Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jovanović: Nema sukoba interesa, Aseko dao najbolju ponudu

23.09.2020. 17:40 19:16
Piše:
Foto: TANJUG/ NIKOLA ANÐIC/bs

BEOGRAD: Direktor vladine Kancelarije za IT Mihajlo Jovanović opovrgao je danas tvrdnje potpredsednice SSP Marinike Tepić i istakao da je kompanija "Aseko" na tenderu za izradu centralnog registra stanovništva dala najbolju ponudu i da u tom slučaju nema sukoba interesa.

Jovanović je na konferenciji za novinare rekao da je Kancelarija za IT sprovela više od 90 postupaka javnih nabavki, da je sve transparentno i objavljeno na njihovom sajtu.

"Od tih 90 ugovora samo taj jedan je sa kompanijom Aseko, ni u jednom drugom slučaju ta kompanija nije ni izvođač, ni podizvođač", rekao je Jovanović.

Objasnio je da je Centralni registar stanovništva bio važan za efikasniju javnu upravu koja se, kaže, bazira na četiri osnovna registra - građana, pravnih lica, nepokretnosti adresa.

U tom kontekstu je kao primer naveo da pre ovog centralnog registra 2,8 miliona ljudi u Srbiji nije imalo jedinstveni matični broj, a više od 1,1 miliona nije imalo državljanstvo.

"Kada smo otvorili ponudu na tenderu za centralni registar stanovništva, dobili smo informaciju da imamo samo dve ispravne ponude i da je najpovoljniju dala kompanija Aseko, pri čemu je cena bila jedini kriterijum", rekao je Jovanović.


Đurić: Napadi na članove porodice zaštitni znak dela opozicije

Potpredsednik Glavnog odbora SNS Marko Đurić izjavio je danas da su napadi na članove porodice političkih neistomišljenika postali zaštitni znak dela srpske opozicije, i da to svedoči o njihovoj očajničkoj potrebi da u društvu stvore atmosferu sukoba i linča.

"Kao čovek čiji su se članovi porodice takođe nedavno našli na meti neodgovornih pojedinaca, najoštrije osuđujem prostačke i primitivne napade na Anu Brnabić i njenu najbližu familiju", poručio je Đurić u pisanoj izjavi.

Istakao je da "kada braća, sestre, roditelji, sinovi i kćeri političkih protivnika postanu legitimna meta napada društvo se ne može lako vratiti normalnom demokratskom dijalogu".

"Perfomansi Marinike Tepić samo su dno političkog primitivizma, i deo su duboko promišljene strategije diskreditovanja državnih institucija i rušenja poverenja građana u politički sistem. Ovo je ekstremistički produžetak antisistemskog delovanja neodgovornog dela srpske opozicije", rekao je Đurić.


Pošto je, kaže, znao da je u toj evropskoj firmi, jedan od direktora brat premijerke, Igor Brnabić, kontaktirali su Upravu za javne nabavke od koje je 14. novembra 2019. godine zatraženo da se izjasne da li može sa kompanijom Aseko da se zaključi ugovor.

Uprava za javne nabavke je konstatovala da je Kancelarija za IT samostalni državni organ, da predstavnica vlade nije predstavnik tog organa, kao i da njen brat nema uticaja na donošenje odluka u konkretnom postupku, te da samim tim nema mesta primeni odredbi zakona koje uređuju materiju sukoba interesa.

Jovanović je istakao da je Kancelarija za IT potom otišla i korak dalje, što neka druga institucija ne bi uradila, i dala je primer drugima, tražeći mišljenje jedne nevladine organizacije, Transparetnost Srbija, odnosno od programskog direktora Nemanje Nenadića.

"I on nas je uputio na Upravu za javne nabavke kao nadležnu za davanje mišljenja, što smo mi i uradili i dodao (Nenadić): ''sa moje tačke gledišta posao po javnoj nabavci bi trebalo da dobije firma koja ponudi najbolje uslove, pod uslovom da je nabavka bila potrebna''", naveo je Jovanović i istakao da nabavka jeste bila potrebna zbog neažurnih podataka.

On je napomenuo da su svi uslovi i kriterijumi bili transparetni i nediskriminarotni i da je jedini uslov za izbor ponuđača bila cena, jer je to u najboljem javnom interesu.

