Kuburović: Oko 600.000 predmeta za izvršenje u sudovima
BEOGRAD: Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas da je prosečna dužina trajanja izvršenja kod izvršitelja 110 dana, što je još uvek ispod nivoa koji se zahteva za efikasno izvršenje.
“Da li smo time zadovoljni? Još uvek nismo, ali je svakako mnogo bolje nego imati izvršenje koje traje 15 godina i gde izvršni poverilac nikada neće namiriti svoje potraživanje”, rekla je Kuburović.
Kuburović je u Skupštini Srbije kazala da su se sudovi pokazali kao nesposobni da sprovode izvršenje i da tom zadatku nisu dorasli i dodala da je to bio razlog zašto je država morala da reaguje 2011.godine i da pronađe efikasniji sistem.Ona je dodala da i danas ima više od 600.000 izvršnih predmeta u sudovima, a reč je, kaže, o predmetima gde su predlozi za izvršenje podneti pre više od 10 godina.
“Imamo 200.000 predmeta koji su stari preko 10 godina, blizu 350.000 predmeta koji su starosti od pet do 10 godina”, rekla je Kuburović.Ona je u polemici sa poslanikom SRS Aleksandrom Šešeljem odbacila da se izmene i dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju donose zbog Evropske unije i akcionog plana za Poglavlje 23 i navela da se to radi zbog građana.
“Kao što treba zaštititi ličnost izvršnog dužnika, treba zaštititi ličnost poverica i omogućiti svakom ko ima utvrđeno pravo, pre svega pravosnažnom sudskom odlukom, da to svoje pravo ostvari”, rekla je Kuburović.Prema njenim rečima, rad izvršitelja je doprineo da se dobrovoljna naplata za komunalne delatnosti poveća, a takođe je ukazala i da to nisu jedina potraživanja koja se namiruju u izvršnom postupku.
Ističući da se Zakonom o izvršenju i obezbeđenju iz 2015.godine povećala kvalifikacija za one koji žele da obavljaju posao izvršitelja, Kuburović je objasnila da oni moraju da imaju završen Pravni fakultet, pravosudni ispit i da prođu određenu obuku.Kuburović je istakla da trenutno u Srbiji radi 214 izvršitelja i tri zamenika koji zapošljavaju 2.000 osoba, uglavnom pravnika.Kuburović je rekla i da je od 2016. godine razrešeno 16 izvršitelja, jer nisu položili pravosudni ispit i da se sada sprovodi konkurs sa pooštrenim uslovima.
Ona je ukazala da je neujednačena sudska praksa jedan od glavnih razloga zašto se pristupilo izmenama i dopunama zakona, jer se, kaže, dešavalo da izvršitelji postupaju različito u istim pravnim situacijama.