Mandić: Očekujemo da prevlada jezik dijaloga
PODGORICA: Predsednik Nove srpske demokrateije i poslanik Demokratskog fronta u Skupštini Crne Gore Andrija Mandić ocenio je da su prethodnu godinu obeležile nestabilnosti na političkoj sceni Crne Gore, ali i i jasni pokušaji parlamentarne većine da dođe do rešenja koja će Crnu Goru uvesti u mirne političke vode.
Mandić veruje da će u ovoj godini u Crnoj Gori prevladati jezik dijaloga i da će doći do stabilizacije političkih prilika u zemlji.
Govoreći o predstojećem popisu stanovništva, lider NSD-a podsetio je da je popis trebalo da bude održan 2021., ali da je najvažnije da će građani na predstojećem popisu biti u prilici da se po prvi put slobodno izjasne, što će olakšati mnoge reforme ui biti od velikog statističkog značaja.
Mandić je poslao snažnu poruku podrške za srpski narod na Kosovu i Metohiji, koji ne pristaje na diskriminaciju, šikaniranje i kršenje osnovnih ljudskih prava i sloboda, on je dodao, da Srbi na Kosmetu ne traže ništa što im ne pripada, a jedino što su videli su bol i patnja koji ne prestaju decenijama.
Poručio je da je Crnoj Gori mesto u Otvorenom Balkanu i da od te inicijative država će imati koristi na mnoštvu polja, naročito u slobodnom i neometanom kretanju ljudi, prometu roba i usluga, te sveukupnom ekonomskom integrisanju.
"Mislim da će predstojeći popis stanovništva konačno dati pravu sliku Crne Gore. Nakon smene režima građani su se oslobodili i mogu slobodno da se izjasne po svim pitanjima, sto nije bio slučaj prethodnih decenija kada je svaki popis bio falsifikovan, i održavan u atmosferi pritisaka i ucena. Toga više neće biti, građanima će biti omogućeno da se slobodno izjašnjavaju", rekao je Mandić u intervjuu za podgorički portal Borba.
Mandić je istakao da se u Crnoj Gori tema popisa pokušava "snažno zloupotrebiti" i od nje napraviti najveći problem, posebno od pojedinih NVO i onih snaga koje su poražene 30. avgusta a koje su sprečavale da popis bude slobodan i demokratski.
Govoreći o događajima na KiM, Mandić je rekao da je očigledno da Srbi na tom području ne pristaju na diskriminaciju, šikaniranje i kršenje osnovnih ljudskih prava i sloboda.
"I ovim putem šaljem snažnu podršku našim sunarodnicima koji ne traže ništa što im ne pripada, a jedino što su videli su bol i patnja koji ne prestaju decenijama. Nikada se dosada nije desilo da neko zabrani srpskom patrijarhu da pođe do svojeg doma u Pećkoj patrijaršiji. Kakvu to poruku želi poslati Kurti preko političkih uvreda za jednog verskog poglavara", upitao je Mandić.
Istakao je da to nema veze ni sa čim drugim osim sa mržnjom prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi i srpskom narodu i to je jasna namera da se ponovo raspiruju sukobi na ovom području.
"Sa druge strane, imamo odgovoran i mudar pristup države Srbije, i Beograd je na delu pokazao da uvek moze da zastiti nase sunarodnike na KiM i sačuva mir u juznoj pokrajini", kazao je Mandić.
Kada je o Otvorenom Balkanu reč, Mandić je kazao da sa ovom inicijativom zemlje regiona imaju koristi na mnogim poljima.
" Ako razmišljate o privrednom razvoju, glavna stvar je lakša dostupnost raznolike radne snage koju, potencijalno, ne posedujete u dovoljnoj meri na domaćem tržištu. Dakle, pozitivni efekti od ove asocijacije su u gotovo na svim poljima. Tako da je Crnoj Gori svakako mesto u Otvorenom Balkanu", rekao je Mandić.