Kanal Begejac u Kuli čist posle dve decenije
Predsednik opštine Kula Damjan Miljanić kaže da je ovogodišnji budžet Opštine 1,83 milijardu dinara, što je više nego prethodnih godina.
U budžet ulaze i krediti za završetak kanalizacije i bazena, što su samo neke od kapitalnih investicija u toj opštini, a nije naodmet istaći i da je kanal Begejac, s kojima su stanovnici Kule muku mučili godinama, konačno očišćen od industrijskih i otpadnih voda.
– Najviše novca izdvaja se za izgradnju bazena, tačnije, sportskog centra u Kuli – istakao je Miljanić. – Od Pokrajinske vlade smo dobili 175 miliona dinara za projekat, dok je učešće Opštine, delom iz samodoprinosa, a delom iz budžeta, kao i kreditnog zaduženja, 150 miliona. Radovi su u toku i prva faza otvorenog bazena i jednog sportskog centra u Kuli koji se gradi iznosi više od 300 miliona dinara. Novi sportski komleks nalazi se na samom ulasku u Kulu s leve strane iz pravca Vrbasa, i trenutno se radovi ne mogu promašiti jer je tu velika količina zemlje, koja se može videti i sa samog puta.
Ekipa „Dnevnika” je obišla te radove da bi utvrdili dokle se stiglo, te smo na licu mesta videli da je izgrađen dečji bazen, kao i onaj za neplivače, ali i da se radi punom parom.
Miljanić navodi da izgradnja čitavog kompleksa podrazumeva i gradnju zatvorenog bazena i sportske hale, što će biti rađeno fazno.
– Radovi su nastavljeni u oktobru i završetak se očekuje na proleće iduće godine. Tada prelazimo na drugu fazu radova, a pošto je reč o visokim sumama, takođe ćemo taj projekat raditi u partnerstvu s Pokrajinom – kaže Miljanić.
– Od većih investicija potpisani su ugovori za radove na Industrijskoj zoni i radi se spajanje Industrijske zone koja se nalazi na ulazu u Kulu s vodovodnom mrežom. Do sada je Industrijska zona imala svoj bunar i izvorište, a sada je povezujemo na gradski vodovod da bismo obezbedili stabilno snabdevanje vodom. Druga investicija u Industrijskoj zoni tiče se izgradnje puta i postavljanje rasvete u delu koji ih nije imao – kaže Miljanić. – Vrednost radova iznosi oko 50 miliona dinara i većinu novca obezbedila je Pokrajinska vlada, dok Opština ima malo učešće.
Po njegovim rečima, rade na projektima upravljanja proizvodnjom vode i plan je da se iz Kancelarije Republike Srbije za javna ulaganja odobri oko dva miliona evra za sanaciju izvorišta i bunara i upravljanje proizvodnjom vode, kao i zamenu azbestnih cevi u Kuli i Crvenki. Reč je o završnoj fazi projekata i, kako navodi predsednik opštine Kula, ta svota je rezervisana u Kancelariji.
– Imamo u planu da projekte završimo do decembra, nakon čega će biti raspisan postupak javne nabavke – kaže Damjan Miljanić.
Ovo je godina izrade projektne dokumentacije jer su ozbiljne pare i u Republici i u Pokrajini odvojene za finansiranje i rekonstukcije vodovoda, puteva, škola, ističe Miljanić. On ističe da je opština Kula imala ogroman problem s industrijskim kanalom IK 64, poznatijim kao Begejac, paralelnim s Velikim bačkim kanalom.
– Taj kanal prolazi kroz celu Kulu paralelno s Velikim bačkim kanalom. Ranije je država zakonom regulisala da se u Veliki bački kanal ne sme ispuštati nikakav sadržaj, te su sve otpadne vode upuštane u industrijski kanal 64, odnosno Begejac. Posebno je bilo dramatično što je cela kanalizacija Crvenke ispuštana u Begejac, otvorenim tokom fekalije su putovale kroz celo naseljeno mesto Kula – kaže Miljanić. – Tako je bilo poslednjih 20 godina i zaista se Kulom širio nesnosan smrad, dok se kulska kanalizacija upuštala u isti kanal na izlazu iz Kule i sve dalje išlo ka Vrbasu i tu se ulivalo u Veliki bački kanal.
Država je odlučila da reši problem koji je smatran za crnu tačku Evrope, tvrdi Miljanić, te je izgrađen prečistač otpadnih voda u Vrbasu i osnovano zajedničko preduzeće Vrbasa i Kule.
Miljanić podseća na to da je urađen i put Kruščić–Gračac, što je bilo zajednička investicija dveju opština, Odžaka i Kule, vredna 47 miliona dinara. Pri kraju je izrada projektne dokumentacije i radovi bi trebalo da počnu već ove godine, a realizuje ih JP „Putevi Srbije”. Spajaju se Kruščić i Ruski Krstur i vrednost radova takođe je 50 miliona dinara. Postojeći put se sanira, proširuje, te ponovo asflatira.
Takođe, raspisana je javna nabavka za proširenje raskrsnice u Crvenki, gde je vrednost radova 27 miliona dinara.
– Kompletnu investiciju finansirala je Evropska unija. Naseljeno mesto Kula uradilo je 99 odsto kanalizacione mreže, Crvenka je kompletno pokrivena kanalizacionom mrežom i uloženo je oko 600 miliona dinara da bi poslovi bili završeni u ovoj godini – ističe predsednik opštine Kula. – Urađen je i tehnički prijem mreže i sada su građani počeli da se priključuju. Pre nekoliko meseci počelo je čišćenje i izmuljavanje Begejca, a prethodne godine je Veliki bački kanal kompletno očišćen fizički velikim bagerima. Između Kule i Crvenke su napravljene takozvane fioke, te je otpad s toksičnim sadržajima odložen tako da ne može da propusti vodu.
Begejac koji protiče kroz Kulu je očišćen i samo kada su havarije, neprečišćene vode su greškom upuštaju u njega, što su sporadični slučajevi i odmah interveniše inspekcija.
– Danas više nema upuštanja otpadnih voda, ni fekalnog sadržaja u Veliki bački kanal, niti Begejac. Sada je sva kanalizacija Crvenke u cevima prema Kuli, i dalje opet cevima u prečistač u Vrbasu, što je i bio sistem kako da se taj problem reši i to je konačno urađeno – napominje Miljanić. – Iduće godine nastavlja se izmuljavanje, odnosno remedijacija Velikog bačkog kanala i deo u Vrbasu, što je najukompleksniji zahvat.
On ističe da za prečistač još nije izdata upotrebna dozvola, iako je u probnom radu, nakon čega će biti dat na upravljanje opštinama.
Maša Stakić
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić