“Grenel želi nastavak dijaloga bez uslovljavanja iz Prištine”
BEOGRAD: Poruka Ričarda Grenela prištinskim vlastima da ukinu takse na srpsku robu bez reciprociteta svedoči o odlučnosti američke administracije da se dijalog obnovi i to bez uslovljavanja iz Prištine, ocenjuje ekspert za spoljnu politiku, bivši diplomata Zoran Milivojević.
Milivojević za Tanjug kaže da je to bila najozbiljnija poruka koja je američka administracija uputila prištinskoj eliti i to direktno Aljbinu Kurtiju, imajući u vidu njegove stavove.
“Najvažnije iz ove poruke je to da američka administracija, zbog svojih interesa i ciljeva, ima u vidu srpski stav i polazi od toga da je skidanje taksi, definitivno bez uslovljavanja i izuzetaka, način da dve strane sednu za sto i da se dijalog nastavi”, kaže Milivojević i dodaje da se ovom porukom jasno daje do znanja da SAD žele po svaku cenu da se dijalog nastavi bez uslova i to, kako navodi, pre prolećnih izbora u Srbiji.
Kako navodi, ova poruka pokazuje odlučnost američke administracije da nastavi proces koji je započet još pismom predsednika Donalda Trampa iz decembra 2018. godine, predsedniku Srbije i kosovskom predsedniku, i da se time potvrđuje da administracija SAD želi da "isposluje" nekakav rezultat u normalizaciji odnosa Beograda i Priština i da ga uknjiži u svoj uspeh do izbora.
Milivojević kaže da je Grenel ovom porukom jasno naglasio da će američka administracija nastaviti sa pritiskom.
Takođe, dodaje on, iz ove poruke može se ustanoviti da SAD ostaju na liniji u kome je njihov glavni favorit za realizaciju njihovih ciljeva u ovom trenutku Hašim Tači, a ne Aljbin Kurti, imajući u vidu i prethodni minuli rad Tačija, ali i stavove Kurtija, koji, naglašava, ako bi se prihvatili ne dozvoljavaju nastavak dijaloga.
Na pitanje kakav odgovor nove prištinške vlasti Grenelovu poruku se može očekivati, Milivojević smatra da će Kurti prihvati stav Grenela i da će vlada u Prištini donese odluku o ukidanju taksi, bez dodatnih uslovljavanja.
“Interes Amerikanaca je, što su oni i prošle godine rekli kada je Grenel izabran za specijalnog izaslanika, da do izbora u Srbiji dođe do nastavka dijaloga", objašnjava Milivojević.
"To navodi na zaključak da oni imaju nekakav plan”, ističe on i dodaje da su očekivanja SAD da posle izbora u Srbiji dođe i do neke konkretne realizacije na planu normalizacije.
Amerikanci ovakvim čvrstim stavom i tvrdim obraćanjem i zahtevom Kurtiju da se skinu takse potvrđuju ideju da se dijalog obnovi, ponavlja Milivojević.
On očekuje da će ovakav pristupš SAD, u kojem se insistira na efikasnost i brzini, proizvesti reakciju i na strani Nemačke i u Briselu.
“Grenel će u ovome biti odlučan, i smatram da će i Berlin i Brisel morati da ubrzaju svoje aktivnosti i sigurno će morati da nađu mehanizam i prostor, kako bi se i oni uključuli i parirali američkim inicijativama i američkim namerama", zaključuje Milivojević.