J. Joksimović: Izveštaj EK objektivan, evidentiran napredak u svim oblastima
BEOGRAD: Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je novi Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evrointegracija objektivan i ''jedan od boljih'' u poslednjih nekoliko godina, kao i da je evidentiran napredak Srbije u svim oblastima.
Joksimović je na konferenciji za medije u Vladi Srbije, gde je prisustvovala predstavljanju Izveštaja EK o napretku Srbije, kazala da novi dokument na objektivan način govori o svemu što je Srbija uradila i preduzela, kao i o stvarima koje bi trebalo da se nastave i ubrzaju.
''Ovo je dobar, objektivan izveštaj koji prepoznaje napore i jasno nam govori gde da idemo, kao što je i prethodni izveštaj govorio u kom prvacu da idemo. Novi izveštaj pokazuje da smo ostvarili rezultate i daje nam dodatnu motivaciju da u narednom periodu sprovodimo reforme na još brži i ako je moguće dinamičniji način'', rekla je Joksimović.
Ocenila je da je Izveštaj dobra osnova za države članice EU da na osnovu preporuke i ocene EK u svim oblastima daju saglasnost da Srbija do kraja godine otvori dva klastera.
''Da li će se to desiti zavisi od ocene svih država članica, da li će dati podršku za jedan ili dv aklastera.. Mi nećemo sedeti skrštenih ruku, aktivnoi ćemo razgovareati s asvim državama članicama da eventualno razjasnimo dileme koje pojedine države imaju o nekoj oblasti'', rekla je Joksimović.
Istakla je da je preporuka EK u Izveštaju da je Srbija potpuno ispunila sve kriterijume za otvaranje svih poglavlja u okviru dva klastera: klastera 3 koji se odnosi na inkluzivni rast i kompetetitivnost u kojem je osam pregovaračkih poglavlja, kao i klastera 4, sa ukupno četiri poglavlja koja se odnosi na zelenu agendu, digitalizaciju i održivu povezanost.
''Države članice će se rukovoditi ocenama o napretku reformi u oblasti vladavine prava'' kazala je Joksimović.
Navela je da je u okviru klastera 1, koji je već otvoren, a koji se odnosi na osnove vladavine prava, konstatovan je napredak u svim oblstima - u reformi pravosuđa,slobode izražavanja i medija, borbe protiv korupcije, osnovnih ljudskih i manjinskih prava, borbe protiv organizovanog kriminala.
''Napredak je negde veći, negde manji, ali je svakako evidentiran kao napredak'', kazala je Joksimović.
Naglasila je da ovogodišnji izveštaj EK o Srbiji može biti ocenjen kao ''dobar utisak'' o zemlji i vladi koja je, kako kaže, u teškim pandemijskim uslovima i brojnim drugim izazovima koji se otvaraju u političkom, ekonomskom i zdravstvenom sektoru, pokazala želju, hrabrost, motivisanost i entuzijazam da usred pregovora, kada su se promenila pravila igre, prihvati novu metodologiju.
"Nismo bili zemlja koja se žali i buni i to koristi kao izgovor za nerad i manjak reformi, već, naprotiv, pokazali smo spremnost, posvećenost, odlučnost i hrabrost da se uhvatimo u koštac sa novim temama nego i načinima na koje te teme treba da se sprovode u konkretne reforme", kazala je Joksimović.
Zahvalila je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić na aktivnom uključivanju i podršci onome što je preduzela kao resorni ministar da se , kako kaže, potpuno spremimo strukturno, organizaciono i u svakom drugom smislu za novu metodologiju.
''Uz punu podršku i uključivanje onako kako nova metodologija i nalaže, a to je veće i snažnije političko vođenje procesa i to smo uspeli da uradimo u poslednjih nekoliko meseci. Uz nemerljiv doprinos predsednika Vučića i premijerke Brnabić i svh resornim ministarstvima ovaj proces je dobio na snaz, koordinaciji i na političkom vođenju i to se reflektovalo kroz ovakav izveštaj'', zaključila je Joksimović.
Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović naglasila je večeras da je činjenica da je u izveštaju Evropske komisije ukazano na zapaljiv govor, ali i da se on odnosi na sve aktere na političkoj sceni Srbije, a ne samo na one u Narodnoj Skupštini.
"Interpretacija je u redu, ali su činjenice važnije, a činjenica je da je u izveštaju pomenut zapaljiv govor koji potiče od svih političkih aktera, ali da je posebna odgovornost onih koji su na vlasti i nosioci najviših funkcija", rekla je Joksimović odgovarajući na pitanje novnara vezano za konstataciju šefa Delegacije EU iz izveštaja EK da bi voleli da u skupštini ima manje zapaljivog jezika i napada na političke neistomišljenike.
Svi su pozvani da smanje i ne upotrebljavaju govor mržnje i zapaljiv govor, rekla je ministar.
"U tom odeljku akcenat je stavljen, kako to nova metodologija nalaže, da se prate izjave najviših državnih zvaničnika, i pomenuto je da je predsednik Aleksandar Vučić javno, eksplicitno pozvao sve da se prekinu napadi na novinare, kao i da je Brnabić lično inicirala formiranje dve radne grupe, na čijem je čelu, a tiču se bezbednosti novinara i ispunjavanja akcionog plana medijske strategije", rekla je ona.
Kako kaže, zbog činjenice da izveštaj sve ovo precizno konstatuje svi su pozvani i svi treba da izbegavaju zapaljiv govor.
Ministar je na opasku da taj zapaljiv govor dolazi od političara iz SNS rekla da je i ona iz te stranke i da misli da je taj apel predsednika SNS evidentiran u izvaštaju, značajan za sve njihove poslanike i članove.
Brnabić je na isto pitanje dodala da je u oblasti zaštite novinara konstatovan ograničen napredak, ali da je neverovatan uspeh i korak što sada prvi put nakon 2016. godine imamo napredak.
Veliki je to iskorak i velika je stvar i potvrda svega što smo uradili od usvajanja medijske strategije i akcionog palna za implementaciju medijske strategije preko osnivanja radnih grupa, i što su kako je dodala, novinari kategorisani kao prioritetne grupe za vakcinaciju, što je retkost u svetu.
"Bitno je i to što je otvorena SOS linija za napade i pretnje novnarima, sto je otvoren web portal Bezbedni novinar, što je republički javni tružilac Zagorka Dolovac definisala kada dođe do napada na medije da mora da se reaguje urgentno u roku od sedam dana", rekla je Brnabić i dodala da je važno i to što je sa Zaštitnikom građana napravljena centranla baza napada i uvreda i pretnji novinarima i što se promptno rešavaju slučajevi.
Presednica vlade rekla je da i pored toga Srbija mora da uradi mnogo toga pa i na polju toga kako se svi politčari obraćaju medijima.
Rekla je da joj je žao što se zaboravlja kako to čine pojedini političari iz opozicije, a među njima i Dragan Đilas koji čak ne želi da primi sve novinare na konferencije za medije, što otvoreno kaže da je neko novinar, a neko nije.
"To je skandalozno i crvena linija, ne znam da je iko drugi sebi to u politici dopustio u Sbriji", rekla je ona i naglasila da postoji mnogo stvari koje Srbija mora da uradi i uradiće.