"Ne bi bilo u javnom iteresu da se plaća skuplje samo da bi posao dobio neko drugi. Kancelarija za IT vodi računa o interesu građana i svakom dinaru iz budžeta, a to smo dokazali brojnim uslugama u prethodne tri godine, a pružili smo više od 200 miliona elektronskih usluga, jer je e-uprava glavno sredstvo za transparentan rad javne uprave i glavno sredstvo za borbu protiv korupcije", naglasio je direktor Kancelarije za IT.

Kancelarija je, kako je dodao, otvorena za svaki vid kontrole i nadzora jer stoji iza svega što je urađeno.

Odgovarajući na pitanja novinara, Jovanović je ukazao da je početkom primene novog Zakona o javnim nabavkama 1. jula uspostavljen novi princip rada, pa je Kancelaraija za IT od tada uspostavila novi portal javnih nabavki.

"Pre toga svi postupci su rađeni uz slanje papirnih dokumenata, a od 1. jula smo u potpunosti digitalizovali postupak javnih nabavki, što znači da se sve radi preko portala, i da do trenutka otvaranja ponuda, naručilac i ne zna ko se nalazi sa druge strane portala. Napravili smo korak više u transparentnosti postupaka, u efikasnosti, eliminisali u potpunosti slanje papirnih dokumenata", naglasio je Jovanović.

On je na pitanje kolika je bila razlika u ceni koju je dao Aseko i drugi ponuđač, naveo iznose sa PDV-om: najbolja ponuda je 178.512.000 dinara, a druga je 179.898.600 dinara.

Takođe je ukazao da se prilikom izbora najboljeg ponuđača Kancelarija rukovodila isključivo cenom, jer je znala šta želi da uradi i kako da pravilno napiše projektni zadatak i tehničku specifikaciju.

"Kada naručilac ne zna precizno da kaže šta želi, kombinuje kriterijum cene sa nekim drugim kriterijumom, očekujući da će ponuđač da uradi neki deo projekta i traži iskustvo ponuđača u realizaciji posla. Kancelarija ima dovoljno stručnih i osposobljenih kadrova i tačno smo znali šta želimo", naglasio je direktor Kancelarije za IT.

Marinika Tepić je ranije danas rekla da je Kancelarija za IT firmi Igora Brnabića za centralni registar stanovništva uplatila 180 miliona dinara, i da je reč o "najdirektnijem sukobu interesa".

Aseko: Izloženi smo netačnim i zlonamernim optužbama

Kompanija Aseko SEE u Srbiji saopštila je danas da je već danima izložena organizovanoj kampanji koja se protiv nje vodi i ocenila da su netačne i zlonamerne optužbe koje je na račun njenog poslovanja iznela Marinika Tepić.

Potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić je ranije danas novinarima iznela tvrdnju da je firma Aseko, u kojoj je jedan od direktora brat premijerke Ane Brnabić, Igor Brnabić, iz budžeta, po više različitih osnova, dobila oko 40 miliona evra.

Aseko poručuje da će svoj ugled od, kako navode, netačnih, zlonamernih i paušalnih optužbi, braniti pred svim nadležnim institucijama.

Saopštavaju da više od jedne decenije posluju sa javnim sektorom i da imaju uspešnu saradnju sa više od 20 institucija.

"Reč je o javnim procesima u kojima mogu da učestvuju sve zainteresovane strane i za koje postoje nadležne institucije i regulatori koji se bave ovim pitanjima, što potvrđuje da smo sve projekte dobili na osnovu stručnosti i rezultata koje postižemo kao jedna od najvećih IT kompanija u Evropi", navodi se u saopštenju.

U saopštenju kompanije se navodi da se neistine o poslovanju kompanije iznose iako su javno dostupni podaci o poslovanju kompanije sa javnim sektorom.

Aseko navodi da u Srbiji i regionu uspešno posluje već 30 godina i da su sada članica grupacije As seco South Eastern Europe, koja u Srbiji trenutno ima skoro 700 zaposlenih.

Navode da su lideri u inovacijama u IT sektoru, razvoju vodećih rešenja u oblasti digitalnog bankarstva, kao i predvodnici u pružanju rešenja za sektor telekomunikacija, energetike, komunalnih usluga i javni sektor.

