Ko je na mandatarkinom spisku, Mali i Nedimović sigurni?
Mandatarki nove srpske vlade i aktuelnoj premijerki Ani Brnabić ostalo je još nešto manje od meseca do zakonskog roka u kojem njen novi tim treba da dobije podršku republičkog parlamenta.
Kako je najavljeno nakon sednice Predsedništva SNS-a, na kojoj je lider naprednjaka i predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobio jednoglasnu podršu za njenu kandidaturu, ona bi trebalo da do ponedeljka vrhu stranke da predstavi program i imena ministara.
Kao što je do trenutka kada je obnarodovao da joj poverava mandat za sastav nove vlade Vučić uspeo da svoju odluku sačuva da ni na koji način ne procuri, osim na nivou spekulacija, tako sada i premijerka istrajava u nameri da detalje prvo predstavi partiji, a tek potom i javnosti. Kao potvrdu da je obavio dobar izbor, Vučić je naveo i to što su se potencijalni kandidati za premijersko mesto složili s njegovom odlukom. To su u svojim izjavama potvrdili najviše medijski spominjani kandidati, potpredsednik SNS-a i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i prvi na izbornoj listi naprednjaka i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
– Mnogo je razloga i argumenata da Ana Brnabić dobije još jedan mandat – naveo je Vučević, i dodao da je uvek bila otvorena za saradnju i da je bila dobar tandem s predsednikom Vučićem.
Ministar Nedimović očekuje da će nova vlada biti formirana za dve do tri nedelje, i ocenjuje da je odluka predsednika Vučića da mesto mandatara poveri Ani Brnabić „prava stvar” i da je to najbolje rešenje u ovom trenutku. Ujedno, on je najavio da će se pre izbora novog kabineta pred poslanicima naći i novi zakoni o ministarstvima i o Vladi.
Za sada se o obrisima nove vlade samo nagađa, a neki detalje je, osim Vučića, u funkciji člana Predsedništva SNS-a u ponedeljak izneo ministar finansija Siniša Mali. Najpre, jedno je sigurno: SNS je rešen da će to biti vlada kontinuiteta, ali i novih lica i energije. Za novu vladu postoji nekoliko prioriteta, najpre ekonomija, ispunjenje programa „Srbija 2025”, rast plata i penzija, kao i rast vojne moći, ulaganje u odbrambene sposobnosti Vojske i ulaganje u zdravstvo. Predsednik Vučić je u više navrata naglasio važnost infrastrukturnih projekata, poput putne i železničke mreže, kao i izgradnju metroa u Beogradu. Među izazovima, naravno, u vrhu priroteta su pregovori o Kosovu i Metohiji.
Ne zna se koliko će potpredsednika i ministara imati nova vlada i da li će biti zadržana sadašnja praksa da svako od potpredsednika ima i svoj resor. Vučić je predložio uvođenje u igru dva nova kabineta – ministarstva za ljudska prava, ravnopravnost polova i društveni dijalog i ministarstva za brigu o porodici, deci i demografiji. Tek ostaje da se vidi da li će biti zadržana i šema postojećih ministarstava ili će neka biti razdvojena. Kao najozbiljniji kandidati za cepkanje su ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture, potom trgovine, turizma i telekomunikacija, kao i ministarstva kulture i medija i omladine i sporta. Ne zna se ni kakva je sudbina Kancelarije za Kosovo i Metohiju i da li će odlaskom direktora Marka Đurića za ambasadora Srbije u SAD ona prestati da postoji, tako što bi se njene nadležnosti prelile na još jedno novo ministarstvo.
I dalje je nepoznanica iz kojih stranaka će se, osim SNS-a, birati ministri. Do sada su spominjane gotovo sve kombinacije – SNS sa SPS-om, ili Šapićevim SPAS-om, samo s manjinama ili koncentraciona vlada. Predsednikove reči da će to biti vlada kontinuiteta neki su protumačili automatskom potvrdom da će SPS ostati u vladi, ali da još uvek nije izvesno koliko će ministarstva imati u odnosu na sadašnjih pet – diplomatije, energetike, državne uprave, ekologije i demografije.
Ministar spoljnih poslova i lider socijalista Ivica Dačić podsetio je na to da je SPS više puta predočio da je spreman da nastavi saradnju s vladajućom koalicijom, ali da u konsultacijama s predsednikom Srbije nije bilo reči o personalnim rešenjima untar nove vlade.
– Podela u smislu ti ćeš biti ovo, ti ono, nije bilo – tvrdi Dačić, napominjući da će mandatarka predložiti kabinet i da očekuje dalje razgovore.
