Evropska komisija odbacila zahteve Hrvatske
Zagrebački „Jutarnji list” objavio je na svojoj naslovnici da je, po „poverljivom izveštaju”, Evropska komisija odbacila hrvatske zahteve u sporu sa Srbijom
zbog kojih je Hrvatska blokirala otvaranje poglavlja 23 u procesu evrointegracija. Iz Brisela poručuju da EK nikad ne komentariše medijske izveštaje, pa ni taj. Ujedno, portparolka EK-a Maja Kocijančič tvrdi da „Evropska komisija s nestrpljenjem iščekuje naredne korake u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji i otvaranje poglavlja 23 o prvosuđu i temeljnim pravima i 24 o pravdi, slobodi i bezbednosti”.
Zagrebački dnevnik navodi da EK ne smatra spornim srpski zakon o univerzalnoj jurisdikciji, kojim se Srbija proglasila nadležnom za suđenje za ratne zločine počinjene u drugim državama bivše Jugoslavije. U „non-pejpr” dokumentu na koji se poziva „Jutarnji list”, Komisija predočava da bi dve države trebalo da reše problem bilateralno, a ne kroz pregovore Srbije s EU, i zalaže se za deblokadu srpskih pregovora.
I Maja Kocijančič kaže da se „nastavljaju rasprave i pripreme za otvaranje navedenih poglavlja uz podršku Evropske komisije i da je EK spremna da učini dalje korake, čim se postigne tražena jednoglasnost među članicama EU”. Na pitanje da li je EK odbacila primedbe Hrvatske da za njih sporni srpski zakon poseže u suverenitet te države, ona je uzvratila da je za otvaranje poglavlja potrebna jednoglasnost članica EU.
– Ali, Evropska komisija je aktivno delovala u pripremi za otvaranje tih poglavlja i biće i dalje tome delatno posvećena – dodala je portparolka EK-a.
Na pitanje da li je Hrvatska, kad je potpisala sporazum s državama EU o ulasku u članstvo, izričito naglasila da neće sprečavati ulazak u članstvo drugih zemalja i postavljati prepreke Beogradu, Maja Kocijančič je predočila da je sporazum o članstvu Hrvatske u EU „zakonski obavezujući dokument”. Ona je podvukla da su „u sklopu Zapadnog Balkana načela kojima se rukovodi ceo postupak regionalna saradnja, dobri susedski odnosi i pomirenje, i da je to i dalje na snazi”.
Ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović, koja je zadužena za EU integracije, izjavila je da je Hrvatska „izrazila neke rezerve i nije dala saglasnost”, ali da očekuje podršku EU i otvaranje pregovora o poglavljima 23 i 24.
– Mi treba da radimo ono što je do nas, svakako nećemo da molimo nikog – navela je ona. – Znamo koliko smo radili i koliko smo uspešni u tome, ali verujem da će nas EU i sve ostale zemlje podržati i da ćemo uspeti da otvorima ta poglavlja.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport ukazao je na to da je Evropska komisija dala preporuku za otvaranje daljih poglavlja sa Srbijom i da je na zemljama članicama da donesu odluku. Na pitanje da li je Brisel odbacio hrvatske argumente za blokiranje otvaranje poglavlja sa Srbijom, istakao je da je preporuka EK-a predmet diskusije zemalja članica, kao i da se radi o istoj priči za sva poglavlja. Uloga EK-a je, po njegovim rečima, da da svoju preporuku kao i da ocenjuje da je zemlja kandidat spremna za otvaranje poglavlja.
– Sada moramo da sačekamo na odluke zemalja članica – poručio je Davenport.
S. Stanković
Vučić: I u Briselu pobeđujemo
Predsednik SNS Aleksandar Vučić poručio je da mnogi u zemlji, regionu i svetu ne žele jaku Vladu Srbije, ali da Srbija uprkos tome pobeđuje, i u Briselu i na drugim poljima.
„Potrebno je nekima u regionu, koji su bili naviknuti na to da Srbija bude dežurni gubitnik, koji su očekivali da će i danas Srbija da bude poražena u Briselu, pa nije, oni koji bi očekivali da svaki dan bude poražena, a Srbija je počela da pobeđuje i tom im prilično smeta”, rekao je Vučić na predizbornom mitingu u Požarevcu.
Onima u svetu koji ne žele čvrstu vladu Srbije i koji žele stranke „na povocu” i da preko njih ostvaruju svoje interese, Vučić je poručio da dok je predsednik nikada neće dozvoliti da neko sa strane upravlja zemljom, nijedna ambasada, već samo građani Srbije.