Gde je završio novac za nove tehnologije?
Srpska radikalna stranka insistira na tome da javnost bude upoznata s radom odbora i radnih grupa koje je obrazovala Pokrajinska vlada formirana 22. juna prošle godine.
Zadatak tih radnih grupa je bio da preispitaju sumnjive radnje tokom dva mandata bivše pokrajinske vlasti predvođene Demokratskom strankom.
„Navršava se skoro godina od konstituisanja Pokrajinske vlade, koja je obećala i ispitivanja rada Fonda za kapitalna ulaganja i Sekretarijata za nauku”, naveo je potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić u saopštenju stranke. „Iako smo imali priliku da u više navrata čujemo da su članovi komisija i odbora nadležnih za preispitivanje sumnjivih radnji u prethodnim mandatima Pokrajinske vlade prikupljali materijal i obavljali formalne radnje, javnost do danas nije upoznata ni s jednim jedinim podatkom i konkretnim rezultatom do kojeg su došli ti nadležni organi”.
SRS pita da li su članovi tih komisija došli do nekih saznanja i kada će o tome nadležni organi obavestiti javnost.„Zašto insistiramo na tim pitanjima? Zato što odgovorni za svaku kriminalnu i nezakonitu radnju u državnim organima moraju biti privedeni pravdi i procesuirani. U takvim slučajevima ne sme biti povlašćenih i te radne grupe i organi moraju, osim Tužilaštva i sudova, biti na vrhuncu zadataka”, smatra Mirčić.
SRS je upozorio vlast u Vojvodini na to da opštenajavljena borba protiv kriminala i korupcije ne sme ostati mrtvo slovo na papiru i da se očekivanjima građana ne sme niko igrati.
Pitanje dokle se stiglo s istragom rada takozvanog Fonda novih tehnologija, koji je vodio nekadašnji funkcioner DS-a Dragoslav Petrović, nedavno je i „Dnevnik” postavio predsedniku Pokrajinske vlade Igoru Miroviću. On je odgovorio da su sve što su zatekli nakon primopredaje vlasti, predali policiji i Tužilaštvu.
– Mogu samo da prokomentarišem da je jednom osmišljenom akcijom veliki novac isisan iz buyeta Autonomne Pokrajine Vojvodine jer niko ne može da odbrani koncept u kojem je novac brojnim preduzećima prebacivan na račun, a da nisu postojala odgovarajuća sredstva obezbeđenja za takvu transakciju – naveo je tada Mirović.
On je rekao i da su tek poslednjih godina, nakon žestokih kritika u Skupštini Vojvodine, uvedene garancije banke kao sredstvo obezbeđenja za realizaciju ugovora iz segmenta novih tehnologija, dok je ranije godinama to činjeno neodgovarajućim obezbeđenjem.
– Uzgred, finansirana je tehnologija proizvodnje robe koja nije nova, niti je tehnološki napredna, i sve to zapravo predstavlja koncept ili model zloupotrebe, a praktični koraci bi trebalo da budu predmet interesovanja policije i Tužilaštva. Da li će to biti, ili neće, ne zavisi od nas u politici, to zavisi od odgovarajućih procedura i odgovarajućih dokaza – zaključio je Mirović.
Nakon učestalih prozivki, Dragoslav Petrović je svojevremeno novinarima nije sporio da 22 preduzeća koja su dobila subvencije jeste bilo u stečaju, ali, kako je to tada ocenio, u odnosu na ukupan broj preduzeća koja su dobila novac od Pokrajine, to i nije mnogo.
– Bez osnova su zamerke da su kriterijumi za dodelu subvencija bili politički, o čemu govori i činjenica da su ih dobila preduzeća iz praktično svih opština u Vojvodini, a u njima su na vlasti bile različite stranačke koalicije – naveo je tada Petrović.
E. Marjanov
Stečaj i likvidacije
Podsetimo, SNS je, dok je bio u opoziciji, više puta prozivao pokrajinske vlasti zbog toga što je Fond za sufinansiranje pogona za primenu novih tehnologija nenamenski trošio novac za subvencije. Tako je novosadski odbor SNS-a svojevremeno naveo da su od 108 preduzeća koja su subvencionisana u tih osam godina mandata bivše Pokrajinske vlade s ukupno 35 miliona evra, čak 22 u stečaju, a još najmanje 11 posluje s gubicima, ili je u likvidaciji. Apostrofirajući kao glavne krivce osnivače tog fonda i tadašnjeg predsednika Pokrajinske vlade Bojana Pajtića i sekretara za nauku i tehnološki razvoj Dragoslava Petrovića, naprednjaci su u saopštenju za javnost pobrojali i subvencionisana privatna preduzeća koja su u stečaju, a dobila su respektabilne subvencije.
Kao dodatni vid zloupotrebe, novosadski naprednjaci su naveli da je novac kojim je finansirano uvođenje novih tehnologija vraćen u robi. Tako su, primera radi, preduzeća isporučivala Pokrajinskim robnim rezervama sifone za sudopere, creva za polivanje bašte, različite keramičke pločice pa i mrtvačke sanduke.