Dosta se spekuliše o tome da li će SPAS ući u vladu, a u prilog tome navodi se njihovo učešće u novosadskoj vlasti. Istovremeno, Šapić je i glasovima SNS-a ponovo izabran za predsednika novobeogradske opštine pa se, samim tim, ne očekuje da on dobije ministarsku fotelju. To, inače, ne mora da znači da SPAS, čiji je Šapić lider, ne ulazi u vladu Srbije.
– Znaće se za nekoliko dana – rekao je sinoć Šapić nakon što mu je treći put poveren mandat na čelnoj funkciji u opštini Novi Beograd.
Mediji su sepkulisali o tome da bi njegov poslanik Ratko Dmitrović mogao postati ministar informisanja. Valja podsetiti na to da je početkom avgusta Ana Brnabić rekla da Vučić najozbiljnije razmišlja o ulasku u koaliciju s liderom SPAS-a.
O tome da li očekuju ministarska mesta nisu se izjašnjavali ni predsednici SNP-a i PUPS-a Nenad Popović i Milan Krkobabić, čije su stranke na izbore izašle zajedno sa SNS-om. Predsednik SDPS-a Rasim Ljajić tvrdi da neće ponovo biti ministar, ali očekuje da neko iz stranke nasledi njegov resor.
I po očekivanjima Siniše Malog, u naredne dve nedelje treba da se okonča ceo proces izbora nove vlade. Dok ime mandatarke za medije nije bilo iznenađenje, sam Vučić obećava da će ga biti kada je o ministrima reč. Kada je govorio o uspesima koji su Anu Brnabić kandidovali za reizbor, Vučić je naveo i to što je izabrala dobrog ministra finansija te je, samim tim, i ostanak Malog u vladi, kao i Nedimovića, neupitan.
Svakodnevno se licitira raznim imenima, pojedini mediji su čak ekskluzivno objavili kompletan sastav nove vlade, koji je demantovan, uz Vučićevu poruku da tajkuni ni strane ambasade ne kadriraju u Srbiji. U žiži javnosti našao se i Vučićev predlog da novi kabinet čini 50 odsto žena. Uglavnom se spekuliše imenima poznatih lica koja bi mogla stupiti na novu, ministarsku dužnost, poput Maje Gojković, Irene Vujović, Darije Kisić Tepavčević, Marije Obradović, Jelene Trivan… Međutim, malo ko se pita ko će od muškog dela političkog estabilišmenta, ustupiti svoje fotelje slabijem polu jer je sadašnja vlada imala samo tri ministarke – Zoranu Mihajlović, Slavicu Đukić Dejanović i Jadranku Joksimović. Ukoliko bi bio ispunjen Vučićev zahtev, u Nemanjinoj bi moglo sedeti čak 12 žena.
Svaki dan se iščekuje kada bi predsedavajuća parlamentu, najstarija poslanica Smilja Tišma (SPS) mogla zakazati sednicu Skupštine na kojoj bi trebalo da budu izabrani predsednik i potpredsednici, ali i članovi radnih tela. Kada bude zaokruženo konstituisanje Skupštine, uslediće izbor nove vlade.
Sesija na kojoj su verifikovani mandati poslanicima održana je još 3. avgusta, a prvog radnog dana u oktobru počelo je i redovno skupštinsko zasedanje. Još uvek nije stigao nijedan predlog poslaničkih grupa za bilo koje od čelnih mesta u Skupštini. No, u proceduru su ušli prvi predlozi, pa je tako „nogu povukao” SPAS, zatraživši izmene Poslovnika o radu tako što bi bio uveden još jedan odbor – za digitalizaciju i digitalne tehnologije, koji bi brojao 17 članova.
Trenutno se dosta spekuliše o sektoru bezbednosti pa, s jedne strane, neki očekuje da Nebojše Stefanovića više ne bude u vladi, drugi tvrde da će u sektoru odbrane zameniti ministra Aleksandra Vulina. Šef Pokreta socijalista u više navrata je isticao da njegovo ime ne mora biti na novom premijerkinom spisku. Podserio je na to da je Vučić pre izbora rekao da vlada koja će biti formirana, ukoliko građani daju poverenje listi koju je predvodio, mora da ima program na osnovu kojeg će se praviti kadar, a ne obrnuto, i da postoji politika kojoj će svi morati da se prilagode.
Zorana Mihajlović, koja je često bila na medijskog klackalici, čas kao sigurna, čas kao bivša, poručila je da veruje u odluke predsednika Srbije i da je podržala njegov predlog za novog mandatara.
– Ali sigurna sam da će uskoro nešto drugo biti tema umesto toga ko je digao ruku ili nije, ko je dao ruku ili dve ruke za nekoga, a to je kakva će nova vlada biti – zaključila je potpredsednica Vlade. – Sigurna sam u to da se time vodio i predsednik Vučić – da nova vlada bude još efikasnija i s bržim i boljim rezultatima. U poslu nema emocija, svako od ministara je tu da radi za dobrobit svoje zemlje i građana.
S. Stanković