Načelno dogovorena saradnja u skupštinama– vojvođanskoj i lokalnim
Delegacije Srpske napredne stranke i Saveza vojvođanskih Mađara načelno su utvrdile principe buduće saradnje
dveju stranaka u Skupštini AP Vojvodine, Pokrajinskoj vladi i u velikom broju lokalnih samouprava u kojima su predstavnici SNS-a i SVM-a dobili većinsko poverenje građana, saopšteno je nakon njihovog rašnjeg sastanka u Novom Sadu.
Iz Medija-centra SNS-a za Vojvodinu navedeno je da su na sastanku delegacija, koje su predvodili potpredsednik SNS-a Igor Mirović i Predsednik SVM-a Ištvan Pastor, načelno utvrđeni prioriteti u realizaciji programa na pokrajinskom i lokalnom nivou, „a razmatrana su i sva pitanja koja se tiču konstituisanja pokrajinskih i lokalnih organa vlasti u Vojvodini”.
„Zajednički je konstatovana potreba što šire saradnje dveju stranaka kao buduće okosnice Pokrajinske vlade, i postignut je visok stepen saglasnosti o potrebi što bržeg konstituisanja novih pokrajinskih organa i organa u lokalnim samoupravama na osnovu rezultata upravo završenih izbora”, navedeno je u saopštenju sa sastanka.
Osim Mirovića, delegaciju naprednjaka činili su i član Predsedništva SNS-a Miloš Vučević i potpredsednik Izvršnog odbora SNS-a Damir Zobenica, dok su u timu SVM-a bili i Mihalj Njilaš i Arpad Fremond.
Pomenuti dogovor omogućava SVM-u da započne i peti uzastopni četvorogodišnji mandat u vladajućoj koaliciji u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine, s tim što su u proteklih 16 godina za koalicionog partnera na pokrajinskom nivou umesto SNS-a imali Demokratsku stranku. Ulaskom SVM-a u koaliciju sa SNS-om, te dve liste imaće ukupno 69 poslanika u Pokrajinskoj skupštini, a za prostu većinu potreban je 61 poslanik, s obzirom na to da Skupština Vojvodina broji 120 poslaničkih mesta.
A. S.