Mirović: Naša dužnost da čuvamo svoj i identitet onih koji s nama žive
NOVI SAD: „Na našem prostoru dominanta je hrišćanska kultura koja se vekovima prenosi, i baš to je jedna od ključnih spona koja u Vojvodini povezuje pripadnike različitih nacija i konfesija i podseća na međusobno uvažavanje, toleranciju i skladan zajednički život“, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović na otvaranju Generalne skupštine Konferencije evropskih crkava (KEK), koja se održava u Novom Sadu od 31. maja do 6. juna.
Podsetivši na to da je Republika Srbija sekularna država, ali i da pruža značajnu institucionalnu podršku za delovanje crkava i verskih zajednica, Mirović izjavio je da smo svi dužni da čuvamo sopstveni nacionalni, konfesionalni, kulturni i svaki drugi identitet, ali i da podržimo očuvanje identiteta svih onih koji s nama žive.
On je dodao da značajnu ulogu u tome ima obostrana saradnja i dijalog s crkvama i verskim zajednicama kojima žitelji AP Vojvodine pripadaju.
„Verujem da je naše opredeljenje u skladu s principima dijaloga, izgradnje mira i pomirenja, zaštite ljudskih prava i pravde i drugim univerzalnim principima za koje se zalaže Konferencija evropskih crkava. Zato u nama imate prave domaćine i partnere“, kazao je predsednik Mirović.
Patrijarh srpski Irinej izrazio je zadovoljstvo što se Konferencija evropskih crkava održava u okviru naše crkve, u Erparhiji bačkoj, koja, kako je rekao, uvek daje svoj doprinos i iskreno sarađuje u toj religijskoj organizaciji.
„To je velika čast za našu crkvu, koja je član Evropske zajednice crkava“, rekao je patrijarh Irinej.
“U vremenu u kojem živimo, u kojem ima mnogo nepravde, crkva ima veliko i uvaženo mesto. Ovo religijsko telo savremenom svetu je neophodno jer svet očekuje da čuje jedinstven glas crkve i glas Božji.”
Predsednik KEK-a biskup Kristofer Hil kazao je da „ovim skupom pokazujemo značaj međuverskog okupljanja evropskih crkava i verskih zajednica koje afirmišu verske različitosti, pozitivne društvene vrednosti i toleranciju”.
Konferencija evropskih crkava predstavlja međunarodnu organizaciju koja posreduje u međureligijskom dijalogu i zastupa interes crkava pred međunarodnim institucijama, kao što su Evropska komisija i Evropski parlament. Osnovana je 1959. godine i okuplja 116 pravoslavnih, protestantskih, anglikanskih i starokatoličkih crkava.
Tematski dan konferencije u petak, 1. juna, posvećen je „Gostoljublju” kao hrišćanskoj vrlini, sutrašnji će biti posvećen „Pravičnosti” i tome koliko je ona prisutna u Evropi i njenim institucijama, a 4. juna centralna tema je „Svedočenje svoje vere”.
S. Savić
Zajednička večernja molitva
Zajedničkom večernjom molitvom „na otvorenom”, u Katoličkoj porti, zaokružen je bogat radni dan Generalne skupština Konferencije evropskih crkava koji se ove godine održava u Novom Sadu, a čiji je član i Srpska pravoslavna crkva. Hor Univerziteta u Novom Sadu i hor Saborne crkve „Sveti Georgije”, kojim je dirigovao Bogdan Đaković, otvorili su večernji događaj pesmom „Svet je tih”.
Po programu Generalne skupštine, 3. juna u poslepodnevnim časovima učesnici događaja će održati molitvenu šetnju od Mosta „Duga” do novog „Žeželjevog” mosta, kao simbola mira i izgrađivanja novih veza između Balkana i ostatka Evrope.
S. S.