Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mirović: Završeno trošenje para na izmišljene projekte

28.09.2016. 21:22 09:06
Piše:

Skupština Vojvodine je sa 78 glasova za i 29 protiv prihvatila odluku o rebalansu pokrajinskog budžeta za 2016. godinu. Njime je osnovni budžet Vojvodine,

koji je usvojen u decembru prošle godine povećan 1,72 milijardu dinara, odnosno neto 1,59 milijardu, i sad iznosi 59,5 milijardi. Predloženi rebalans su podržali poslanici okupljene oko vladajućeg SNS-a, parlamentarci iz SPS-a, SVM-a i Mađarskog pokreta, dok su protiv glasali DS, LSV, SRS i ĐB.

Novac za povećanje buyeta je obezbeđen bez zaduživanja Pokrajine iz realnih izvora: 633,4 miliona dinara čini novac prenet iz ranijih godina, 261,3 milion dinara potiče od privatizacije preduzeća na teritoriji APV, dok je 854 miliona dobit Razvojnog fonda na osnovu završnog računa za prošlu godinu.

Iz uvećane pokrajinske kase će biti sprovedeni započeti programi prethodne Pokrajinske vlade, za čiju realizaciju nije bio planiran novac do kraja godine, a drugi deo će se utrošiti za prioritetne projekte Pokrajinske vlade, pre svega u oblasti zdravstva, u skladu s novom politikom kabineta Igora Mirovića, koju je najavio prilikom izbora za predsednika nove Pokrajinske vlade.



Mirović je uoči sednice parlamenta izjavio da je najvažnija vest povodom rebalansa budžeta to da je završeno trošenje para na bespotrebne, izmišljene projekte, kao i zloupotrebe raznih fondova koji su služili kao forma za pranje novca. On je istakao da rebalansom budžeta Pokrajinska vlada želi da pokaže prve obrise politike koju je zacrtala. Najavio je velike investicije u zdravstvu, poput nabavke tri angio-sale.



– Želim da vas podsetim na to da u Vojvodini funkcionišu samo dve angio-sale, a u centralnoj Srbiji 20, a u delu razdela koje se tiču socijalne politike i obrazovanja nastavićemo programe koji je donela prethodna Vlada, ali ih ovogodišnji buyet nije prepoznao, kao što su isplata za treće dete i troškovi učeničkog standarda. Želimo, dakle, da rebalansom budžeta pokažemo već prve obrise nove politike, koju je zacrtala Pokrajinska vlada, a da je buyetom za 2017. u potpunosti počnemo sprovoditi – istakao je Mirović. 



Predsednik Odbora za budžet i finansije Jovan Lazarov je u svom izlaganju naveo da je veoma važno što je 50 odsto novca predviđenog rebalansom već na računu, i da se uplata para iz dobiti Razvojnog fonda očekuje do 30. novembra.

– Dakle, Pokrajinska vlada je u pravo vreme dala Skupštini AP Vojvodine predlog rebalansa buyeta da bi u poslednjem kvartalu godine mogla sprovoditi politiku za koju ju je ova Skupština birala i za koju je ovaj saziv dobio podršku na izborima – naglasio je Lazarov.



I poslanici Socijalističke partije su podržali rebalans buyeta. Potpredsednica pokrajinskog parlamenta iz te stranke Aleksandra Đanković je navela da je Pokrajinska vlada prilikom izrade nacrta odluke o rebalansu vodila računa o tome da se završe započeti projekti, a s druge strane, o novim prioritetima koje je Pokrajinska vlada utvrdila.



– Posebno želim da istaknem izvore iz kojih je uvećan buyet – kazala je ona. – Najbitnije je što do uvećanja nije došlo na osnovu zaduživanja. Rebalans je formiran na realnoj osnovi, što će omogućiti da se planirani rashodi do kraja godine sprovedu, zato će SPS glasati za ovu odluku. 

Opozicione stranke DS, LSV, ĐB i SRS su ocenile da se rebalansom budžeta ne postiže poboljšalje kvaliteta života u Vojvodini i da se ne obezbeđuju kapitalna ulaganja.

Po mišljenju poslanika LSV-a Branislava Bogaroškog, rebalans je u potpunoj suprotnosti s proklamovanim ciljevima nove Pokrajinske vlade. On je kao primer naveo da je rebalansom obezbeđeno 800 miliona dinara iz dobiti Razvojnog fonda APV, koji je osnovan da investira u privredu i poljoprivredu, ali se taj novac, umesto da se ostavi u Fondu i reinvestira u te delatnosti, koristi za tekuću potrošnju.



– Imaćemo uvećanje budžetske rezerve, uvećanje troškova po ugovoru i uvećanje socijalnih davanja, protiv kojih nemamo ništa, ali to nije investiciona politika – rekao je Bogaroški. – Bila bi, ako bi se taj novac upotrebio za kapitalne projekte ili kroz Razvojni fond, koji je kreditirao privredu i poljoprivredu. 



Rebalans nije podržala ni Srpska radikalna stranka. Jer, kako je naveo šef poslaničke grupe srpskih radikala Đurađ Jakšić, „tim rebalansom neće se ništa promeniti niti suštinski popraviti u AP Vojvodini“. 

– Raspoređuje se dodatna 1,72 milijarda ilim u neto iznosum nepuna 1,6 milijarda – kazao je Jakšić. – To je povećanje svega od tri odsto. Za SRS je neprihvatljivo da za afirmaciju rodne ravnopravnosti taj rebalans predviđa dodatna četiri miliona dinara, a za programe Matice srpske bednih 915.000 dinara.



Po oceni SRS-a, dodatnih 70 miliona dinara za kulturu takođe su „bedna sredstva” jer, kako je Jakšić istakao, ulaganje u kulturu jeste kapitalno ulaganje iz razloga što oplemenjuje i usavršava čoveka.

Na odluku o rebalansu Miroslav Vasin, Nenad Borović i Goran Paunović iz DS-a su podneli ukupno sedam amandmana, međutim, oni su većinom glasova odbijeni.

Eržebet Marjanov

 

SVM: Veliki projekti u zdravstvu

Poslanici SVM-a su podržali rebalans pre svega zbog velikih projekata u zdravstvu, ali i sufinansiranja troškova putovanja učenika srednjih škola, kao i 25 miliona dinara predviđenih za pošumljavanje 400 hektara u Vojvodini. – SVM smatra da zdravstvene usluge moraju biti jednako dostupne na svim nivoima – rekao je dr Bojan Bagi. – Jer, dešava se da neko umre u Subotici zbog toga što Subotica nema angio-sale i pacijent mora da se preveze u Novi Sad, ali dok se stigne, bude prekasno za intervenciju. Ovim rebalansom se rešava taj veliki problem i u Subotici i u Somboru i u Zrenjaninu. 

Dvoje napustilo poslanički klub demokrata



Nakon izbora novog predsednika DS-a osipa se poslanički klub demokrata u pokrajinskom parlamentu. Juče su poslanički klub napustili Jovana Balašević i Amir Bislimi, koji su postali samostalni poslanici, a poslanički klub DS–DSHV-a, umesto dosadašnjih deset parlamentaraca, broji osam.

 

Piše:
Pošaljite komentar