Maja i Ana sačuvale mandate, opozicija ipak čeka rasplet
Srpska napredna stranka, kao stožerna partija vladajuće koalicije, shodno svojoj snazi u parlamentu, odlučila je da u narednim mesecima ne treba ići zajedno na beogradske i vanredne parlamentarne izbore.
Poručeno je da je takav zaključak proistekao iz analize razloga „za” i „protiv” takve solucije, a između ostalih, prevagnuo je stav da Vlada Srbije dobro radi svoj posao, kao i da parlament uspeva da se izbori s izazovima. Lider naprednjaka Aleksandar Vučić svoj stav protiv republičkih izbora je i presonalizovao. Naime, rekao je da bi bilo nepravdeno da dve predsednice – Skupštine i Vlade Maja Gojković i Ana Brnabić – odstupe sa svojih funkcija, koje, kaže, obavljaju odlično, a takav epilog, upozorio je, sledio bi nakon vanrednih parlamentarnih izbora.
I pored povremenih medijskih spekulacija o tome da u Vladi Srbije ne vlada atmosfera istovetna onoj kada je Nemanjinom rukovodio sadašnji predsednik Srbije, premijerka Ana Brnabić ponovila je juče da u Vladi nema sukoba, već različitih mišljenja. To je, kaže, u redu, mada bi ona volela da to ne dospeva u medije. Ona je to rekla odgovarajući na pitanja novinara povodom izjave ministarke za evropske integracije Jadranke Joksimović, kako su preneli pojedini mediji, da premijerkin nastup u Briselu nije bio dobar. Navodi da je u redu da ona i ministarka Joskimović imaju donekle različita mišljenja. Ministarka za evrointegracije izjavila je ranije da očekuje otvaranje najmanje tri poglavlja u pregovorima s EU do kraja godine, i navela i da se ne slaže s Anom Brnabić u tome da je svejedno koliko će poglavlja biti otvoreno jer je to dokaz uspešnog rada.
„Mislim da je potpuno prirodno da ministarka za evropske integracije prvo u fokusu ima Srbiju, i to je dobro. Meni je važno da u fokusu imam i širu sliku regiona, a bez stabilnog i povezanog regiona nema naših uspešnih evrointegracija“, rekla je premijerka.
Na pitanje mogu li takve izjave pojedinih ministara da štete Vladi, Ana Brnabić je odgovorila da bi „najiskrenije, više volela da nema takvih izjava u medijima”.
„Ali, ima ih, to je činjenica. Ljudi različito shvataju da li nešto treba odmah da ide u medije ili ne. Ne postoje sukobi u Vladi, postoje različita viđenja i oni su u skladu s tim ko kakav posao radi“, zaključila je Ana Brnabić.
Slatka tajna
„Srpska napredna stranka će za predstojeće beogradske izbore imati ozbiljan i reprezentativan tim“, najavio je poslanik SNS-a Vladimir Đukanović.“ Kako će to da izgleda neka ostane slatka tajna.“Na pitanje da li će u tom timu biti i aktuelni gradonačelnik Siniša Mali, Đukanović je odgovorio da bi lično voleo da bude.„Razgovaraćemo o tome, ali o tom potom“, kazao je Đukanović, ocenjujući da Mali odlično obavlja svoj posao i da je po rezulatima u rangu nekadašnjeg gradonačelnika Branka Pešića.
I pored subotnje odluke naprednjaka, opozicione stranke i dalje ne isključuju mogućnost vanrednih parlamentarnih izbora. Predsednik poslaničke grupe SDS-a Marko Đurišić ne veruje da je Glavni odbor SNS-a doneo konačnu odluku, navodeći da ne bi bilo prvi put da se promeni stav.
„Ne verujem zato što mislim da je Vučiću neophodno da raspiše parlamentarne izbore da bi prikrio loš rezultat na beogradskim izborima, a i otežao opoziciji da napravi dobar rezultat“, rekao je Đurišić.
Portparolka DS-a Aleksandra Jerkov je rekla da „niti je Glavni odbor mogao odlučitii da će biti izbora, niti može odlučiti da izbora neće biti – tako da je njihova odluka u tom smislu apsolutno nevažna”. Ona procenjuje da će „Vučić tu odluku promeniti” ukoliko istraživanja javnog mnjenja pokažu da bi to možda doprinelo njegovoj stranci ili njemu lično.
I šef poslaničke grupe „Dveri” Boško Obradović smatra da će parlamentarnih izbora biti ukoliko naprednjaci procene da im to odgovara zbog rezultata na beogradskim.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković nema konačan odgovor:
„Da li je ovo gotovo? Ko zna“,– kaže on, i poručuje da je ozbiljna opozicija uvek spremna za izbore.
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović je na sumnje opozicije da će možda ipak biti i vanrednih parlamentarnih uzvratio opaskom da opozicija, izgleda, zna više nego SNS.
„Prvo je opozicija tražila izbore, pa kad smo im nagovestili da ćemo možda da idemo na vanredne parlamentarne izbore, onda su kukali. Imali smo paradoksalnu situaciju da opozicija ubeđuje vlast u to da ima većinu i onda kad smo odlučili da ih ne bude, kukaju što ih nema“, primetio je Đukanović.
Redovno, ali…
Šef poslaničke grupe SPS-a Đorđe Milićević predočava da se, što se tiče vanrednih parlamentarnih izbora, nikada ne može isključiti mogućnost njihovog održavanja.„Vidimo da opozicija žali što ih nema. Možda im ta želja bude i ispunjena tokom naredne godine“,dodao je Milićević.I njegov stranački kolega Dejan Radenković kaže da se ne može prejudicirati šta će se desiti narednih meseci, i ostavlja prostor da vanrednih izbora i bude.„Ko može predvideti šta se sve može desiti, možda budu i pre beogradskih, možda ne bude većine u parlamentu... da li se može predvideti? Ne može. Mi smo uvek spremni za izbore, nismo ni za, ni protiv. Naš stav je oduvek da bude redovan ciklus izbora, ali mandat vlasti uvek se može staviti na poverenje građanima“, rekao je on.
Ipak dodaje i da se ne zna šta će se dogoditi ukoliko opozicija bude intenzivna u zahtevu da se ide na izbore.
„Nikad ne znate šta nosi dan, a šta nosi noć“, upozorio je Đukanović.
Po mišljenju šefa SPS-a u parlamentu Đorđa Milićevića, „izjave pojedinih predstavnika opozicije su tragikomične i kontradiktorne jer im je cilj samo da budu prisutni u javnosti i da dođu do političkih poena, što je nemoguće jer im nedostaje program”.
S. Stanković