Na svakog građanina Pokrajine 700 dinara mesečno
Skupština Vojvodine je sa 68 glasova usvojila budžet Pokrajine koji za narednu godinu iznosi 57,8 milijardi dinara. Protiv predloženog budžeta glasale su opoziciona Srpska napredna stranka,
koalicija okupljena oko Socijalističke partije Srbije, PUPS, JS i SDPS, kao i Srpska radikalna stranka. Uoči sednice pokrajinskog parlamenta poslanici vladajuće Demokratske stranke protestvovali su zbog hapšenja članova DS-a u akciji MUP-a “Rezač” izražavajući uverenja da se radi o političkim hapšenjima neistomišljenika. Budžet za 2016. godinu, kako je na početku sednice rekao predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić najmanji od 2010. godine. Pajtić je ocenio da je tako mali budžet posledica gašenja nedležnosti Pokrajinske vlade. Ilustrujući koliko je malo novca u pokrajinskoj kasi on je naveo i računicu da u okviru nadležnosti Pokrajinske vlade iz tog iznosa godišnje može da se izdvoji na svakog građanina 8.000 dinara, odnosno oko 700 dinara mesečno.
- Očito je cilj da se obesmisli postojanje Pokrajinske vlade sa ovako malo sredstava – naglasio je.
Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Maja Sedlarević je navela da je danas Srbija visoko centralizovana država, u kojoj se nadležnosti Vojvodine iz godine u godinu finansiraju sa sve manje sredstava.
- Svake godine se dovodi u pitanje koliko iznosi tih famoznih sedam odsto. Sve dok se ne donese zakon o finansiranju Vojvodine i dok se ne uredi sistem finansija Republike i Pokrajine, Vojvodina će zavisiti od milostinje ministra finansija – ocenila je ona.
Ukazala je na to da većinu sredstava u vojvođanskom budžetu čine transferna sredstva i da je budžet Pokrajine “protočni bojler” kao i da o kapitalnim ulaganjima “možemo samo da sanjamo”. Sedlarević je navela i da na osnovu ustavnih sedam odsto Republika duguje Pokrajini 240 milijardi dinara.
Za ta sredstva smo mogli da izgradimo Banatsku magistralu, tunel kroz Frušku goru i kliničko-bolnički centar Novi Sad, kazala je poslanica LSV-a.
I šef poslaničke grupe DS-a Borislav Novaković je smatrao da predlog budžeta za sledeću godinu govori o tome da se dodatno vrši stravična i ubrzana finansijska centralizacija u Srbiji, tako što se koncentrišu sredstva u rukama republičke vlade, a otimaju se sredstva opštinama, gradovima i Pokrajini Vojvodini.
- Sa ovim budžetom je vidljiv ubrzani trend koncentracije sredstava u rukama republičke vlasti i to mora stati – kazao je on.
Na centralizaciju je ukazao i Miloš Gagić, šef poslaničke grupe NDS-a.
- Nastavlja se trend centralizacije Srbije koja se ogleda u konstatnom i sve jačem zakidanju vojvođanskog budžeta, kao i budžeta gradova i opština. Smatram da je ovo loša poruka koju centralne vlasti upućuju nama u Vojvodini i u lokalnim samoupravama, jer je upravo ekonomska decentralizacija preduslov razvoja opština i regiona – naveo je Gagić.
Poslanik SVM-a Akoš Ujhelji je rekao je da SVM podržava budžet, iako je u pojedinim segmentima, pre svega kada se radi o planiranim poreskim prihodima, preoptimističan, imajući u vidu da se i u rebalansu budžeta za 2015. godinu koji je nedavno usvojen pokazalo da su poreski prihodi bili ispod očekivanih.
Dok vladajuća koalicija koju čine DS, LSV i SVM tvrdi da od Republike Pokrajina ne dobije novac koji joj pripada po Ustavu, opozicija kritikuje raspodelu budžetskih sredstava. Poslanik SNS-a Đorđe Milićević, koji je i jedan od potpredsednika pokrajinskog parlamenta je rekao da je predloženi budžet odraz politike koju vodi Pokrajinska vlada i DS.
- Efekte te politike osećaju građani Vojvodine u svakodnevnom životu, a štetne razmere vidimo i kroz način upravljanja tim sredstvima preko pokrajinskih fondova i javna preduzeća – naveo je Milićević.
Njegov stranački kolega Milenko Jovanov je kritikovao budžet pre svega zbog toga što će su davanja nevladinom sektoru veća nego što se izdvaja za zapošljavanje.
- Formalno nevladin, a faktički vladin sektor, imaće 473 miliona dinara. Ova cifra će sigurno biti i veća i doći ćemo na novih 1,150 milijardi koliko je iznosila ta stavka nakon rebalansa budžeta ove godine. Problem je u tome što je to šest odsto budžeta za koji se tvrdi da je operativan – rekao je Jovanov.
On je zapitao poslanike, kako je moguće da se jednim aktom za nevladin sektor predloži 473 miliona, a za aktivnu politiku zapošljavanja 220 miliona.
Ivana Zečević, šefica poslaničke grupe SRS rekla je da se i ovaj budžet usvaja u narušenim odnosima između republičkih i pokrajinskih vlasti.
E. Marjanov – A Savanović
Bugarski: Trpeće zdravstvo, poljoprivreda, kapitalna ulaganja...
Pokrajinski sekretar za lokalnu samoupravu i međuregionalnu saradnju Branislav Bugarski, koji je pred parlamentom obrazlagao budžet umesto Zorana Radomana, člana kabineta Bojana Pajtića zaduženog za finansije, koji je priveden u subotu u akciji MUP-a, rekao je da od ovih skromnih budžetskih sredstava neće biti dovoljno za kapitalno održavanje objekata i da Pokrajina neće moći da reaguje pre svega u zdravstvenim institucijama što je ranije uvek učinila.
- Mi smo se vodili sa našim interesima da najviše ulažemo u poljoprivredu, da očuvamo projekte koje smo započeli, da očuvamo kvalitet života naših građana i da očuvamo politiku podrške trećem detetu, koje je isto u ovom vrlo skromnom finansijskom okviru očuvan – kazao je Bugarski. - Svaki put kada nas neki vođa iz Beograda čuva od nas samih, onda obično izađemo praznih džepova, ili imamo hapšenje tako se dešava i dan danas. Republika je pokazala još jednom maćehinski odnos jer, procenti koje su oni izračunali, odnosno one izvorne prihode koje dobijamo od poreza na dobit preduzeća i poreza na zarade je moglo i drugačije definisati.