавршавању државних службеника. 

Направићете партијску академију за напредовање ваших партијских кадрова, уверен је Обрадовић. 

Посланик Народне сељачке странке Маријан Ростицћевић рекао је да би председавајући требало да повуче опомену против Обрадовића јер му је то већ трећа изречена на текућој седници и значи искључивање микрофона, а грађани, каже, треба да чују “глупости“ које прича. 


Морамо да говоримо какав смо амандман поднели, да кажемо чиме поправља садржину члана, да прекинемо праксу да се јављају подносиоци амандмана и кажу шта год им падне на памет. Боже мој, то је опизиција, каже Гојковић и додаје да зато “не сме ништа да се каже јер одмах почну да вичу”. 

Иначе, од 146 амандмана на Предлог закона о Националној академији за јавну управу и измене Закона о државним службеницима, скупштински Одбор за правосуђе је прихватио четири.

Од 60 амандмана на измене Закона о државним службеницима Одбор је прихватио два. 

ДС в/с СНС - а како је у Београду?

Посланици ДС и СНС су у Скупштини Србије полемисали и о ситуацији у локалним самуправама, али и о стању у Београду. 

Наводе посланика ДС Радослава Милојичића о “неспособним кадровима СНС на локалу”, заменик шефа посланичке групе СНС Владимир Орлић прокоментаришао је тврдећи да “способност какву су показали жуто предузеће и Драган Ђилас у ништавању свег што им је поверено“, напредњаци никада нису показали. 

Поменувши дуг Смедеревске Паланке који је оставио Милојичић у време док је био председник те општине, Орлић је рекао да је и бивша власт Београда оставила дуг од 1,2 милијарде евра, а да је актуелна градска власт то преполовила. 

Реаговао је шеф посланичке групе ДС Горан Ћирић наводећи да се ко зна који пут износе нетачни подаци, те да нико од компетентних не помиње тих 1,2 милиона евра, али се зато говори о дугу од 420 милиона евра. 

Можемо то да анализаримо када дође на дневни ред извештај Фискалног савета, казао је Ћирић наводећи да некомпетентни људи воде локалне самоуправе, те да ће министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић, који у парламенту присуствује расправи о Предлогу закона о националној академији за јавну управу, имати велике изазове у многим општинама и градовима. 

Орлић се јавио да појасни како је Фискални савет навео да у тај дуг који помиње Ћирић нису ушли дугови јавних предузећа и општина. 

Да ли то све заједно значи да ти дугови не постоје, упитао је Орлић те поновио да су “тајкун Ђилас и жуто предузеће” заједно уништавали Београд. 


Део опозиције не учествује у раду парламента 

Опозиционе посланичке групе Нова Србија - За спас Србије и СДС Народни покрет Србије одлучиле су да не учествују у раду парламента до краја актуелне седнице.

Одлуку су, кажу, донели мотивисани догађајима у скупштинској сали током прошле недеље, када је почела прва седница редовног јесењег заседања, а за које наводе да су само кулминација лоше атмосфере у Скупштини која влада од почетка актуелног сазива. 

За то, по њима, највећу одговорност сноси владајућа већина и актуелно скупштинско руководство.

Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе Нова Србија - Покрет за спас Србије рекао је новинарима да су и посланици других опозиционих посланичких група били заинтересовани, али да су, док су се формулисали захтеви, у међувремену ушли у скупштинску салу.

У саопштењу подељеном новинарима наводи се да НС-Покрет за спас Србије и СДС-НПС сматрају да председница парламента Маја Гојковић и већина потпредседника парламента флагрантно крше одредбе Пословника о раду што, оцењују, додатно доприноси урушавању ионако пољуљаног угледа парламента у јавности. 

 


Ћирић је поручио да су радови обављени у време док су градоначелници Београда били Ђилас и Ненад Богдановић учинили Београд бољим, те да су иза њих остали мостови, тргови, улице и булевари и оно што је, како каже, још важније одговоран однос према социјално најугроженијима, али и то што за време бивше власти нису смањиване пензије. 

Свако нормалан, како је рекао Ћирић, радоваће се свакој новој улици и фонтани урађеној на рационални начин, али је истовремено критиковао како се сада изводе пројекти у Београду а да се не води рачуна о интерсима грађана. 

За Орлића су и те оцене Ћирића фразе, уз опаску да социјално најугроженији од бвше власти нису ниста добијали. 

Београд на води је, навео је Орлић, у време Ђиласове власти била добра идеја јер се њоме неко “китио”, “али је био неспособан да је оствари”. 

Како је рекао, а данас, кад се то реализује, неки кажу да то не ваља, јер су они сами били неспособни да то изведу. 

Сада је то, наводно, катастрофа, прање пара, рекао је Орлић те навео: Ђилас се сликао и хвалио фонтаном на Славији, а сада то није добро.

Пише:
Пошаљите коментар
Скупштина: Од „коња“, до псовки 

Скупштина: Од „коња“, до псовки 

05.10.2017. 15:16 15:21
Скупштина: На почетку опомене за ДС

Скупштина: На почетку опомене за ДС

27.09.2017. 11:06 13:14