IZBORI ZA ČLANOVE NACIONALNIH SAVETA Romi, Mađari, Slovaci i Bunjevci već predali listu
Pripadnici nacionalnih manjina, koji su upisani na poseban birački spisak, 4. novembra će izabrati članove svojih nacionalnih saveta. Na izborima će učestvovati 22 nacionalne manjine, 18 će glasati direktno, a četiri će članove nacionalnog saveta izabrati putem elektorskih skupština.
Republička izborna komisija je ostavila rok za podnošenje izbornih lista do 19. oktobra u ponoć. Podnošenje liste kandidata se odvija ubrzanim tempom. Tako su u petak do 14 sati listu kandidata u Narodnoj skupštini prvi predali Romi, Mađari, Slovaci i Bunjevci.
– Uspeli smo da za jedan dan sakupimo 4.200 potpisa za listu kandidata na kojoj je 35 imena – rekao je za „Dnevnik” predsednik Nacionalnog saveta Mađara Jene Hajnal.
On predvodi izbornu listu kandidata „Mađarsko zajedništvo”, koja je u ovom mandatu imala većinu s 31 članom od ukupno 35, koliko broji Nacionalni savet Mađara. Lista „Mađarsko jedinstvo” pod brojem dva predata je u petak u 14 sati.
Po podacima od pre četiri godine, na poseban birački spisak mađarske nacionalne zajednice, od 254.000 Mađara upisalo se 137.000, a izbornu listu kandidata treba da podrži najmanje 3.000 glasača.
Nacionalni saveti su tela preko kojih nacionalne manjine ostvaruju Ustavom zagarantovanu samoupravu u obrazovanju, kulturi, informisanju, upotrebi jezika i pisama. Samouprava Mađara slovi za dobro organizovanu, koja je u proteklim godinama u svim tim oblastima pokazala dobre rezultate, pre svega u podršci mladima, kojima daje stipendije da se školuju i raznim drugim vidovima podrške nastoji da ih zadrži na rodnom tlu. Hajnal napominje da će Savet takvu orijentaciju kroz svoj program zadržati i u narednom četvorogodišnjem mandatu. On je izrazio nadu da će lista „Mađarsko zajedništvo” i na ovim izborima osvojiti najviše mandata i imati većinu u Savetu.
Izbornu listu s 15 kandidata predala je u petak i Bunjevačka koalicija, koju čine četiri člana i koju predvodi predsednica Nacionalnog saveta Bunjevaca Suzana Kujunyić Ostojić. Nacionalni savet Bunjevaca od osnivanja 2003. godine do danas postigao je značajne rezultate, pre svega u očuvanju bunjevačkog govora. On se danas uči u 12 osnovih škola, predaje ga 14 učitelja i nastavnika, a časove pohađa 456 dece. Od jeseni se učenje bunjevačkog jezika uvodi i u srednje škole, kako je to za „Dnevnik” najavila Suzana Kujunyić Ostojić.
– Završili smo standardizaciju bunjevačkog jezika, očekujemo da će je usvojiti Republika Srbija i da će bunjevački jezik prepoznati evropske institucije – navela je ona.
Glasa se i direktno i indirektno
Na izborima će direktno glasati albanska, aškalijska, bošnjačka, bugarska, bunjevačka, vlaška, grčka, egipatska, mađarska, nemačka, poljska, romska, rumunska, rusinska, slovačka, slovenačka, ukrajinska i češka nacionalna manjina. Članove nacionalnog saveta makedonska, crnogorska, ruska i hrvatska nacionalna manjina biraće putem elektorskih skupština.
Albanska, aškalijska, grčka, poljska, nemačka, ukrajinska, češka, ruska i slovačka nacionalna manjina biraće 15 članova saveta, bugarska, bunjevačka i rusinska po 19, vlaška, makedonska, crnogorska i rumunska po 23, slovačka i hrvatska 29, bošnjačka, romska i mađarska po 35 članova.
Izražavajući nadu da će koalicija koju predvodi dobiti izbore i da će činiti većinu u Savetu koji broji ukupno 19 članova, napomenula je da posla ima mnogo i u narednom četvrogodišnjem mandatu. Smatra da pre svega još više treba raditi na očuvanju i jačanju nacionalne svesti Bunjevaca, ali i na poboljšanju ekonomskih prilika njihovog življenja.
Romska nacionalna manjina je takođe predala listu kandidata, koja sadrži 35 imena, pod nazivom „Sveevropski romski pokret”. Listu Roma pod brojem 1 predvodi Jelena Jovanović.
– „Sveevropski romski pokret” se bori za program evropske Srbije – navela je Jelena Jovanović. – Važno nam je da se obezbede bolji preduslovi u svim segmentima delokruga rada nacionalnog saveta. Činjenica je da trenutno ne postoji zavod za kuturu Roma, da romski jezik nije uveden u službenu upotrebu u svim opštinama u kojima Romi mogu ostvariti to pravo, da je vrlo sporadično i selektivno ostvareno pravo na informisanje Roma na maternjem jeziku i da je neophodno snažnije negovanje romskog jezika u osnovnim školama...
Ona dodaje da je upravo zato rešavanje tih pitanja prioritet u programu „Sveevropskog romskog pokreta”.
Eržebet Marjanov