Grupacija As seco South Eastern Europe deo je Aseko grupe koja posluje u više od 55 zemalja sa više od 27.000 zaposlenih, čije su članice izlistane na Varšavskoj berzi, berzi u Tel Avivu i američkoj NASDAQ Global Markets.

Javni sektor, kao i sektor energetike, su među strateškim oblastima Asseco grupe koja, kao priznati dobavljač rešenja za sektor energetike, nudi proizvode i usluge u ovom domenu u 40 zemalja na četiri kontinenta, isporučujući rešenja za upravljanje uslugama za više od 200 kompanija u Evropi, kaže se u saopštenju.

Takođe, navodi se da je Aseko grupa među prve tri softverske kompanije koje obezbeđuju rešenja za javni sektor u regionu centralnoistočne Evrope za više od 350 organizacija, uključujući 220 lokalnih državnih tela u Poljskoj.

Orlić: Tabloidne optužbe Tepić o porodicama političkih protivnika

Član Predsedništva SNS Vladimir Orlić ocenio je danas da Marinika Tepić iznosi tabloidne optužbe na račun članova porodica svojih političkih protivnika, i dodao da je ona lažno zabrinuta za EPS, koji, ističe, posluje mnogo bolje nego ranije.

Orlić u pisanoj izjavi navodi da Tepić iznosi optužbe “sve po sistemu ''tebi ne mogu ništa, ali mogu da ti ogovaram familiju'', uz mahanje papirima koji po pravilu - detoniraju onu koja maše”.

“Stupidno je ''otkrivati saznanja'' koja se nalaze u jasno dostupnim dokumentima, na primer, izveštaje koje danas EPS sam objavljuje, jer nema šta da krije, proglašavati za ''skrivani dokaz''", naveo je Orlić.

“Nije ovo više vreme kada je Đilas obrtao milione evra u povlašćenoj trgovini sekundama na RTS, i to dok je sam bio na vlasti, a RTS krio ugovor sa tajkunom kao zmija noge. I još plaćao kazne našim novcem, samo da papire ne objavi”, dodao je on.

Kao što je, navodi, i Telekom “našim parama finansirao Đilasov biznis”.

“Prošlo je to vreme. I to jako boli i Tepić, i Đilasa”, kaže Orlić i navodi da su oni danas lažno zabrinuti za EPS, koji posluje neuporedivo bolje nego u vreme Dragana Đilasa, i koji je od 2006. do 2011, pretrpeo ukupan gubitak vrednosti od 2,2 milijarde evra.

Orlić je poručio da će Srbija nastaviti da vodi računa o svojim interesima, svojim preduzećima i svojim građanima.

“To upravo i zahtevaju ti građani, koje dosadnim tiradama potrošenih tajkunskih epizodista ne može niko da natera da zaborave lopovluk, gaženje ljudskog dostojanstva, udaranje na porodice i sva zlodela na račun napaćenog naroda”, naveo je Orlić.

Tepić o firmi premijerkinog brata: Sukob interesa

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić tvrdi da je firma "Aseko", u kojoj je jedan od direktora brat premijerke Ane Brnabić, Igor Brnabić, iz budžeta, po više različitih osnova, dobila oko 40 miliona evra.

Tepić je novinarima ispred Republičkog javnog tužilaštva rekla da je firma "Aseko", pored EPS-a, imala aranžmane i sa Nacionalnom službom za zapošljavanje od oko šest miliona evra, samo u dve godine, sa Ministarstvom finansija od 3,5 miliona evra, sa EMS-om više od dva miliona evra.

Ona je navela i da je Kancelarija za IT, koja je direktno odgovorna premijerki, firmi Igora Brnabića za centralni registar stanovništva uplatila 180 miliona dinara.

Tepić tvrdi da je reč o najdirektnijem sukobu interesa.

Piše:
Pošaljite komentar
Vučević: Tvrdnje Marinike Tepić notorna laž

Vučević: Tvrdnje Marinike Tepić notorna laž

17.09.2020. 15:37 15:38
Orlić: Tepić saopštila jedno veliko ništa

Orlić: Tepić saopštila jedno veliko ništa

24.08.2020. 13:03 13:04
Tepić: Vlast novcem građana kupuje medije u Srbiji

Tepić: Vlast novcem građana kupuje medije u Srbiji

24.08.2020. 13:01 13:02