Grenel: Ima napretka, ali je dug put ka normalizaciji odnosa
VAŠINGTON: Specijalni izaslanik američkog predsednika za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel kaže da je uprkos postignutom napretku dug put ka normalizaciji odnosa između dve strane.
Govoreći u emisiji američkog radio novinara Hjua Hjuita o najavljenoj obnovi avio-linije i železničkog saobraćaja između Beograda i Prištine, Grenel je rekao da je cij američkog predsednika Donalda Trampa da iskoristi ekonomiju za pokretanje političkih pitanja.
On je ocenio da su tokom dijaloga postignuti "neki mali sporazumi".
"Ali gledam ka putu pred nama kao i dalje dugom, u pokušaju da se postigne normalizacija. Ali imamo neki napredak", rekao je Grenel.
Specijalni izaslanik rekao je da je Tramp od njega tražio da ispita javno mnjenje kako bi video da li su Beograd i Priština, kao i lideri dve strane, zainteresovani za neku vrstu dogovora i da je potom započeo razgovore.
"I ono što sam saznao u razgovoru sa obe strane i privatnim sektorom, a moj prvi sastanak je bio sa poslovnom zajednicom sa obe strane, jeste da oni samo zaiste žele normalizaciju na ekonomskom planu", rekao je Grenel.
Tada je, kako je naveo, cilj postao da se trgovina podigne na neki normalniji nivo.
"I ono što smo shvatili je da vazduhopolovni, železnički i drumski saobraćaj treba da se normalizuje. Trebalo nam je da imamo prvi let iz Prištini za Beograd posle 21 godine. I tako smo počeli da radimo na tome i uspeli smo da postignemo sporazum", rekao je Grenel.
Govoreći o ratu na KiM, Grenel je rekao da je to bilo "vruće pitanje na kojem je radila Klintonova administracija i u koje je NATO bio uključen", dodajući da su sukobi i ratovi mahom oblikovali njegov pogled na Balkan i Evropu, ali i da mu je zato bila čast da ode na Balkan da pokuša da pomiri dve strane.
Grenel je naglasio da Trampova administracija u "svom tipičnom stilu" pokušava da pogura dve strane da se pomire, bez nametanja "američke ideje".
Umesto toga, kako je naveo, Trampova administracija pokušava da postavi pitanje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju i novom kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju: "Da li imate političku volju da napredujete, stvarate radna mesta za mlade i zaista promenite izgled ekonomije?"
"I mislim da je odgovor ''da'', iako je politička situacija teška. Uporno govorim stranama da ćemo se usredsrediti na ekonomiju i da ćemo da pokušamo da stvorimo radna mesta za mlade kako bi ostali u regionu. I hajde da ostavimo politička pitanja sa strane dok ne budemo mogli da stvorimo neki zamah u ekonomiji", poručio je Grenel.
Ambasador Ričard Grenel jasno je predočio političkim liderima u Prištini i Beogradu da američka ulaganja neće imati očekivan efekat ukoliko su takse na srpsku robu od 100 odsto i dalje na snazi, izjavio je danas Dik Kastin, portparol specijalnog izaslanika Bele kuće za dijalog Beograda i Prištine.
Kastin je za Glas Amerike istakao da Grenel neprekidno ukazuje da carine štete ekonomiji tzv. Kosova i šalju lošu poruku privatnom sektoru da to nije dobro mesto za poslovanje.
"Vlasnici kompanija na Kosovu, od kojih su neke i američke, informisali su ga (Grenela) da carine štete njihovom poslovanju. Njihova zamena drugim vidom barijera, nazivajući ih recipročnim, biće kontrapodruktivno u otvaranju radnih mesta za mlade“, poručio je Kastin u pisanom odgovoru na pitanje Glasa Amerike.
Grenel je ranije danas ponovo naglasio da je od suštinske važnosti da Priština ukine takse od sto odsto na proizvode iz centralne Srbije da bi, kako je poručio, profunkcionisale investicije.
"Takse treba ukinuti da bi investicije funkcionisale. To je od suštinske važnosti", napisao je Grenel na svom Tviter nalogu.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti u više navrata je ponovio da će takse biti ukinute uz mere reciprociteta.
Grenel, koji je ambasador SAD u Berlinu, protivi se uvođenju recipročnih mera Prištine u odnosima s Beogradom.