Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kapitalne stvari moraju da se završavaju

05.11.2016. 21:28 21:52
Piše:

Posle višedecenijske stagnacije i tranzicionog pustošenja, Vojvodina konačno može da očekuje pokretanje razvoja. Predsednik Vlade Vojvodine Igor Mirović je već pri formiranju pokrajinske vlade

najavio realizaciju velikih zajedničkih projekata, u kojima će zajednički učestvovati svi nivoi vlasti.

Radi se pre svega o novim kapitalnim projektima u zdravstvu, zatim  izgradnji Fruškogorskog koridora i Banatske magistrale, izgradnji nove  zgrade Televizije Vojvodine, završetku Žeželjevog mosta i subotičkog Narodnog pozorišta o kojima se u ranijim godinama puno pričalo, ali su ostali “kapitalni skadrovi na Bojani”.

Biće dovoljno posla za građevinarsku industriju već od proleća, kada će prema najavama Vojvodina otvoriti više velikih gradilišta.

Oni će se redovno obilaziti, jer, kako je Mirović naglasio,  ništa ne sme da se ispreči u realizaciji započetih projekata.

-To bi se smatralo zajedničkim neuspehom Pokrajinske vlade i lokalnih samouprava - ocenio je prilikom dodele više od 371 miliona dinara za finansiranje i sufinansiranje 15 projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture, vodovoda i kanalizacije, lokalnog ekonomskog razvoja, obrazovanja i kulture u 12 vojvođanskih opština. - Radi se o manjim projektima lokalnog karaktera, koji bi trebali da budu završeni iduće godine, kako bi se započeli novi, ali je dobro što se konačno počelo voditi briga i o manje razvijenim opštinama. Takvih od 45 opština u Vojvodini ima čak 18. Nažalost, u njihov razvoj u proteklih 16 godina nije ulagano. Sad su investiranje i praćenje razvoja nedovoljno razvijenih opština trajno opredeljenje Pokrajinske vlade. To je i jedan od važnih zaključaka zajedničke sednice republičke i pokrajinske vlade održane sedinom oktobra u Novom Sadu - rekao je Mirović. 

Projekti iz oblasti zdravstva su prioritet Mirovićeve administracije, jer je zdravstvo u katastrofalnom stanju. O tome je nedavno na Odboru za buyet i finansije Skupštine Vojvodine  svedočio i Jovan Lazarov, predsednik tog odbora iz Pančeva. On je ispričao da je opšta bolnica u tom gradu u izuzetno lošem stanju, da su istrulila prozorska okna u pojedinim odeljenjima bolinice pa su ostali bez stakala i u hodnik uleću golubovi. U lošem stanju je i zgrada Klinike za neurologiju i psihijatriju u Novom Sadu koja je izgrađena daleke 1964. godine, ali od tada na njoj nisu izvedeni građevinski radovi. 

U sklopu projekata u oblasti zdravstva izgradnja B i C bloka Kliničkog centra Vojvodine je zajednički projekat republičke, pokrajinske i gradske vlasti. Radi se o novih 30.000 kvadratnih metra i uređenja puteva i parkinga oko tih objekata, koji će, kako je to gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekao, realizovati Grad Novi Sad.

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je izgradnju Kliničkog centra nazvao projektom života i smrti od čije realizacije zavisi opstanak Pokrajinske vlade. Sredstva za izgradnju bloka C i B su već opredeljena od ranije i nalaze se u sistemu zaduženja Srbije i od tog novca se već gradi Klinički centar u Nišu i Beogradu. Pokrajina je zasad izdejstvovala građevinsku dozvolu za Klinički centar i spremna je za početak radova, ali je još ostala procedura koju treba da sprovedu Ministarstva zadravlja i finansija.      

Izgradnja porušene zgrade Televizije Vojvodine u NATO bombardovanju takođe je zajednički projekat republičke, pokrajinske i lokalne vlasti.

- Smatrao sam da je četiri miliona previše za zgradu RTV i da iznos mora biti manji od onoga što je predviđeno prvim projektima, ali smo ipak prihvatili njihove sugestije. Ljudi u Vojvodini smatraju da je to stvar simbolike, da je to srušeno u NATO agresiji, te da smo u stanju da obnovimo ono što je srušeno – rekao je u Novom Sadu premijer Aleksandar Vučić nakon zajedničke sednice dve vlade, dodajući da će taj novac dati, ali da “oni imaju obavezu da visinu novca koji je predviđen prvim planovima smanje i da pokušaju da uštede.”

Eržebet Marjanov

Fruškogorski koridor košta 400 miliona evra

Fruškogorski koridor je takođe jedan od prioritetnih projekata Pokrajinske vlade. Prema ranijoj najavi pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimira Galića, koji je zadužen za projekat, u ovoj godini će se pripremiti planovi i projekti, zatim građevinske dozvole. Radi se o veoma važnoj saobraćajnici, investicione vrednosti od oko 400 miliona evra. Deonica duga 37 kilometra je izuzetno opterećena saobraćajem, s obzirom da tu dnevno prođe 8.500 vozila, od toga 20 odsto teretnih. 

Fruškogorski koridor će se prostirati od Kaćke petlje na putu Novi Sad – Zrenjanin koji će se s autoputem E-75 ukrštati kod benzinske pumpe “Minut”. Koridor sa novom saobraćajnicom dalje vodi prema Dunavu, zatim preko Fruške gore do autoputa Beograd - Zagreb. Na Sremsku stranu će preći preko novog mosta, koji treba da bude izgrađen i od crkve na Tekijama u Petrovaradinu dalje će voditi prema Bukovcu i ispod Fruške gore kroz tunel dug 3.470 metara. Tunel će ići prema petlji za Vrdnik, potom se nastavlja ka Rumi gde se gradi obilaznica. Koridor će se raditi u tri partije: prva od benzinske pumpe “Minut” do izlaza iz Tunela košta 58 miliona evra, partija dva 185 miliona, a partija tri 120 miliona evra. Za partiju dva od tunela do Rume već postoje uslovi da se u vrlo kratkom roku, prema gruboj proceni za godinu dana može početi rad, dok je partija jedan od Dunava do kraja tunela je najkomplikovanija jer zahteva uključivanja velikog broja republičkih, pokrajinskih i gradskih organa.

 

 

Piše:
Pošaljite komentar